BRITNEY BYC(Z) | „Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop” Jennifer Otter Bickerdike

25.05.2022
być britney recenzja

Opublikowana w języku polskim biografia Britney Spears próbuje zrozumieć nie tylko fenomen popularności i wyjaśnić mechanizmy popkultury. Zbliża się również do człowieka.

Księżniczka Britney i złota klatka

być britneyTen, kto nie zna „Baby One More Time”, „Womanizer” czy „Toxic”, ten najprawdopodobniej nie zetknął się nigdy z zachodnią muzyką popularną końca XX i początku XXI wieku. To jest możliwe, chociaż mało prawdopodobne. Wspomniane piosenki były wielkimi hitami, pojawiały się non stop w radiu i telewizji niemal na całym świecie. Firmowała je niebywale roztańczona Britney Spears okrzyknięta księżniczką popu, wcielenie amerykańskiego snu, w którym skromna dziewczyna z południowego chrześcijańskiego domu spełnia marzenie o byciu gwiazdą. Spears w ciągu kilku lat od debiutu wspięła się na szczyty, a z sumą ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy płyt zaliczana jest dzisiaj do największych artystów muzyki popularnej ostatniego stulecia.

Tyle tylko, że spełnione marzenie w pewnym momencie przeobraziło się w koszmar.

Z wielką popularnością przyszło wielkie cierpienie. Prasa zaczęła śledzić wszystkie porażki artystki i węszyć kolejne upadki. Równocześnie komplikował się wizerunek publiczny piosenkarki. Mimo że często w jej imieniu wypowiadali się menadżerowie i spece od reklamy, do opinii publicznej zaczęły docierać niepokojące wieści o jej problemach ze zdrowiem psychicznym. Oliwy do ognia dolewały media. Na światło dzienne zaczęto wyciągać intymne szczegóły życia rodzinnego, na przykład tragiczne samobójstwo jej babki. To niczemu nie pomogło. Jak stwierdza Jennifer Otter Bickerdicke, Britney „znajdowała się w centrum uwagi, ale jej tam nie było”. Artystka została ubezwłasnowolniona.

Wolna Spears i fani

O tym, co działo się w ostatnich latach i miesiącach z Britney, fani dowiadują się z Instagrama. To osobliwe źródło wiedzy. W ostatnim czasie pojawiają się na jej koncie nowe zdjęcia i komentarze, które znowu budzą oburzenie niektórych, choć wielu wielbicieli jej talentu przekonuje, że Britney zasługuje na to, by być kim chce i ma prawo mówić w swoim imieniu. Z takiego samego założenia wychodzi autorka książki jej poświęconej.

Jennifer Otter Bickerdike nie jest jednak fanką, a przede wszystkim badaczką popkultury. Biografię i wizerunek piosenkarki widzi więc w szerszej perspektywie. Analizując prasę, doniesienia fanowskie, reakcje publiczności, ale także dorobek sceniczny bohaterki, pokazuje rozmaite konteksty, w które należy wpisać gwiazdroskie życie.

Britney Spears i popkultura

Książka o Britney nie jest typową biografią, chociaż znajdziemy tu wszystkie podstawowe elementy charakterystyczne dla tego gatunku. Poza życiem człowieka otrzymujemy jednak także obraz amerykańskiej popkultury muzycznej.

„Być Britney” to zbiór fragmentów (w oryginale w podtytule pojawia się określenie „pieces”), z których układa się mozaika życia i twórczości artystki. Książka ma charakter totalny, bo stara się objąć niemal wszystkie aspekty funkcjonowania artystki. Dla wielbicieli to prawdziwa gratka, choć można marudzić, że nie postarano się o więcej ilustracji – kilka zdjęć, jakie znalazły się we wklejce to stanowczo za mało, jak na „księżniczkę popu”.

Opowieść o Britney powinna jednak zadowolić zarówno zagorzałych fanów artystki, jak i wszystkich zainteresowanych współczesną popularną kulturą amerykańską.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop” Jennifer Otter Bickerdike, Wydawnictwo SQN, 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora