Dlaczego każda nowa powieść Dana Browna od razu staje się międzynarodowym bestsellerem?

21.11.2017

Dan Brown. Myślę, że większości osób mających jakikolwiek związek z książkami nie trzeba tej postaci przedstawiać. Autor Kodu Leonarda da Vinci, dzięki któremu stał się sławny, wciąż wywołuje mnóstwo kontrowersji i dyskusji na całym świecie. Od tej książki każda jego nowa powieść od razu zyskuje całe rzesze fanów i przeciwników. Co tak szczególnego mają w sobie jego dzieła, że wywołują tak wielkie emocje?

Kontrowersyjny temat

Autor zawsze na niego stawia. Zadaje pytania, na które ludzie próbują znaleźć odpowiedź już od setek lat. Związek Jezusa i Marii Magdaleny, dokąd doprowadzą świat najświeższe technologie czy tak jak w najnowszej powieści, zagadka dotycząca powstania życia na Ziemi i tego dokąd udajemy się po śmierci. Każdy z nas chociaż raz zastanawiał się nad tymi tematami. W książkach Dana Browna zawsze odnajdziemy też kwestie związane z moralnością i religią, to one wywołują tutaj największe emocje. Nie byłoby tak, gdyby autor nie był aż tak przekonujący w tłumaczeniu swoich zagadek. Odwołuje się do powszechnie znanych dzieł sztuki, budynków i historii przez co czasami mamy wrażenie, że wszystkie wydarzenia rozgrywają się w rzeczywistości.

Ulubiony bohater

Robert Langdon to już postać kultowa. Wysportowany, umięśniony, przystojny, a przy tym szalenie inteligentny pan profesor, wykładowca Uniwersytetu Harvarda. Jego jedyną słabą stroną jest klaustrofobia. Niektórzy sięgają po powieści autora tylko ze względu na tą postać. W Początku jest głównym bohaterem, pojawia się jednak sporadycznie, Brown skupił się przede wszystkim na wyjaśnieniu swojej wizji powstania życia na Ziemii.

Szybkie tempo akcji

W Początku po prostu mnóstwo się dzieje. Znajdziemy w nim wszystko to, czym charakteryzuje się dobra powieść sensacyjna. Pościgi, walki, zabójstwa. Akcja gna do przodu w szalonym tempie, a czytanie usprawnia nam obecność krótkich rozdziałów. Pewnie każdy czytelnik chociaż raz pomyślał sobie, że jeszcze jeden rozdział i kładzie się spać, po czym, okazało się, że zrobił to dwieście stron dalej. Rozdziały kończyły się zbyt szybko, fabuła była zbyt wciągająca. Właśnie to charakteryzuje styl Dana Browna. Potężne powieści jakimi są jego książki jesteśmy w stanie naprawdę szybko przeczytać bez znużenia.

Początek to próba odpowiedzenia sobie na dwa podstawowe pytania. Skąd przyszliśmy? Dokąd idziemy? Książka daje do myślenia czy religia jest potrzebna człowiekowi do życia. Co mu daje, a ile swobody odbiera? To książka zmuszająca do pewnych refleksji i uprzyjemniająca kilka długich wieczorów. Polecam!

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora