HOMO DEUS

09.08.2018

Najbardziej zdumiewającą rzeczą w treści tej książki jest to, że przytaczane przez autora wizje nieśmiertelności człowieka, kierunków politycznych, czy postępu technologicznego, nie wydają się w żadnym wypadku nierealne. Co za tym idzie, obecna rzeczywistość jest dużo bardziej zrozumiała.

Harari_Homo-deus_m

Pod koniec XIX wieku Fryderyk Nietzsche napisał, że Bóg umarł. Dotychczasowe źródło moralności przestało istnieć.  Yuval Noah Harari twierdzi, że przyczyną tej śmierci są narodziny nowej religii (religii nowożytności) – humanizmu. Jednostka tworzy własny sens, pochodzący z jej środka, tworzy go na własny użytek. Czy jesteśmy świadkami narodzin Homo Deusa, który zmieni reguły gry? Czy pewien etap w postrzeganiu człowieczeństwa dobiega końca?

Rozpisana na ponad 500 stron książka jest dla mnie pewnym odświeżeniem spojrzenia. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy czytam tekst filozoficzny. Bo chyba właśnie filozoficznym bym go nazwał. Autor przytacza mnóstwo przykładów, wiec łatwo tekst zrozumieć i nie pogubić się już na samym początku, a wszystko opiera się na dość ogólnych założeniach.

Polecam sprawdzić na własnej skórze.

Książkę kupisz w Discover Poland i Virgin.

Autor

Marcin Chłopecki
Marcin Chłopecki
Niepraktykujący pracownik socjalny, czytelnik powieści. Pisze sporadycznie, najczęściej w afekcie
Artykuły autora