CZY MOŻNA WYMAZAĆ SWOJĄ HISTORIĘ? | O JEDNO CIĘ PROSZĘ, LAURA DAVE

21.06.2022

Co to za thriller, w którym nie ma ani trupa, ani mordercy? Mało tego – nikt nikogo nawet nie próbuje zabić. A jednak książka wciąga, intryguje i wywołuje gęsią skórkę. O czym mowa? O najnowszej powieści Laury Dave „O jedno Cię proszę”. Ponad milion sprzedanych egzemplarzy – tak wydawca reklamuje tę pozycję. Czy tylu czytelników może się mylić? Przekonajcie się sami!

Już nic nie będzie takie jak wcześniej

„Rozkładam kartkę.
Wiadomość od Owena jest krótka. Jedna linijka, niezrozumiała.
Chroń ją”

o jedno cię proszę laura daveW filmach ten moment, kiedy życie zmienia się o 180 stopni wygląda dość schematycznie. Przychodzi osoba w policyjnym mundurze, strażak lub wojskowy i przekazuje tragiczną wiadomość. Życie Hannah zmieniło się w zupełnie inny sposób. Kiedy do drzwi zapukała 12-latka, aby wręczyć wiadomość od jej męża Owena, wiedziała, że coś jest nie tak. I miała rację. Na kartce napisane było jedno zdanie „Chroń ją”. Nie miała nawet czasu na zastanowienie się, o co chodzi, bo okazało się, że Bailey (córka Owena z pierwszego małżeństwa) znajduje w szafce torbę z dużą ilością gotówki. A to dopiero początek dziwnych wydarzeń. Owen znika bez śladu, a prezesa firmy, w której pracuje, aresztowano po długim śledztwie prowadzonym przez FBI. Hannah nie ma pojęcia, o co chodzi ale wie jedno – musi się jak najszybciej tego dowiedzieć, aby móc ochronić Bailey. Razem z pasierbicą rozpoczynają własne śledztwo, które ma je doprowadzić do prawdy. Nie są jednak gotowe na to, czego się dowiedzą o Owenie…

Jak dobrze znasz tych, których kochasz?

Najbliżsi, rodzina, osoby z którymi dzielimy życie – wydaje się, że znamy ich jak własną kieszeń. Znamy ich wady i zalety. Znamy ich ulubiony kolor czy ulubioną potrawę. Wiemy nawet, o której godzinie i jaką piją kawę. Czy to jednak znaczy, że wiemy o nich wszystko? Okazuje się, że to tylko złudzenie. Przychodzi moment, kiedy dowiadujemy się, że o osobie, z którą dzielimy życie, nie wiemy nic…

W obliczu takiej sytuacji stanęła Hannah, bohaterka książki Laury Dave „O jedno Cię proszę”. Jej mąż nagle znika, a ona dowiaduje się o rzeczach, o których nie miała wcześniej pojęcia. Choć motyw ten jest dość często wykorzystywany w literaturze, to dobrze poprowadzona fabuła nadal zaciekawia i przykuwa uwagę. I właśnie tak jest w przypadku powieści „O jedno Cię proszę”. Książka intryguje i wciąga i nie chce się jej odłożyć, dopóki nie pozna się prawdy. Laura Dave w przemyślany sposób przeplata teraźniejszość z przeszłością. Powoli dawkuje informacje, strona po stronie zwiększa napięcie. Tutaj nie ma zbędnych opisów czy nic niewnoszących dialogów. Wszystko ma doprowadzić do ostatecznego rozwiązania zagadki.

Trudne relacje

Dodatkowym atutem jest bardzo wyraźny element literatury obyczajowej. Poznajemy trudne relację nastolatki z macochą. Kobiety nie pałają do siebie sympatią, nie rozumieją się, nie potrafią znaleźć nic, co by je łączyło. Poszukiwanie Owena sprawia, że zbliżają się do siebie, poznają lepiej i nawiązują relację. Choć nie jest to główny motyw książki, to jest bardzo ciekawie opisany.

„O jedno Cię proszę” Laury Dave to intrygujący thriller z ważnym wątkiem obyczajowym, który pochłania się w jeden wieczór. Wybór doskonały na lato.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Laura Dave „O jedno Cię proszę”. Marginesy. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora