CIEMNA STRONA HOGWARTU | „Wartka śmierć”, Robert Galbraith (J.K. Rowling)

15.02.2024
wartka śmierć robert galbraith jk rowling recenzja

Czy tysiąc stron to za dużo na kryminał, który ma przecież cały czas trzymać w napięciu? Robert Galbraith udowadnia, że da się utrzymać uwagę czytelnika od pierwszej do tysięcznej strony! Tu nie ma zastoju!

wartka śmierć robert galbraith jj.k. rowling„Znowu to wszystko zobaczył. Jego upalona matka próbująca zaplatać wianki ze stokrotek dla małych dziewczynek; (…) nieustanne poczucie, że nikt niczego nie kontroluje oraz dziecięcy instynkt podpowiadający, że coś jest nie tak i że tuż obok, poza zasięgiem wzroku, czai się jakieś nieokreślone zagrożenie” – Cormoran Strike

Pod przykrywką

Do agencji Cormorana Strike’a i Robin Ellacott zgłasza się zrozpaczony ojciec. Jego syn, Will, został zwerbowany przez sektę zwaną Powszechnym Kościołem Humanitarnym. Strike, przez swoją przeszłość, dokładnie wie czym jest „pranie mózgu” w kulcie, więc zdaje sobie sprawę z zagrożenia. Wie, że obiecane Willowi szczęście nigdy nie nadejdzie, że za pięknymi słowami, najczęściej kryją się złe zamiary. Razem ze wspólniczką postanawiają ratować chłopaka.

Nie jest to jednak proste zadanie. Robin musi przeniknąć do środka sekty, odnaleźć Willa i skłonić go do powrotu, a to nigdy nie jest łatwe. Mało tego. Wokół niej giną ludzie. Jest świadkiem niesamowitych okrucieństw.

Ta misja może okazać się za trudna.

Uwięzieni

J.K. Rowling (pisząca tu pod pseudonimem Robert Galbraith) znowu zabiera nas za mury zamkniętego świata. Różnica jest taka, że w cyklu powieści dla młodzieży o odważnym czarodzieju, ten świat był przepełniony magią. Tutaj, w siódmym tomie serii kryminalnej, jest on mroczny, brutalny, niepokojący.

Autorka dba jednak o odpowiednie rozłożenie akcentów. Nie możemy się „dusić” w strachu. Podczas czytania przeżywamy więc różne emocje. Intryguje nas zagadka kryminalna i… wciąga nas relacja Robin i Cormorana. Tak, nadszedł ten moment, kiedy bohaterowie serii powoli wychodzą ze skorupy… Ale czy uda im się w pełni uwolnić i rozwinąć skrzydła? Czy te tysiąc stron wystarczy, by w końcu „zaskoczyło”? Tego musicie dowiedzieć się sami…

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Wartka śmierć”, Robert Galbraith (J.K. Rowlning), Wydawnictwo Dolnośląskie 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora