5 KSIĄŻEK O GÓRACH, WSPINACZCE I HIMALAISTACH

12.03.2018

Fani gór, wspinaczki i himalaizmu są w ostatnim czasie rozpieszczani przez wydawców książek. Na polskim rynku od dawna obecne są książki na ten temat, a co kilka miesięcy do księgarń trafiają nowe publikacje. Ostatnią nowością jest „Kurtyka. Sztuka wolności” Bernadette McDonald.

kurtyka-sztuka-wolnosci-b-iext51926908

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy czytelnicy otrzymali kilka biografii o ludziach gór. Książka o Wojtku Kurtyce za sprawą nietypowej osobowości głównego bohatera, nieco wyróżnia się spośród innych tytułów.

Jak chyba każdy człowiek gór, także i Kurtyka jest indywidualistą. Ale jego indywidualizm, o ile to możliwe, jest jeszcze bardziej indywidualistyczny, niż w przypadku innych. Tylko przeczytajcie sam fragment z opisu książki: „Gdy Kukuczka i Messner rywalizowali o to, który z nich pierwszy zdobędzie wszystkie ośmiotysięczniki, a inne ekipy ruszały w Himalaje, by oblegać kolejne szczyty, Wojtek Kurtyka wspinał się po swojemu. Bardziej niż cel interesowała go droga. Bardziej niż osiągnięcia – ich styl. Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla niego więcej niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze. Kurtyka miał na to swoje określenia: wspinać się bez smyczy. Wspinać się nocą i nago. A kiedy wspinaczka w stylu alpejskim w górach wysokich stała się normą, on przeszedł do realizacji wejść jednodniowych i zdobywał po dwa ośmiotysięczniki podczas jednej wyprawy. Wszystko po to, by pozostać wiernym swojej wizji. Ścieżce góry. I sztuce wolności”.

Niezwykle podoba mi się taka postawa. Dlatego od razu Kurtyka stał się mi bardzo bliski.

Książka o Kurtyce, oprócz tego, że opowiada bardzo ciekawą historię, jest też świetnie wydana. Pełna zdjęć z prywatnego archiwum. Dlatego nie tylko ciekawie się ją czyta, ale też bardzo przyjemnie ogląda.

i-spod-zamarznietych-powiek-adam-bielecki-dominik-szczepanski

i-kukuczka-opowiesc-o-najslynniejszym-polskim-himalaiscie

Dwie inne ciekawe biografie ludzi gór, również bardzo ładnie wydane, to „Spod zamarzniętych powiek” autobiograficzna książka Adama Bieleckiego, napisana wspólnie z Dominikiem Szczepańskim, a także „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. Obie książki to ciekawe opowieści o indywidualizmie, ambicji i uporze, dzięki którym lepiej rozumiemy pasję głównych bohaterów i ich miłość do gór.

Interesujące jest z pewnością czytanie tych dwóch książek jedna po drugiej. Czytelnik ma wtedy możliwość porównania dwóch różnych dróg życiowych znanych polskich himalaistów, którzy dojrzewali i wspinali się na najwyższe szczyty w dwóch zupełnie różnych od siebie czasach, wręcz różnych epokach.

i-wanda

Warto też zajrzeć do książki „Wanda. Opowieści o sile życia i śmierci”, czyli biografii Wandy Rutkiewicz autorstwa Anny Kamińskiej. To kolejna opowieść o górach i miłości do nich, ale tym razem podszyta tajemnicą.

Wanda Rutkiewicz zaginęła w górach, nikt nie odnalazł jej ciała, jednak pewnego dnia pojawili się turyści, którzy twierdzili, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkali postać przypominającą uznaną za zmarłą Polkę.

Broad-Peak.-Niebo-i-Piekło_okladka_2018-400x604

O ostatniej książce piszę z okazji jej nowego uaktualnionego wydania. Chodzi o „Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. To książka opowiadająca o tragicznej wyprawie na Broad Peak z 2013 roku, w której, po zdobyciu szczytu, zginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

W swoim reportażu autorzy drobiazgowo analizują wyprawę i starają się pokazać, jak wiele drobnych rzeczy złożyło się na tragedię. Niezwykle ciekawa i poruszająca książka.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora