CZY TO NAPRAWDĘ NAJLEPSZY KRYMINAŁ TEJ JESIENI? – RECENZJA KSIĄŻKI „CZERWIEŃ” MAŁGORZATY OLIWII SOBCZAK

20.09.2019

Jak debiutować, to tylko w takim stylu jak uczyniła to Małgorzata Oliwia Sobczak. Jej kryminalna nowość w postaci „Czerwieni”, pierwszego tomu serii „Kolory zła”, dosłownie zalała Internet, jeszcze na długo przed premierą. Mówi o niej większość książkowych recenzentów, portali poświęconych literaturze i czytelników. A jak to z nią naprawdę jest? Warto?Sopot. Rok 1996. Miastem wstrząsa informacja o brutalnym morderstwie młodej dziewczyny, córki znanej i cenionej sędzi – Heleny Boguckiej. Całej sytuacji grozy dodaje fakt, iż zwłoki denatki zostały bestialsko okaleczone, a potem wrzucone do spienionego morza. Osiemnaście lat później, w tym samym miejscu, ginie kolejna kobieta. Okaleczenia na ciele dziewczyny wskazują na tego samego sprawcę, który przez minione lata musiał ćwiczyć swój warsztat. Cięcia są bardziej precyzyjne i gładkie – wykonane pewną ręką. Czy przez te lata morderca działał w ukryciu? A może to sprawa wprawnego naśladowcy? Do akcji wkracza prokurator Leopold Bilski, który będzie się starał odkryć prawdę i zdemaskować zabójcę.

Krwista, głęboka czerwień okładki przykuwa wzrok. Krótkie, trafne slogany promujące tę powieść przyciągają uwagę. Debiut kryminalny? Czy on naprawdę może być aż tak dobry? Rzućcie wszystko, co teraz czytacie i sięgnijcie po „Czerwień”. Naprawdę warto.

Akcja książki prowadzona jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Po kolei poznajemy wszystkie tajemnice i fakty, które prowadzą nas do wielkiego, niespodziewanego finału. Poszlaka po poszlace układamy swoją teorię, która jednak co chwila skręca w innym kierunku. Kiedy już zaczynamy domyślać się, kto jest sprawcą, to autorka podsuwa nam nowy trop, którego analiza przynosi kolejne przesłanki i alternatywnych zabójców. W pewnym momencie czytelnik może podejrzewać o popełnienie zbrodni dosłownie każdego bohatera powieści. Intrygująca, tajemnicza, niesamowicie wciągająca – taka właśnie jest ta książka. Sobczak buduje obraz dawnego i teraźniejszego Sopotu z niezwykłą dbałością. Szara aura Sopotu lat 90. i tych samych miejsc współczesnych, poza sezonem, opuszczonych, dodaje tej powieści niesamowitego klimatu. Te miejsca aż proszą się o naznaczenie ich kolejnymi ofiarami. Po lekturze tej książki już nigdy nie spojrzycie na Sopot tak samo. Przestanie to już być tylko letni kurort i wspomnienie nadmorskiego molo. Tam, gdzie wzrok nie sięga, budzi się mroczna historia brutalnych mordów.

„Czerwień” można zaliczyć do kategorii klasycznego kryminału, w którym nie ma wielkich fajerwerków i pędzącej, na łeb na szyję, akcji. Jest za to dokładnie przemyślana fabuła i sprawnie budowane napięcie oraz unikatowe, zapadające w pamięć postaci. Brutalne opisy budzą odrazę, a kolejne wydarzenia powodują gęsią skórkę. Dodatkowym atutem tej powieści jest bardzo rozbudowane tło społeczne. Wnikamy w szeregi sopockiej mafii, zaglądamy tam, gdzie zajrzeć nie wolno. Sam proces zabójstwa jest szczegółowo obudowany. Autorka pokazuje, jakimi wydarzeniami poprzedzone jest każde morderstwo. Co doprowadza do tej sytuacji, jakie emocje towarzyszą wszystkim zaangażowanym, ale też jakie skutki niesie za sobą ten brutalny czyn. Jak brak tych młodych dziewczyn odczuwają ich bliscy i jak reagują osoby postronne. Sobczak czerpie też z wiedzy kryminologów i przeprowadza pogłębione studium zabójstwa. Otwiera przed nami świat ludzi pochłoniętych chorymi żądzami, które prowadzą do czynów zabronionych.

Podsumowując, i jednocześnie odpowiadając na pytanie zawarte we wstępie, czy warto ją przeczytać? Absolutnie tak. Sobczak genialnie posługuje się słowem. Ma lekkie pióro i niesamowitą wyobraźnię. Jej historia pochłania i nie pozostawia obojętnym. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych kryminałów tego roku. Po prostu musicie go poznać!

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Małgorzata Oliwia Sobczak, „Czerwień”. Wydawnictwo WAB, Warszawa 2019.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora