HISTORIE RODEM Z NAJGORSZYCH KOSZMARÓW

08.01.2021

Są takie historie, o których chcemy myśleć, że są wyłącznie wytworem wyobraźni pisarza. To pozwala nam zdystansować się do nich, uspokoić swoje nerwy, opanować kołatanie serca. Na myśl o tym, że mogły wydarzyć się naprawdę, dostajemy bowiem gęsiej skórki… Takich emocji możecie spodziewać się po przeczytaniu poniższych książek. Jeśli macie nerwy ze stali i lubicie, jak włosy jeżą Wam się na głowie (i na całym ciele), koniecznie sięgnijcie po te tytuły.

„Chłopiec z lasu” Harlan Coben

Sekret goni sekret, trauma goni traumę, groza goni jeszcze groźniejszą historię… czyli Harlan Coben w swoim najlepszym wydaniu. Mistrz suspensu powraca z niezwykłą historią pełną niespodzianek i z całkiem nowym bohaterem!

Rok 1986. W lesie zostaje znaleziony mały, około 6-letni chłopiec. Jednak nie jest to zwykłe dziecko – jest niemal dzikie, nie mówi, choć rozumie co się do niego mówi. Mówią o nim „mały Tarzan”. Nikt nie wie kim jest, jak ma na imię, nikt nie zgłaszał zaginięcia, nikt go nie szuka… Mija 30 lat. Wilde stara się żyć normalnie, choć nadal nie wie nic na temat swojej przeszłości. Kiedy o pomoc w znalezieniu zaginionej dziewczyny Naomi prosi go nastoletni Matthew, Wilde czuje, że nie może zostawić tej sprawy. Nikt się bowiem nie przejmuje dziewczyną, nawet jej ojciec. Wilde wie, jak to jest być zapomnianym przez wszystkich i wie, jak to jest być nękanym, dlatego prowadzi swoje prywatne śledztwo. Okazuje się jednak, że sprawa zaginięcia Naomi jest tylko małym elementem dużo większej układanki, a tajemnice które się z tym wiążą są pilnie strzeżone…

„Chłopiec z lasu” to kryminał pełen niespodzianek, jak na Cobena przystało. Choć z początku może się wydawać, że historia jest prosta i oczywista, a rozwiązanie zagadki jest na wyciągnięcie ręki, to w pewnym momencie wszystko się zmienia. Autor zadbał o to, aby fabuła nie był linearna – jest tu pełno zakamarków, niespodziewanych zakrętów i dróg prowadzących do nikąd.

Oprócz kryminalnego wątku, pisarz prezentuje w pełnej krasie małomiasteczkową mentalność – brudne sekrety chowane za zamkniętymi drzwiami, strach przed innością, wykluczenie tych, co nie pasują do wzoru „dobrego obywatela”. To niezwykle dramatyczna, miejscami prześmiewcza, obnażająca prawdy o naszym świecie powieść. „Matthew poznał już straszną prawdę: można się uodpornić na okrucieństwo. Można uznać, że jest normą. Można je zaakceptować i robić swoje”.

Dodatkowo Coben nakreślił wiele wyrazistych, ciekawych postaci, które aż chce się bliżej poznać. Mamy tutaj głównego bohatera Wilde, zagubionego mężczyznę bez przeszłości, który szukając Naomi tak naprawdę próbuje odnaleźć siebie. Jest 70-letnia Hester Crimestein – bezkompromisowa, wzięta prawniczka, gwiazda telewizji, która dobitnie komentuje rzeczywistość. Jest też jej wnuk, nastoletni Matthew, tajemniczy chłopak który nie mówi całej prawdy. A to tylko niektóre postaci!

Kto zna książki Cobena, ten przeczyta książkę z poczucie zaspokojonego apetytu. Kto jeszcze Cobena nie zna, ten dzięki najnowszej powieści nabierze smaku na więcej.

„Uciekłam z arabskiego burdelu” Laila Shukri

Wydawałoby się, że Laila Shukri opowiedziała nam o arabskim świecie już wszystko. Każdą kolejną książką jednak pokazuje, że nie. Ma w zanadrzu jeszcze sporo tajemnic do odkrycia i historii do opowiedzenia, na myśl o których włos jeży się na głowie…

W „Uciekłam z arabskiego burdelu” poznajemy dalsze losy Julii, bohaterki „Byłam kochanką arabskich szejków”. Julia, która bez pamięci zakochała się w Tareku, przeżyła bolesne rozczarowanie. Rycerz z bajki okazał się zwykłym gangsterem, który sprzedał „ukochaną” jednemu z największych gangów zajmujących się handlem ludźmi. Teraz, po ponad trzech latach, Laila Shukri wraca do tej wstrząsającej sprawy. Długo kazała czekać swoim czytelniczkom na dalsze losy Julii. Tylko czy ta historia ma szansę zakończyć się happy endem?

Julia robi wszystko, aby wydostać się z rąk oprawców. Nie jest to proste, bo nikt tak dobrze nie strzeże swoich tajemnic i ciemnych interesów, jak arabscy szejkowie. Tam gdzie rządzą pieniądze, władza i niepohamowana, rozbuchana chuć, nie ma miejsca na współczucie. Jeden fałszywy ruch może kosztować życie. Choć Julia wie, że ucieczka graniczy z cudem, to chęć wydostania się z koszmaru zwycięża nad strachem. Niebezpieczna akcja, pełna podstępów i wymagająca ogromnej odwagi, kończy się sukcesem. Dziewczynie udaje się uciec. Jednak to nie koniec, a początek ucieczki… Teraz musi ukrywać się przed ludźmi, którzy nie chcą, aby jej historia ujrzała światło dzienne. Czy uwolnienie się z macek międzynarodowej siatki przestępczej jest w ogóle możliwe?

„Porażające dane mówią, że ponad czterdzieści milionów ludzi na świecie żyje w jakiejś formie współczesnego niewolnictwa, w tym seksualnego […]”. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to w XXI wieku takie rzeczy dzieją się na całym świecie. Laila Shukri wykorzystuje swoją popularność, aby oddać głos ofiarom tego zbrodniczego procederu. Fakt, robi to w sposób dość nietuzinkowy, wplatając mroczne historie w powieść fabularną. Dodaje od siebie sporo kolorów, uwypukla skrajne emocje, dodaje dramatyzmu poprzez szczegółowe opisy. Są tacy, którzy przez to wątpią w prawdziwość jej historii.

Czy Laila Shukri opisuje prawdziwe wydarzenia czy jedynie inspiruje się zasłyszanymi historiami, do których dodaje kolorytu? Tego nie wiemy na pewno. Jednak trzeba pamiętać o tym, że autorka, dla bezpieczeństwa swojej bohaterki, musiała wstrzymać się z opowiedzeniem jej dalszych losów aż do teraz…

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Harlan Coben „Chłopiec z lasu”. Przeł. Andrzej Szulc. Albatros, Warszawa 2020
Laila Shukri „Uciekłam z arabskiego burdelu”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora