Hygge. Jak żyć według duńskiej sztuki szczęścia? - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek

Hygge. Jak żyć według duńskiej sztuki szczęścia?

12.09.2018
kapcie

Czy chwilowy trend na hygge może zmienić się we własną, życiową filozofię? Co sprawi, że będziemy bardziej szczęśliwi? Duńczycy mają jedną odpowiedź: hygge. Czy duńską sztukę szczęścia można przełożyć na polskie realia?

Czym jest hygge?

Autorka Marie Tourell Sødberg w swojej książce Hygge. Duńska sztuka szczęścia, która niedługo po premierze stała się światowym bestsellerem napisała: Chwile hygge to przebłyski codzienności, które nas uszczęśliwiają. Najwspanialsze z nich lśnią i migoczą jak gwiazdy na niebie. Kiedy umiesz je nazwać, uświadamiasz sobie, że są na wyciągnięcie ręki. Tylko czekają, aż je zauważysz.

Co właściwie oznacza ten termin? W języku polskim nie znajdzie się żaden odpowiednik. Etymologiczne pochodzenie słowa hygge wywodzi się z języka norweskiego i oznacza dobre samopoczucie. Nie da się tego terminu przetłumaczyć jednoznacznie, ale można posłużyć się techniką skojarzeń: hygge to szeroko pojęte uczucia, pozytywne emocje, ciepło i wspaniała atmosfera, którą czuje się w towarzystwie ukochanych osób.

Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Są mistrzami w czerpaniu drobnych przyjemności na co dzień i to jest sekret ich szczęścia. Jak nikt potrafią cieszyć się ze spędzania czasu z bliskimi. W mentalności Duńczyków zakorzenione są takie wartości, jak zaufanie, miłość i radość. Z hygge mają styczność już od kołyski, określając w ten sposób uczucia bezpieczeństwa, ciepła oraz swobody.

Hygge chwila

Chwile szczęścia, które można określić mianem filozofii hygge, to czas wspólnie spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Hygge jest wtedy, gdy wspólnie jecie ulubiony posiłek, kiedy idziecie z dzieciakami na spacer do zoo lub wspólnie głowicie się nad zadaniem domowym do odrobienia. Hygge jest także wtedy, gdy wizyta przyjaciół przedłuża się i postanawiacie, że zjecie wspólnie kolację.

Jak wykorzystać hygge w swoim życiu

Po prostu – zrób sobie przerwę. Bez względu na to, jak wiele pracy i obowiązków cię czeka, nie daj się zwariować. W ciągu dnia staraj się przeżywać swoje życie świadomie, choćby miało to być tylko wypicie filiżanki aromatycznej kawy w towarzystwie ulubionej muzyki. Lenistwo może być także przejawem dbania o siebie, a dążenie do perfekcji ponad miarę nie jest żadną drogą.

Hygge po polsku

Poczucie wspólnoty jest najważniejszą z potrzeb człowieka, dlatego pielęgnujmy ją jak najczęściej, nie tylko z okazji świąt bożonarodzeniowych. Każdy dzień jest dobry, by zacząć żyć napisała Iza Wojnowska w swojej książce Hygge po polsku. Nadchodząca jesień jest doskonałym momentem, aby wcielić w życie duńską filozofię szczęścia. Długie, zimne wieczory spędzane z mężem i dziećmi, z mamą, przyjaciółmi, wspólne parzenie herbaty, przygotowywanie posiłków, pieczenie ciast, otulanie się ciepłym kocem, czytanie książek, oglądanie razem filmów i nocne rozmowy, a także wyjazdy oraz wycieczki w swoim stylu są doskonałą lekcją tego, jak żyć.

Marie Tourell Sødberg to aktorka, która podkładała głos pod główną bohaterkę w duńskiej wersji Alicji w Krainie Czarów. Aktywna zawodowo zarówno na planie telewizyjnym, jak i na deskach teatru. W wolnych chwilach szczęśliwie praktykuje sztukę hygge razem ze swoimi bliskimi.

Iza Wojnowska robi karierę dziennikarki i prezenterki kanału telewizyjnego Canal+. Możemy zobaczyć ją w programie Nie przegap.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora