DOROTA MASŁOWSKA – WŁADCZYNI JĘZYKA

20.06.2018

Dorota Masłowska to jedna z najbardziej wyrazistych współczesnych polskich pisarek. Od samego debiutu każda jej książka jest – mniejszym lub większym – wydarzeniem literackim, nawet jeśli autorka wydaje zbiór, opublikowanych już wcześniej w sieci, felietonów. Kilka tygodni temu pisarka wydała nową książkę „Inni ludzi”. Skąd się bierze to zainteresowanie twórczością Masłowskiej?

Przede wszystkim chodzi o język, który pisarka bierze we władanie i robi z nim rzeczy, o których inni pisarze w ogóle by nie pomyśleli. Język książek Masłowskiej jest językiem ulicy, językiem podsklepowym, monopolowym, językiem blokowisk, a jednocześnie jest też językiem telewizora, sloganów reklamowych, tych wszystkich prawd objawionych z poradników i kolorowych pism. To niesamowity miks, który sam w sobie jest niezwykle ciekawy i który od samego początku stał się znakiem firmowym Masłowskiej.

Ale język jest tylko środkiem do celu. Dzięki niemu, dzięki jego nieoczywistej konstrukcji, dzięki nieprzewidywalności słów i zestawieniu ze sobą niepasujących z pozoru do siebie języków (np. blokowego i marketingowego), czytelnik otrzymuje zupełnie nową, bardzo ciekawą perspektywę patrzenia na opisywany przez Masłowską świat.

I choć Masłowska opisuje świat, który wszyscy znamy, właśnie dzięki językowi zaczynamy dostrzegać w nim zaskakujące paradoksy, zauważamy jego śmieszność, czasem bezcelowość codziennych rytuałów.

Jakie książki Masłowskiej warto przeczytać?

Dorota Masłowska wydała w kwietniu nową książkę „Inni ludzie”. To powieść rapowana (nota bene wydana trochę jak album muzyczny), w której pojawiają się podobne postacie do tych z innych książek pisarki. W „Innych ludziach” Masłowska opisuje Warszawę i jej mieszkańców, którzy chcieliby być lepsi, bogatsi, ale może nie do końca mądrzejsi, których uwiera miejsce, w którym się znajdują, ale którzy jednocześnie w pewien sposób chcą być tu gdzie są.

„Inni ludzie” to piąta powieść Masłowskiej. Ale pisarka jest także autorką dramatów, a rok temu ukazał się jej zbiór felietonów publikowanych wcześniej w internecie.

Jeżeli nie znacie jeszcze twórczości Masłowskiej polecam przede wszystkim zapoznać się z „Wojną polsko-ruską pod flagą białą-czerwoną” – to debiutancka powieść pisarki, którą ta opublikowała w wieku 19 lat. Za książkę autorka otrzymała Paszport „Polityki”, książka znalazła się także w finale Nike.

„Wojna…” Nagrody Nike nie zdobyła, Masłowska otrzymała Nike kilka lat później za „Pawia królowej”, który jest, tak jak najnowsi „Inni ludzie,” książką rapowaną.

Na koniec chcę polecić jeden z dramatów Masłowskiej pt. „Między nami dobrze jest”. Bohaterkami tego utworu są trzy kobiety z trzech różnych pokoleń, które nie potrafią się ze sobą porozumieć. To znów tekst świetny językowo. Można go czytać, ale można też go obejrzeć, ja polecam szczególnie adaptację filmową w reżyserii Grzegorza Jarzyny z udziałem m.in. Danuty Szaflarskiej. Bomba!

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora