Hygge. Jak żyć według duńskiej sztuki szczęścia?

12.09.2018
kapcie

Czy chwilowy trend na hygge może zmienić się we własną, życiową filozofię? Co sprawi, że będziemy bardziej szczęśliwi? Duńczycy mają jedną odpowiedź: hygge. Czy duńską sztukę szczęścia można przełożyć na polskie realia?

Czym jest hygge?

Autorka Marie Tourell Sødberg w swojej książce Hygge. Duńska sztuka szczęścia, która niedługo po premierze stała się światowym bestsellerem napisała: Chwile hygge to przebłyski codzienności, które nas uszczęśliwiają. Najwspanialsze z nich lśnią i migoczą jak gwiazdy na niebie. Kiedy umiesz je nazwać, uświadamiasz sobie, że są na wyciągnięcie ręki. Tylko czekają, aż je zauważysz.

Co właściwie oznacza ten termin? W języku polskim nie znajdzie się żaden odpowiednik. Etymologiczne pochodzenie słowa hygge wywodzi się z języka norweskiego i oznacza dobre samopoczucie. Nie da się tego terminu przetłumaczyć jednoznacznie, ale można posłużyć się techniką skojarzeń: hygge to szeroko pojęte uczucia, pozytywne emocje, ciepło i wspaniała atmosfera, którą czuje się w towarzystwie ukochanych osób.

Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Są mistrzami w czerpaniu drobnych przyjemności na co dzień i to jest sekret ich szczęścia. Jak nikt potrafią cieszyć się ze spędzania czasu z bliskimi. W mentalności Duńczyków zakorzenione są takie wartości, jak zaufanie, miłość i radość. Z hygge mają styczność już od kołyski, określając w ten sposób uczucia bezpieczeństwa, ciepła oraz swobody.

Hygge chwila

Chwile szczęścia, które można określić mianem filozofii hygge, to czas wspólnie spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Hygge jest wtedy, gdy wspólnie jecie ulubiony posiłek, kiedy idziecie z dzieciakami na spacer do zoo lub wspólnie głowicie się nad zadaniem domowym do odrobienia. Hygge jest także wtedy, gdy wizyta przyjaciół przedłuża się i postanawiacie, że zjecie wspólnie kolację.

Jak wykorzystać hygge w swoim życiu

Po prostu – zrób sobie przerwę. Bez względu na to, jak wiele pracy i obowiązków cię czeka, nie daj się zwariować. W ciągu dnia staraj się przeżywać swoje życie świadomie, choćby miało to być tylko wypicie filiżanki aromatycznej kawy w towarzystwie ulubionej muzyki. Lenistwo może być także przejawem dbania o siebie, a dążenie do perfekcji ponad miarę nie jest żadną drogą.

Hygge po polsku

Poczucie wspólnoty jest najważniejszą z potrzeb człowieka, dlatego pielęgnujmy ją jak najczęściej, nie tylko z okazji świąt bożonarodzeniowych. Każdy dzień jest dobry, by zacząć żyć napisała Iza Wojnowska w swojej książce Hygge po polsku. Nadchodząca jesień jest doskonałym momentem, aby wcielić w życie duńską filozofię szczęścia. Długie, zimne wieczory spędzane z mężem i dziećmi, z mamą, przyjaciółmi, wspólne parzenie herbaty, przygotowywanie posiłków, pieczenie ciast, otulanie się ciepłym kocem, czytanie książek, oglądanie razem filmów i nocne rozmowy, a także wyjazdy oraz wycieczki w swoim stylu są doskonałą lekcją tego, jak żyć.

Marie Tourell Sødberg to aktorka, która podkładała głos pod główną bohaterkę w duńskiej wersji Alicji w Krainie Czarów. Aktywna zawodowo zarówno na planie telewizyjnym, jak i na deskach teatru. W wolnych chwilach szczęśliwie praktykuje sztukę hygge razem ze swoimi bliskimi.

Iza Wojnowska robi karierę dziennikarki i prezenterki kanału telewizyjnego Canal+. Możemy zobaczyć ją w programie Nie przegap.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora