FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI – MAJ 2016

28.04.2016
festiwal literatury dla dzieci

W maju odbędzie się jedna z największych imprez czytelniczych skierowanych do dzieci i młodzieży. To będzie prawdziwa uczta dla młodych czytelników! Festiwal będzie okazją nie tylko do zapoznania się z nowymi tytułami, ale także klasycznymi pozycjami literatury dla młodych. Jednak przede wszystkim będzie to pretekst do fantastycznej, wspólnej zabawy kilku pokoleń miłośników książek.

Jeśli chcemy zmienić statystyki mówiące o spadku czytelnictwa w Polsce, musimy zadbać o to, by wychować nowe pokolenie czytelników. Temu między innymi służą imprezy czytelnicze organizowane dla dzieci. To od dorosłych zależy czy zarażą dzieci miłością do książek, bo one same uwielbiają, gdy rodzice czytają im bajki.

fldd_a3_1[1]

Plakat Festiwalu

Festiwal literatury dla dzieci organizowany jest od 2014 roku. Tegoroczna edycja będzie odbywała się w czterech miastach: Gdańsku (10-14.05), Warszawie (18-22.05), Wrocławiu (31.05-5.06) i Krakowie (7-12.06). Program zawiera wiele ciekawych wydarzeń. Organizatorzy obiecują niespodzianki i zapewniają,  że nie raz zaskoczą uczestników. Festiwalowe wydarzenia to spotkania, w których rodzice mogą uczestniczyć wspólnie z dziećmi. Dzieci będą poznawać ambitną literaturę poprzez aktywny udział i zabawę, czyli najlepszy z możliwych sposobów łączący przyjemne z pożytecznym.

W programie m.in. warsztaty plastyczno-etnograficzne, animacji poklatkowej oraz typografii. Podczas imprezy odbędzie się konferencja o sztuce i doborze tytułów. Uczestnicy będą mogli zagrać w literacką, rodzinną grę miejską. W ramach serii spotkań „Czytanki przed zachodem słońca” znane osoby będę odczytywały fragmenty różnych utworów, np. w Warszawie Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie czytała wybór wierszy o Warszawie. Na stadionie narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć interaktywną wystawę „Wejdź w świat Harry’ego Pottera”.

Każde miasto w czasie trwania festiwalu będzie oferowało mnóstwo atrakcji, zabaw, konkursów, spektakli i koncertów. Szczegółowy program znajdziecie na oficjalnej stronie organizatora festiwalu.

W czasie festiwalu przyznane zostanie wyróżnienie dla najbardziej wartościowej pozycji literackiej dla dzieci. W ubiegłym roku było to „Licho i inni” Agnieszki Taborskiej z ilustracjami Lecha Majewskiego.

Festiwal_Licho

„Licho i inni” Agnieszka Taborska

Spośród książek wybranych przez kapitułę konkursu, zwycięzca wyłaniany jest przez czytelników – głosowanie już trwa!. Zwycięzca zostanie wyłoniony w czerwcu we Wrocławiu.

Wszystkie te działania są po to, aby w młodych czytelnikach wykształcić czytelnicze zwyczaje oraz inspirować do sięgania po kolejne tytuły i nowych autorów, nauczyć ich świadomego i aktywnego czytelnictwa.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora