BEDUINKI NA INSTAGRAMIE, ALEKSANDRA CHROBAK

02.09.2016
Beduinki na instagramie

Niech jasna okładka tej książki z pięknym białym budynkiem pod błękitnym niebem was nie zmyli. Książka Aleksandry Chrobak to opowieść o kraju pełnym sprzeczności i kontrastów, w którym białe miesza się z czarnym, jasne z ciemnym, a przywileje z zakazami.

Aleksandra Chrobak, młoda Polka, zamieszkała w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ciągu pięciu lat dobrze poznała ten ciekawy kraj, a swoje doświadczenia i spostrzeżenia opisała w książce.

Dzięki „Beduinkom na Instagramie” czytelnik ma okazję przenieść się do zupełnie innego świata, który z wierzchu wygląda właśnie tak jak na okładce książki – jest pełen bogactwa, przepychu i gorącego słońca. Jednak później okazuje się, że ten wspaniały świat ma także drugą stronę – ciemniejszą – moim zdaniem to właśnie ta zacieniona strona jest ciekawsza.

Choć najciekawsze są miejsca, w których oba światy zderzają się ze sobą i mieszają w często trudny do zrozumienia miks – połączenie nowoczesności i tradycji z religijnością i nieokiełznaną frywolnością. Dzięki temu możemy właśnie później czytać o beduinkach na Instagramie.

Książka Aleksandry Chrobak świetnie ukazuje podwójne oblicze Emiratów. Skupia się na codzienności mieszkańców, ale także przytacza historię kraju, co nadaje jej opowieści szerszy kontekst. Właśnie w takim ujęciu powinno pisać się o odległych krajach, by pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć opisywane miejsce.

To książka dla wszystkich tych, którzy są ciekawi świata i otwarci na inne kultury. Od czytającego „Beduinki na Instagramie” będą wymagały jednak trochę zrozumienia, ponieważ Emiraty, nawet jeśli tylko się o nich czyta, mogą wywołać coś w rodzaju szoku kulturowego. Łatwo jest wtedy zacząć krytykować obcą kulturę, a przecież jak wiadomo, nie ma kultur lepszych i gorszych, są po prostu różne.

Jeśli jeszcze ktoś z was nie jest przekonany do tej książki, odsyłam na stronę internetową autorki aleksandrachrobak.com, gdzie znajdziecie ciekawe materiały dotyczące „Beduinek na Instagramie”. Między innymi fragmenty książki, blog autorki i jej zdjęcia z Instagrama. Muszę przyznać, że jest to jedna z najlepiej zrobionych stron polskiego autora książek, jaką ostatnio widziałem.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora