Holland dla zaawansowanych | „Holland. Biografia od nowa” Karolina Pasternak

31.03.2022
agnieszka holland biografia

Zdaniem wielu obserwatorów życia kulturalnego, Agnieszka Holland odniosła sukces nie tylko w kinie. Stała się pod wieloma względami wzorem do naśladowania, a także nauczycielką zaangażowania, odpowiedzialności, pracy na rzecz wolności i społeczeństwa obywatelskiego. Opowieść biograficzna Karoliny Pasternak wyjaśnia, dlaczego tak się stało. Jej książka to jednak przede wszystkim portret wybitnej reżyserki.

holland biografia od nowa karolina pasternakNa pozór wiemy o Holland całkiem sporo. Udzieliła w końcu setek wywiadów, sporo opowiedziała też o sobie poprzez twórczość. Napisanie biografii w takim wypadku okazuje się nie lada wyzwaniem, ale Karolina Pasternak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce filmowej, potrafiła rzucić opowieść o życiu na nieco szersze tło. Zwyczajnie pomogła też w tym praca reporterska, bo Pasternak poza zapoznaniem się z ogromem materiału, postanowiła porozmawiać ze współpracownikami, bliskimi, a przede wszystkim z samą bohaterką.

Zamkniętą na niemal 500 stronach, bogato ilustrowaną materiałami fotograficznymi, opowieść zaczynamy w Pradze końca lat 60., w której Holland studiuje i żyje, może nawet z akcentem na to drugie zajęcie. Tak w każdym razie przedstawiona jest w książce Pasternak. Co charakterystyczne, miłość przeplata się tutaj z polityką, bo wydarzenia Praskiej Wiosny – jak sama przyznaje Holland – były formujące.

W kolejnych rozdziałach poznajemy bliżej rodziców reżyserki. Pasternak wraca także do sprawy tajemniczej śmierci ojca. Pojawia się też moment drastyczny, w pewnym sensie kluczowy, kwestia molestowania seksualnego. Przy okazji opowiada o wyzwaniach, jakie stają przed osobą piszącą biografię osoby żyjącej. Podejmując rozmaite tematy, autorka musi mierzyć się przecież na bieżąco z reakcjami bohaterki książki.

„Holland. Biografia od nowa” to może jednak przede wszystkim kompendium wiedzy na temat twórczości i kariery reżyserki. Wielbiciele znanych i nagradzanych produkcji dowiedzą się z książki o kulisach powstawania filmów. Co ważne, dorobek ten bardzo mocno bywa spleciony z życiem i biografią artystki. Książka w umiejętny sposób odsłania potęgę i siłę tych związków.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Karolina Pasternak “Holland. Biografia od nowa”, Znak 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora