5 KRYMINAŁÓW JOANNY CHMIELEWSKIEJ, KTÓRE MUSISZ PRZECZYTAĆ W WAKACJE!

02.06.2016
Chmielewska

Joanna Chmielewska – królowa kryminałów! Często porównywana z Agathą Christie. Jej najważniejsza twórczość przypada na okres PRL-u – rzeczywistość, w której żyją bohaterowie książek, nadaje jej kryminałom specyficzny klimat. Ceniona za poczucie humoru, które stanowi ważny element jej twórczości. Podczas czytania kryminałów Joanny Chmielewskiej uśmiech nie schodzi z twarzy. Ich pogodny klimat sprawia, że jest to doskonała lektura wakacyjna!

Jeśli nie znasz twórczości Chmielewskiej, poniżej przedstawiamy naszą subiektywną listę pięciu kryminałów, od których warto rozpocząć przygodę z jej twórczością. Fani Chmielewskiej z przyjemnością wracają do jej książek.

  1. Wszystko czerwone” – to komedia kryminalna, jedna z najpopularniejszych książek pisarki. Akcja rozgrywa się w miejscowości Allerød (czyli tytułowe „Wszystko czerwone”), niedaleko Kopenhagi. W domu Alicji – głównej bohaterki – popełnione zostaje morderstwo. Rozwiązanie zagadki utrudniają liczne odwiedziny przyjaciół – dom pełen jest gości, a tym samym przypadkowych ofiar nieudolnego mordercy. Śledztwo prowadzi detektyw, który uważa, że zna język polski – posługuje się jednak polszczyzną pełną błędów, uproszczeń i zwrotów zaczerpniętych z Biblii…Zabawa słowem jest cechą charakterystyczną książek Chmielewskiej – zapewnia to świetną rozrywkę!
  1. Studnie przodków” – odnalezienie dziewiętnastowiecznego testamentu wywraca życie głównej bohaterki – Joanny. Wraz z innymi członkami rodziny próbują rozwikłać zagadkę testamentu. Zwariowani członkowie rodziny, intryga i czarny humor… Komizm sytuacyjny sprawi, że będziesz śmiać się w głos!
  1. Klin” – to debiut Chmielewskiej. Książka okazała się dużym sukcesem. Główną bohaterką jest Joanna. Za sprawą telefonicznych pomyłek powstaje wielkie zamieszanie… Joanna przez przypadek wpada w sam środek fałszerskiej afery! Na podstawie książki powstał cieszący się równie dużą popularnością film „Lekarstwo na miłość”, który również polecamy.
  1. Nawiedzony dom” – powieść kryminalna  dla młodszych czytelników. Głównymi bohaterami są Janeczka i Paweł Chabrowiczowie i ich pies…Chaber. Przeprowadzka do wielkiego domu  rozpoczyna zagadkowe wydarzenia, które rodzeństwo próbuje rozwiązać. Sympatyczni bohaterowie i aura tajemnicy sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem!
  1. Większy kawałek świata” – przygody Tereski i Okrętki to powieść skierowana do młodzieży, ale ubawi także starszych czytelników. Bohaterki wyjeżdżają na wakacje, ich celem jest Augustów. Podróżują po Mazurach autostopem i nocują w namiocie – czyli wakacje marzeń, niejednej licealistki 😉 W czasie wakacji spotyka je wiele przygód, zostają wmieszane w aferę kryminalną… Wakacyjna atmosfera mazurskich jezior i kempingów, zagadkowe sytuacje i doskonały humor – tą książkę warto zabrać ze sobą na wakacje!

Tajemnica, zagmatwana zagadka i spora dawka humoru – to główne cechy powieści Joanny Chmielewskiej. Jesteśmy pewni, że polubisz bohaterów kryminałów: Joannę i jej szaloną rodzinę, Pestkę, Okrętkę oraz Janeczkę i Pawła.

Które tytuły Twoim zdaniem powinny znaleźć się na naszej liście?

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora