Beata Pawlikowska, Między światami

17.02.2016

Beata Pawlikowska to dobrze znana wszystkim polska podróżniczka. Jest autorką felietonów, reportaży, wielu książek podróżniczych i poradników. Poza opisywaniem podróży w publikacjach przekazuje nam swój światopogląd oraz porusza zagadnienia związane ze zdrowym odżywaniem, propaguje gotowanie według zasad chińskiej filozofii pięciu przemian. Uważa że sposób w jaki się ożywiamy i to co jemy, ma ogromny wpływ na nasze życie, a wręcz bezpośrednio przekłada się na jego jakość. Podobnie w najnowszej publikacji „Między światami”.

Paw_5

Podróżniczka ma wielu zwolenników, nie brakuje jednak osób krytykujących jej twórczość i poglądy. Pawlikowska nie tylko opowiada o ciekawych krajach i ludziach, których spotyka, ale przede wszystkim dzieli się z czytelnikami swoją filozofią. Wśród osób szukających motywacji życiowej cieszy się dużą popularnością. Krytykowana jest za zbyt wiele uogólnień, brak logiki i uproszczenia.

Z częścią spostrzeżeń autorki trudno się nie zgodzić, naiwność innych może czasem drażnić. Pisarka w poradnikach namawia do zdrowego odżywiania się, dobrych zwyczajów i racjonalnego podejścia do życia. Demaskuje głupotę reklam, krytykuje konsumpcjonizm i narzucane stereotypy. Zachęca do wprowadzania w życie konstruktywnych zmian i pozytywnego myślenia. Spojrzenia na swoje życie na nowo, przebudzenia się i ujrzenia siebie w nowym świetle.

Paw_3

Pawlikowska jak zwykle poddaje w wątpliwość utarte stwierdzenia, poglądy i schematy. Jej zdaniem celem działań wielu ludzi jest osiągnięcie poczucia bezpieczeństwa w sferze finansowej, osobistej, zawodowej i towarzyskiej. Działania te z góry skazane są na przegraną. By uzyskać złudne poczucie stabilizacji ludzie podejmują decyzje, które mają na nich zły wpływ.

Charakterystyczne dla publikacji Beaty Pawlikowskiej są umieszczone w książkach liczne rysunki autorki wraz z cytatami. To przemyślenia autorki, którymi dzieli się z czytelnikami, a także jej fanami na portalach społecznościowych. Żółte kartki z motywującymi myślami zyskały ogromną popularność w Internecie. „Między światami” zawiera także kilkanaście zdjęć z podróży pisarki.

Paw_4

Polecamy „Między światami”, ponieważ to książka która zmusza do przeanalizowania własnego życia oraz otaczającej rzeczywistości. Obojętnie czy zgadzamy się z poglądami autorki czy nie, warto skonfrontować własne spojrzenie na świat z jej filozofią.

Między światami,

Beata Pawlikowska

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora