HARRY HOLE CZY FABIAN RISK – KOGO ZABIERZESZ ZE SOBĄ W PODRÓŻ?

26.07.2019

Nieustraszony, zaangażowany, gotowy poświęcić się dla sprawy – czy można wyobrazić sobie lepszego towarzysza podróży? Harry Hole i Fabian Risk już czekają, aby zabrać ich na wakacje. Sprawdź, który przypadnie ci bardziej do gustu.

Jo Nesbø “Nóż”

Harry’ego Hole nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten niepokorny policjant o dość niecodziennych metodach śledczych znany jest na całym świecie. Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. W pracy doceniany za zasługi, ale raczej nie darzony osobistą sympatią. Typ samotnika, któremu jednak udało się stworzyć szczęśliwe życie. Jednak wszystko, co budował przez ostatnie lata, legło w gruzach. I nie ma już odwrotu…

Harry, po tym, jak Rakel wyrzuciła go z domu, wraca do punktu wyjścia. Pije bez opamiętania, wdaje się w bójki z przypadkowymi ludźmi. W pracy został odsunięty na boczny tor, aby nie rzucał się za bardzo w oczy. Pewnego dnia budzi się na ogromnym kacu, a na ubraniu i rękach dostrzega ślady krwi. Niestety nic nie pamięta z minionej nocy. Lecz to dopiero początek. Dzwoni do niego przełożona, która ma dla niego przerażającą informację… Harry to twardziel, człowiek, który wiele przeżył. Jednak nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. “Bo utrata życia nie jest wcale najgorszą rzeczą, jaka może spotkać człowieka. Najgorsza jest utrata tego, po co się żyje.” Jak w obliczu osobistego piekła zachowa się norweski Brudny Harry?

“Nóż” to Jo Nesbø w najlepszym wydaniu. Znajdziesz tutaj to, za co kochasz tego pisarza, ale także zupełnie nowe elementy. Dynamiczna akcja, jej zaskakujące zwroty oraz ciekawa, trzymająca w napięciu fabuła to elementy charakterystyczne dla norweskiego pisarza. Do tego dochodzi mistrzowsko skonstruowana kryminalna intryga, którą niełatwo rozwikłać. Nawet jeśli wydaje Ci się, że już znasz odpowiedź, to za chwile Nesbø udowadnia Ci, w jak wielkim błędzie jesteś. Pisarz jest również doskonałym kreatorem osobowości. Jego postaci są ciekawe, wielowymiarowe, a świat nie dzieli się na dobrych i złych. Każdy ma swoje namiętności i słabości, lepsze i gorsze dni.

Jo Nesbø w powieści “Nóż” wraca do “starego” Harry’ego Hole. Historia w pewnym sensie zatoczyła koło. Czy będzie to zatem ostatnia część z serii o genialnym śledczym z Oslo?

Stefan Ahnhem “Motyw X”

Szwedzi też mają swojego nieustraszonego bohatera, który dla rozwiązania zagadki kryminalnej jest w stanie wiele poświęcić. Jest nim Fabian Risk – policjant indywidualista, który wytrwale dąży do rozwiązania spraw, walcząc jednocześnie ze swoimi demonami. Próbuje też „naprawić” swoją rodzinę, co wychodzi mu z różnym skutkiem.

Targany ogromnym poczuciem winy (zajrzyj do poprzednich części, jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest jego przyczyna) Fabian udaje się na urlop. Chce go poświęcić rodzinie i odbudować zgliszcza, które po niej zostały. Czuwa przy leżącej w śpiączce Matildzie. Okazuje się jednak, że długo nie jest w stanie tak wytrzymać. Miasto nie radzi sobie bez Riska i pogrąża się w chaosie i panice. Dochodzi bowiem do serii zabójstw na tle rasowym. Jednak każdy z przypadków jest inny, morderca bowiem (a może mordercy?) za każdym razem zabija w inny sposób. Skomplikowane śledztwa przerastają policjantów, więc Fabian Risk wraca na posterunek. „Nieważne, gdzie będziesz kopać. Jeśli dokopiesz się naprawdę głęboko, w końcu coś zacznie śmierdzieć.” Jak głęboko dokopie się Fabian Risk?

Motyw X to czwarta odsłona serii o zmaganiach szwedzkiego policjanta. Poprzednie tomy rozeszły się na świecie w ponad milionie egzemplarzy. Obecnie trwają prace nad adaptacją filmową powieści. Stefan Ahnhem konsekwentnie i z dobrym stylu konstruuje powieść kryminalną. Znajdziesz tu wszystko, co typowe dla tego gatunku. Są tajemnicze morderstwa, nieuchwytny sprawca, dobre tempo i zwroty akcji. Postać głównego bohatera intryguje – walcząc ze złem, jednocześnie mierzy się ze swoimi demonami, skrywa także wiele brudnych tajemnic. Autor łączy to wszystko w ciekawą całość podaną w lekkim stylu.

W Polsce do tej pory nie było konkurencji dla Jo Nesbø. Jednak Stefan Ahnhem ma szansę zdetronizować króla skandynawskiego kryminału. Tony Parsons twierdzi, że seria o Risku „Wciąga bardziej niż Jo Nesbø, ma w sobie więcej mroku niż Stieg Larsson“. Co ty o tym sądzisz?

 

Wymienione książki kupisz niedługo w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Jo Nesbø “Nóż”. Przeł. Iwona Zimnicka. Wydawnictwo Dolnośląskie. Wrocław 2019.

Stefan Ahnhem “Motyw X”. Przeł. Ewa Wojciechowska. Marginesy. Warszawa 2019

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora