Idea Dyskusyjnych Klubów Książki

29.12.2015

Od 2007 roku działa w Polsce przedsięwzięcie zainicjowane przez Instytut Książki, mające na celu zwiększenie zainteresowania literaturą. Dyskusyjne Kluby Książki mają motywować do czytania poprzez podkreślanie pozytywnych aspektów tej czynności, pobudzać biblioteki do aktywnego promowania mody na czytanie.

Jest to program realizowany przez wojewódzkie biblioteki publiczne. Każde województwo ma swojego koordynatora programu. Instytut Książki nie narzuca klubom tematów ani formy spotkań. Zarówno miejsce, jak i tematy rozmów klubowicze wybierają sami. Warto na pierwszym spotkaniu określić zainteresowania grupy, by ustalić jakiego typu książki w klubie będą czytane i dyskutowane. Dyskusje dotyczą z reguły współczesnej literatury polskiej i obcej, przedstawiane są także sylwetki pisarzy. Kluby tworzone są dla różnych grup wiekowych: dzieci, nastolatków i dorosłych. Mogą być zakładane przez bibliotekarzy, ale także samych czytelników.

Definicja Dyskusyjnych Klubów Książki jest prosta. To grupa osób, które spotykają się, aby rozmawiać o książkach. To miejsce, w którym ludzie którzy fascynują się literaturą mogą rozmawiać o swoich przeżyciach i emocjach związanych z przeczytanymi powieściami i konfrontować je z opiniami innych uczestników. Dzięki uczestnictwu w spotkaniach, czytelnicy mają możliwość zapoznania się z różnorodnymi książkami, po które sami nie zawsze zdecydowaliby się sięgnąć. Wymiana spostrzeżeń z innymi czytelnikami poszerza literackie horyzonty, uczy wyrażania swoich poglądów i aktywnego czerpania z książek tego co najlepsze. Jednym z założeń Klubów jest także pokazanie, że nie trzeba znać się na literaturze, by czerpać przyjemność z dyskutowania o książkach. Przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę.

Dyskusyjne Kluby Książki to twórczy sposobów spędzania wolnego czasu. Lubisz czytać i chcesz rozmawiać na ten temat? Sprawdź biblioteki w Twoim sąsiedztwie, być może w jednej z nich działa DKK. Listę klubów znajdziesz na stronie Instytutu Książki.

Książki to jeden z często pojawiających się tematów w Twoich rozmowach?

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora