GDZIE KOŃCZY SIĘ SPRAWIEDLIWOŚĆ A ZACZYNA ZBRODNIA?

16.08.2023
zamknięty świat chciwość anna krystaszek

Czy zabicie włamywacza to obrona konieczna? To zależy od wielu czynników: uzbrojenia, poziomu zagrożenia, itp. Tę kwestię rozstrzygają sądy. „Czyściciel” jednak nie czeka na wyrok i wymierza sprawiedliwość, a robi to bardzo… skutecznie.

Zamknięty świat, otwarta sprawa

zamknięty świat chciwość anna krystaszekZbliżają się pierwsze święta Bożego Narodzenia w pandemii. Świat jest zamknięty, ale to nie znaczy, że kryminaliści nie wyjdą z cienia. W końcu to czas żniw dla włamywaczy. Można obłowić się w „prezenty” i zarobić na fantach na kilka dobrych miesięcy.

Monika i jej partner postanawiają okraść jeden z domów rodzinnych. Już na początku sprawy się komplikują, kiedy zastają na miejscu rodzeństwo Oliwię i Iwo. Muszą improwizować, ale gdy sytuacja wydaje się opanowana, do akcji wkracza „Czyściciel”. Zakapturzona postać broni nastoletnich ofiar zabijając włamywacza. Monice udaje się uciec.

Rozpoczyna się śledztwo, które prowadzą komisarz Igor Szulc i prokurator Jan Hejda. Ten ostatni nie jest w najlepszej formie, ucieka do kieliszka próbując poradzić sobie z niedawnym zaginięciem żony i wyzwaniami związanymi z wychowaniem córki. Sama sprawa jest trudniejsza niż się wydaje. Mordercę widział tylko nieletni Iwo. Niedługo później wychodzi na jaw, że podobne przypadki „wymierzania sprawiedliwości” kryminalistom powtarzały się w różnych rejonach kraju. Presja jest duża. Czy Hejda da radę sprostać zadaniu? Czy wsparcie Igora, nie tylko zawodowe, będzie wystarczające, by prokurator odzyskał trzeźwy umysł?

(Nie)wiarygodny świadek

Anna Krystaszek prowadzi narrację w sposób niekonwencjonalny. Nie ma tu opisów miejsca akcji na kilka akapitów. Autorka pisze oszczędnie, wprost, można powiedzieć, że „ascetycznie”, a jednocześnie bardzo dynamicznie. Za to kiedy oddaje głos bohaterom swojej historii, dzieje się sporo! Poznajemy jedną scenę nawet z kilku perspektyw, ale każda z nich dodaje kolorytu lub uzupełnia narrację o nową istotną informację. Każdy uczestnik widzi sprawę inaczej, dodaje swoje przemyślenia, coś może mu umknąć, a ktoś inny akurat na ten detal zwróci uwagę.

Dzięki temu czytelnik otrzymuje nie tylko dokładny opis zdarzeń, ale też portret psychologiczny bohaterów. Dosłownie czytamy im w myślach. W tym autorka się specjalizuje, bo z wykształcenia jest psychologiem i ma za sobą kilkanaście lat pracy jako terapeutka młodzieży.

Jedną z ciekawszych postaci jest Iwo, chłopiec niezwykle bystry i genialny obserwator, który mimo traumy, pamięta każdy szczegół. Jego autyzm jednak utrudnia przedstawicielom organów ścigania komunikację z nim. Policjanci podchodzą do jego zeznań z dużą rezerwą. Czy mu w końcu uwierzą i wykorzystają cenne informacje?

„Zamknięty Świat: Chciwość” to czwarty tom serii „Siedem grzechów głównych” Anny Krystaszek. Warto zajrzeć do poprzednich części, by zapoznać się z ciągiem fabularnym wątków pobocznych. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ autorka opisując aktualne wydarzenia dodaje wzmianki wyjaśniające czego są one konsekwencją.

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Zamknięty świat: Chciwość”, Anna Krystaszek, Wydawnictwo Muza 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora