7 WYDARZEŃ LITERACKICH, NA KTÓRYCH MUSISZ BYĆ W 2020 ROKU!

04.02.2020

Od czego prawdziwy bookoholik powinien zacząć planowanie nowego roku? Od sprawdzenia, jakie imprezy czytelnicze nie tylko warto, ale i trzeba odwiedzić w nowym sezonie! Wykonaliśmy dla Ciebie część zadania i zrobiliśmy zestawienie najważniejszych wydarzeń literackich w 2020 roku. Sprawdź, które daty wpisać w kalendarzu na czerwono!

Warsaw Comic Con – Festiwal Fantastyki i Komiksów

Zestawienie najważniejszych festiwali literackich zaczynamy od stolicy i wydarzenia dość nietypowego na tej liście. Mowa bowiem o Warsaw Comic Con. Jak mówią organizatorzy, to największy festiwal popkultury w Polsce. Dedykowany jest fanom komiksów, gier komputerowych, fantastyki, anime, mangi, horrorów oraz cosplay. Choć to dość młode wydarzenie, pierwsza edycja miała miejsce w 2017 roku, to zbiera tłumy uczestników. Nie bez powodów odbywa się więc w największym międzynarodowym centrum targowo-wystawienniczym w Polsce i Europie Środkowej Ptak Warsaw Expo. Data wiosennej edycji festiwalu to 17-19 kwietnia 2020.
Co czeka uczestników podczas tego wydarzenia? Gwiazdy Hollywood, goście specjalni, konkursy i pokazy cosplay i dużo, dużo więcej!
Po szczegóły zapraszamy tutaj: https://warsawcomiccon.pl/

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Nie od dziś wiadomo, że czytelnictwo w Polsce kuleje. Jak to zmienić? Zachęcać do czytania dzieci już od najmłodszych lat. Doskonałym sposobem na to, aby młodym ludziom pokazać piękno literatury, jest udział w Targach Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Dlaczego akurat to wydarzenie powinno je zainteresować? Dlatego, że to szeroko zakrojony program edukacyjny dla najmłodszych. Niezależnie od tego czy targi odwiedzą mali humaniści, przyszli astronauci, gwiazdy muzyki czy konstruktorzy robotów – każde dziecko znajdzie w programie coś inspirującego. Oprócz stoisk z najlepszą dziecięcą literaturą oraz spotkań z autorami, organizatorzy przygotowali liczne warsztaty.
W tym roku na Targi Przecinek i Kropka zapraszamy w dniach 4-5 kwietnia do Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/

Warszawskie Targi Książki

W stolicy odbywa się wiele festiwali literackich, jednak najbardziej znanym są Warszawskie Targi Książki. Czy warto tam być? Niech liczby odpowiedzą na to pytanie. W 2019 roku targi odwiedziło 1037 autorów z 27 krajów, 807 wystawców, 800 przedstawicieli mediów i, co najważniejsze, ponad 80 400 zwiedzających! Przez 4 dni na PGE Narodowym ponad 100 000 osób rozmawiało o literaturze. Czy to nie piękna sprawa dla bookoholika? W tym roku Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 21-24 maja, tradycyjnie już na Stadionie Narodowym. Gościem honorowym wydarzenia będą Czechy. Ahoj książko!
Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/

Big Book Festival

Choć data tego wydarzenia nie jest jeszcze dokładnie znana, to nie mogliśmy nie umieścić go na naszej liście. Big Book Festival to najbardziej innowacyjny festiwal literacki w Polsce. Podczas czerwcowego weekendu gromadzi zapalonych odkrywców literatury, pokazuje jej inne oblicze i sprawia, że czytanie staje się niezwykle intensywnym doznaniem. Został nagrodzony podwójną Wdechą magazynu „Co Jest Grane“ – od jury i publiczności, oraz podwójną statuetką S3KTOR dla najlepszej inicjatywy tworzonej przez organizację pozarządową.
Jeśli szukasz nowych autorów, chcesz odświeżyć swoją biblioteczkę, zainspirować się i otworzyć na to, co nieznane, koniecznie zajrzyj na Big Book Festival.
Więcej informacji szukaj tutaj: https://bigbookfestival.pl/

Festiwal Góry Literatury

Wakacje dobrze zacząć od odpoczynku i książki. Nie ma więc lepszego miejsca niż festiwal literacki, który odbywa się w górach 🙂
Festiwal Góry Literatury to niezwykły cykl kameralnych spotkań z literaturą. Wydarzenie odbywa się u podnóża Gór Sowich, z dala od zgiełku wielkich miast i codziennego pędu. Największe pióra Polski raz w roku spotykają się w wyjątkowych okolicznościach przyrody, aby dyskutować o nowościach wydawniczych i nie tylko. Szykuj wakacje w dniach 10-19 lipca 2020 i przyjeżdżaj do Nowej Rudy. Tutaj masz szansę na prawdziwy relaks z książką w ręku!
Szczegółów szukaj tutaj: https://www.facebook.com/festiwalgoryliteratury/

Literacki Sopot

Wolisz wakacje spędzać nad morzem? Nie ma problemu! Tam też znajdziesz ciekawe wydarzenie dla miłośników książek. Spotkanie autorów, czytelników i wydawców podczas Literackiego Sopotu odbywa się w towarzystwie ciepłego piasku, słońca i szumu fal.
W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Kanady. Świętować i doświadczać literatury można w Sopocie w najróżniejszych formach – podczas koncertów, spektakli teatralnych, czytań i słuchowisk, pokazów filmowych, czy dzięki ofercie warsztatów dla dzieci i młodzieży. Jeśli masz ochotę na bliski kontakt z literaturą oraz jej twórcami, koniecznie przyjedź do Sopotu w dniach 20-23 sierpnia 2020.
Szczegóły znajdziesz na stronie: http://literackisopot.pl/

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie oraz Conrad Festival

Kraków w październiku zamienia się w miasto literatury. Dzieje się tak z powodu dwóch fantastycznych wydarzeń dla miłośników książek. Mowa o Międzynarodowych Targach Książki oraz o Conrad Festival, które tradycyjnie już odbywają się w podobnym terminie. Dzięki temu, podczas jednego tygodnia października, można spotkać mnóstwo znakomitych pisarzy, posłuchać wielu ciekawych i inspirujących rozmów, poznać literaturę z najdalszych zakątków globu i porozmawiać z czytelnikami z całego świata. Choć krakowskie targi książki i Conrad Festival to osobne wydarzenia, nie sposób pisać o nich oddzielnie. Dlatego już teraz rezerwuj sobie termin i w październiku przyjedź do Krakowa na wielkie święto literatury.
Conrad Festival odbywa się w dniach 21-27 października 2020
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbywają się w dniach 22-25 października 2020
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
http://conradfestival.pl/
https://www.ksiazka.krakow.pl/pl/

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora