BOMBOWY POMYSŁ NA PREZENT DLA DZIECI

13.12.2016
pomysł na prezent dla dzieci

Wiersze słynnego Jana Brzechwy to utwory na których wychowało się już kilka pokoleń Polaków. Któż nie zna Kaczki-dziwaczki czy Na straganie. Autor nazywał się właściwie Jan Wiktor Lesman i pisał pod pseudonimem wymyślonym mu przez Bolesława Leśmiana. Nawet w jego utworach dla dzieci możemy odnaleźć wiele nawiązań do ówczesnych wydarzeń, jak i życia codziennego ludzi. Po przeczytaniu zbioru wierszy „Brzechwa dzieciom – dzieła wszystkie” mam wrażenie, że potrafił on stworzyć ciekawy, pomysłowy, a przy tym niepowtarzalny wiersz praktycznie o wszystkim. Czy to zawód krawcowej, czy leżące na straganie warzywa, a nawet stonka ziemniaczana. Dzięki takiej różnorodności jego utwory doskonale opisują świat i z uśmiechem, i wyczuciem prezentują go najmłodszym.

Mówi się, że powinniśmy czytać dzieciom już od pierwszych dni życia. Ja z synkiem przerabiamy ten najwcześniejszy etap i książka doskonale się sprawdza. Rytmiczne czytane utwory najpierw wywołują salwy śmiechu, a później uspokojenie i wyciszenie. Lubimy się z tym zbiorem usypiać. Starsze dziecko będzie razem z rodzicem oglądało kolorowe ilustracje których autorem jest Artur Gulewicz. Są śmieszne i ciekawe ponieważ idealnie obrazują wydarzenia o jakich mowa w wierszach. Książka będzie też doskonała dla dzieci które już dobrze mówią w nauce pierwszych prostych wierszyków.

Może być często i intensywnie eksploatowana przez dziecięce paluszki ponieważ jest solidnie wykonana, w twardej i porządnej oprawie, z grubymi kartkami w środku.

Znajdziemy tu wszystkie wiersze Brzechwy jakie napisał on dla dzieci, a więc najsłynniejsze jak i zupełnie nieznane. Uprzyjemnią one zasypianie, rozbudzą ciekawość świata, rozwiną pamięć i wyobraźnię. Naszym najmłodszym warto czytać o czym przekonamy się w przyszłości gdy zaprocentuje to lepszymi wynikami dziecka w szkole. Może zastanowicie się nad tym przepięknie wydanym zbiorem wierszy i podarujecie go komuś pod choinkę?

Jeśli jednak chcecie sprezentować najmłodszym bajki, które nie są wierszowane, mamy dla was dwie kolejne propozycje, które świetnie się sprawdzą jako pomysł na prezent dla dzieci. Obie charakteryzują się zmniejszonym formatem, z którego trzymaniem dzieci nie będą miały problemów. Dzięki temu będą mogły oglądać niesamowicie kolorowe i pobudzające wyobraźnię ilustracje. Mowa tutaj o dwóch zbiorach bajek ,,Bajeczkach na dobranoc” i ,,Ilustrowanych baśniach” Hansa Christiana Andersena. Każdy z nas zna Calineczkę, Nowe szaty cesarza czy bajkę o Złotowłosej i trzech misiach. Między innymi właśnie te utwory znalazły się w książkach. Myślę, że wśród tych trzech propozycji każdy jest w stanie wybrać coś na gwiazdkowy prezent.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora