EKSPLOZJE, JANUSZ L. WIŚNIEWSKI

23.02.2017
Janusz L. Wiśniewski

Opowiadania to taki specyficzny gatunek. Na tyle krótkie, że czasami pozostawiają czytelnika nieusatysfakcjonowanego, a jednocześnie już tak długie, że jest on w stanie zżyć się z bohaterami. Tylko bardzo wrażliwy i wyczulony na tę cienką granicę autor jest w stanie napisać wartościowe opowiadanie, takie które zapadnie w pamięć.

Janusz L. Wiśniewski to właśnie taki autor. Ma na swoim koncie już wiele bestsellerów, przetłumaczonych na 18 języków. ,,S@motność w sieci” została nawet sfilmowana. Prywatnie autor jest rybakiem dalekomorskim, magistrem fizyki, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii. Prawdziwy człowiek renesansu. Jego zainteresowania możemy odnaleźć w napisanych przez niego opowiadaniach. Połowa historii z tego zbioru została napisana przez niego. Pozostałe osiem to odpowiedzi mężczyzn – znanych i tych mniej popularnych autorów. Czy podołali?

Myślę, że tak. Każdy z nich wpasował się w ten specyficzny klimat opowieści Janusza L. Wiśniewskiego. Jednocześnie zachowali oni swoją indywidualność, mają swój specyficzny, wypracowany styl i własny pomysł na pisarstwo. Oczywiście jak to w każdym zbiorze powstały opowiadania lepsze i gorsze. Moją uwagę przykuło ,,Anorexia nervosa” i świetna odpowiedź Alka Rogozińskiego ,,Jeden dzień w Sarajewie”. Z dwóch punktów widzenia, a jednak wyłoniła się tutaj opowieść o rozstaniu, stracie i bezgranicznej, obsesyjnej wręcz miłości. Historia która mną najmocniej poruszyła to ,,Krew”. Niezwykle brutalna, wstrząsająca, oddziałująca na psychikę. Wylewające się z niej cierpienie i rozpacz są namacalne i oblepiające.

Podsumowując, to naprawdę dobry zbiór opowiadań. Napisany w ciekawy i nowatorski sposób. Po raz pierwszy spotkałam się z historiami i odpowiedziami na nie autorstwa kilku pisarzy. Czerpali oni dowolną inspirację. Czasami to te same wydarzenia opowiedziane z punktu widzenia innego bohatera. Kolejnym razem zmienia się czas czy miejsce. To pozwala spojrzeć nam na opowieść z wielu płaszczyzn i czerpać z niej jak najwięcej. Wszystkie szesnaście opowiadań zazębia się i traktuje o trudnych damsko-męskich relacjach jakie nas łączą, o pożądaniu, obsesyjnej miłości, przywiązaniu i uzależnieniu. Nie są proste w odbiorze. Nad każdym trzeba się pochylić, zastanowić i przemyśleć.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora