Czym jest „100/XX. Antologia reportażu” i dlaczego warto ją kupić?

13.12.2015

Mamy już trzy tomy antologii reportażu. W 2014 roku pod redakcją Mariusza Szczygła ukazały się dwa pierwsze tomy. W tym roku jesienią pojawił się kolejny. Dlaczego ta antologia jest ciekawsza niż inne?

Można porównać „100/XX. Antologię reportażu” do składanki największych przebojów muzycznych, które co jakiś czas ukazują się na rynku. W antologii przygotowanej przez Mariusza Szczygła znalazły się bowiem najciekawsze teksty reporterskie, które zostały opublikowane w XX wieku.

Poszczególne teksty niemal przenoszą nas w czasie. Autorem pierwszego reportażu zawartego w zbiorze jest Janusz Korczak. Opisuje on życie codzienne w biednych dzielnicach Warszawy. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć, jak wyglądała stolica u progu XX wieku, czym zajmowali się ludzie, jakie były ich problemy i co o tym wszystkim myślał sam Korczak.

Te stare reportaże dają czytelnikowi możliwość niemal chodzenia po ulicach ówczesnych miast i miasteczek, czucia zapachów, widzenia rzeczy, o których nie moglibyśmy się dowiedzieć z książek historycznych, bo te zazwyczaj opisują wielką politykę, a nie codzienne życie mieszkańców.

Antologia przygotowana przez Szczygła to także niesamowity podręcznik do nauki pisania – zwłaszcza reportażu. Czytelnik ma możliwość poznania niezliczonych stylów, może doświadczyć różnych punktów widzenia i ujęcia tematu.

A dla tych, którzy na reportażu nie do końca się znają, „100/XX. Antologia reportażu” jest świetną okazją do tego, żeby reportaż poznać. I to poznać od najlepszej strony, bo nie ma w tej książce tekstu słabego.

Czytelnik ma możliwość poznania nie tylko samych tekstów, ale i ich autorów, ponieważ każdy reportaż jest poprzedzony wstępem napisanym przez Mariusza Szczygła. Te wstępy Szczygła są jak gdyby drugim wymiarem tej książki – to nie tylko teksty informacyjne, które przybliżają sylwetkę poszczególnych autorów, są to mistrzowsko napisane felietony, które mogłyby znaleźć się w odrębnej książce i też same by się w niej obroniły.

Po „100/XX. Antologię reportażu” warto też sięgnąć z innego całkiem powodu – świetnie wygląda na półce, bo to książka bardzo ładnie zaprojektowana i wydana.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora