Czytamy narodowo i dlaczego to jest takie ważne

16.07.2018
abstrakcyjna książka

O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,

Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy (…)

Adam Mickiewicz

Czytanie pod strzechami

Narodowe czytanie zapoczątkowało nową, polską tradycję. O ile pominiemy polityczne zabarwienie, które w samej istocie tej akcji zupełnie nie jest ważne, odkryjemy, jak wspaniałe są największe dzieła literatury narodowej. I choć każdy z nas teoretycznie powinien znać wszystkie, które przerabialiśmy, trudząc się w szkolnej ławie, to w praktyce wielu Polaków ich wcale nie czyta.

Po co czytać po polsku

Celem Narodowego Czytania jest powrót do narodowych dzieł literackich, nie tylko w kontekście lektur szkolnych, ale jako literatury ważnej, potrzebnej i zawierającej spory kawałek polskiej historii, poruszającej moralne aspekty człowieczeństwa na tle wydarzeń narodowych.

Historia Narodowego czytania

Narodowe czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku, a okazją, która się do tego przyczyniła była rocznica najazdu Napoleona na Rosję, co – wszystkim powinno być wiadome – stało się tłem historycznym dla Pana Tadeusza, Ostatniego Zajazdu na Litwie. Do głównych pomysłodawców należą Bronisław Komorowski oraz Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Pierwsze czytanie odbyło się 8 września, a czytaną lekturą była oczywiście romantyczna epopeja Adama Mickiewicza. Autorzy blogów o książkach opiewały z zachwytem akcję, która poruszyła setki serc czytelników. Co roku przybywa miast, które przeznaczają na to specjalne środki, zapraszając sławne osobistości i organizując olbrzymie wydarzenia kulturalne z tej okazji.

Wartości płynące z polskiej literatury

Warto, aby dorośli wstrzymali w sobie uczniowską awersję do takich książek i przestali postrzegać je w kategoriach „nudnej” lektury. Z czytania płyną nie tylko mentalne, ale również naukowe dowody na korzyści dla intelektu. To prawdziwy trening dla naszych komórek mózgowych, ponieważ absorbuje jednocześnie kilka obszarów mózgu, rozwijając wyobraźnię oraz polepszając pamięć. Czytanie książek pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, dlatego tym bardziej warto sięgać po polskich autorów, poczynając od dzieł historycznych, a kończąc na fantastyce. Naukowcy udowodnili, że lubiący czytać o wiele lepiej wypadają w testach na inteligencję, którą zachowują aż do późnej starości, rzadziej zapadając na demencję oraz Alzheimera.

Czytaj dzieciom

Czym skorupka za młodu nasiąknie… Jeśli kochasz czytać i nie wyobrażasz sobie życia bez literatury, zachęć do tego swoich bliskich i dzieci – szczególnie one, ponieważ jeśli wskrzesisz w nich chęć, to naturalnie przyswoją zasady stylistyki i ortografii, wzbogacą swój zasób słów i zdobędą dojrzałość emocjonalną, pomagającą w pokonywaniu życiowych trudności.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora