5 POLSKICH BIBLIOTEK, KTÓRYCH ARCHITEKTURA CIĘ ZACHWYCI

01.07.2016
polskich bibliotek

Wreszcie stereotyp szarych polskich bibliotek został przełamany! W ciągu ostatnich lat powstało w Polsce wiele wspaniałych projektów architektonicznych, które wykorzystują nowoczesne technologie. Budynki te mają oryginalne bryły, nowoczesne aranżacje wnętrz i często łączą kilka funkcji – biblioteczne, komercyjne i kulturalne. Często biblioteki powiązane są z otoczeniem, tak by współgrały z nim i stanowiły nietuzinkowe aranżacje przyciągające użytkowników. Nowoczesne aranżacje stanowią duży kontrast w stosunku do przeszłości. Sami zobaczcie 🙂

1.

Nowa Biblioteka PAT, czyli Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Projekt zrealizowany został w latach 2001 – 2011 według projektu Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy. Budynek biblioteki to stalowa konstrukcja szkieletowa, z charakterystycznymi słupami i elewacją. Konstrukcję nośną dachu stanowią belki z drewna klejonego. Główna przestrzeń to jedno pomieszczenie o wysokości trzech kondygnacji z antresolami, gdzie mieszczą się otwarte magazyny z wolnym dostępem do półek.

polskich bibliotek

2.

Biblioteka Śląska w Katowicach

Budowę nowej Biblioteki Śląskiej rozpoczęto w 1991 roku. Gmach zaprojektowali Marek Gierlotka, Jurand Jarecki i Stanisław Kwaśniewicz. W nowym budynku biblioteka działa od 1998 roku. W związku z niedużą wielkością działki na której miał powstać budynek, postanowiono „ukryć” budynek pod ziemią. Skromna bryła, symetryczny, logiczny układ, ascetyczna czystość  – to cechy wyróżniające  projekt.

polskich bibliotek

3.

Biblioteka Akademicka w Katowicach

Biblioteka połączona jest z Centrum Informacji Naukowej projektu biura HS99. Budynek uznany został za najlepszą bryłę roku 2011. Powszechnie zwany jest „rudzielcem” ze względu na unikalny kolor elewacji – do jej wykonania użyto rudego piaskowca z Indii. Dodatkowo w elewacji zostały umieszczone podłużne, cienkie okna rozłożone w regularny sposób, dzięki czemu elewacja zyskała rytm i harmonię, zaś przeszklenie na parterze nadaje budynkowi lekkości.

polskich bibliotek

4.

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego

Fasada biblioteki jest w kolorze srebrnym, z prostymi i rozległymi przeszkleniami. Dodatkowo wzbogacona została o charakterystyczne elementy przypominające silniki samolotu – znajdują się w nich pomieszczenia dla czytelników. Biblioteka jest szczególnie atrakcyjna w środku. Posiada bardzo dobrze doświetlony hall oraz przestronne schody, prowadzące na antresole.

polskich bibliotek

5.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Nowy gmach BUW został zaprojektowany przez pracownię Marka Budzyńskiego i oddany do użytku w 1999 roku. Nowoczesny gmach Biblioteki składa się z dwóch budynków: frontowego (tzw. rogala) i głównego. Obie części połączone są pasażem, tzw. uliczką, przykrytą przeszklonym dachem. Właściwy budynek Biblioteki, którego wejście zwieńczone jest ogromną rozwartą księgą z napisem HINC OMNIA, składa się z czterech kondygnacji. Wielką atrakcją BUW-u jest ogród na dachu budynku, który rozpościera się na powierzchni ponad 1 hektara. Jest on jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

polskich bibliotek

Jeśli czujecie niedosyt, przeczytajcie artykuł o bibliotekach na świecie i obejrzyjcie zdjęcia, które pokazują ich nietuzinkową architekturę.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora