CO WYBIERASZ – MIŁOŚĆ W REALU CZY WIRTUALU?

22.11.2019

Kontynuacja powieści, a jednak zupełnie inna historia. Ten sam początek, ale czy podobny koniec? Janusz Leon Wiśniewski, prawie 20 lat po swoim spektakularnym debiucie, wydaje książkę, która jest kontynuacją tamtej historii. Jego fani, dla których „S@motność w sieci” jest powieścią kultową, zastanawiają się, co tym razem o związkach opowie nam autor. Czy „Koniec samotności” zaskoczy w równym stopniu, jak jego pierwsze dzieło?

Pisanie kontynuacji powieści, którą okrzyknięto mianem książki-fenomenu, to zadanie dość karkołomne i ryzykowne. „S@motność w sieci” przeczytali niemal wszyscy, a na pewno wszyscy choć o niej słyszeli. Do tej pory sprzedała się w ponad milionowym nakładzie, a film nakręcony na jej podstawie przysporzył jej kolejnych fanów. I choć ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników, to jednego nie można jej odmówić – ta książka to prawdziwy unikat.

Współczesnym czytelnikom może się to wydawać zaskakujące. Obecnie bowiem związki utrzymywane za pośrednictwem Internetu nie są niczym niezwykłym. Ba, wyniki badań* pokazują, że aż 26% Polaków przyznaje, że szukało swojej drugiej połówki tą drogą, a 19% zadeklarowało, że obecnie jest w związku z osobą poznaną właśnie online. Jednak w 2001 roku, kiedy ukazała się S@motność w sieci”, Internet dopiero raczkował, a portale randkowe były jeszcze w powijakach. Relacja, która istniała tylko wirtualnie, była czymś niezwykłym. Z jednej strony pociągającym i intrygującym, a z drugiej budzącym obawy i strach. Do tego trzeba dodać sporą dawkę erotyzmu i nic dziwnego, że wyszedł z tego przepis na bestseller. Pojawia się zatem pytanie – czy w czasach, kiedy 3,6 mln Polaków deklaruje, że korzysta z portali randkowych**, historia o parze, która poznała się w Internecie, może być interesująca?

Nadia i Kuba poznali się w… klasztorze. Jednak niech nie zmyli cię miejsce, tutaj też może powstać gorące uczucie. Bo, jak mówi Leon Wiśniewski w jednym z wywiadów, romans to “Ekscytacja nowością. W tle czai się pożądanie. Nie tylko w czasie wakacji to się może wydarzyć. Zimą w kościele też.” Choć wydaje się, że ich relacja jest tylko wakacyjną miłostką, widzimy jak przeradza się w prawdziwą miłość. Ich uczucie jest dojrzałe, pełne drobnych gestów, czułości i wzajemnego zrozumienia. Zaskakująco dojrzałe, jak na ich młody wiek. Jednak nie tylko historia jednej znajomości jest tutaj ważnym wątkiem (choć zapewne najważniejszym). W życie bohaterów wkrada się pewna książka, która z jednej strony rozgrzebie przeszłość rodziców Kuby, a z drugiej wyjawi pewne tajemnice, które sprawią, że historia sprzed lat znajdzie swoje zakończenie.

Nadia i Kuba to całkiem nowe pokolenie. To pokolenie ludzi, którzy wyrośli ze smartfonem w kieszeni. Dla nich świat wirtualny to codzienność, poruszają się w nim, jak w realu (a może nawet i lepiej?). Dlatego to nic dziwnego, że nawiązują znajomość w sieci. Jednak ich relacja jest bardzo realna, wręcz namacalna, dzieje się tu i teraz, można powiedzieć, że jest niezwykle analogowa. To ciekawe przeciwieństwo relacji rodziców Kuby z „S@motności w sieci”. Tam widzieliśmy dwoje dojrzałych ludzi, którzy stali na rozstajach swoich dróg. Ich miłość „działa się” jedynie na odległość, poprzez słowa. Może więc właśnie ta analogowość relacji Nadi i Kuby jest dla współczesnych czytelników intrygująca, jest tym, czym dla poprzedniego pokolenia był świat wirtualny?

Czy książka Koniec samotności” powtórzy sukces „S@motności w sieci”? Na to pytanie musisz sam znaleźć odpowiedź. Jednak możesz mieć pewność – mamy tutaj do czynienia z zupełnie nową historią, obrazującą nowe, młode pokolenie, patrzące w inny sposób na relacje i uczucia. Jednak ich opowieść sprytnie zawraca do przeszłości…

Książka Koniec samotności” na pewno przykuje uwagę tych, którzy czytali „S@motność w sieci”. Znajdą tu bowiem odpowiedzi na wiele pytań i poznają kilka tajemnic, które rzucą nowe światło na historię sprzed 20 laty. Jednak to także powieść dla współczesnych, młodych ludzi, którzy żyją i czują nieco inaczej niż ich rodzice. Zobaczą obraz miłości, jakiej nie można doznać w świecie wirtualnym, relacji twarzą w twarz, bazującej na spotkaniu, byciu ze sobą.

 

* wyniki badań Ipsos z 2018 roku

** badania PBI i Gemius z marca 2018

 

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Janusz Leon Wiśniewski “Koniec samotności”. Wielka Litera. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora