Jak czytać więcej? Kilka praktycznych porad

07.01.2016

W tym roku będę czytać więcej książek – takie postanowienie noworoczne pojawiło się z pewnością na ustach wielu czytelników. Świetnie! Tylko jak czytać, żeby czytać więcej?

Zrób plan/zawrzyj zakład

Dobry plan i skuteczne realizacja założeń zawsze dobrze wpływają na poprawę efektywności – w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest z książkami. Czytanie można zaplanować. Można planować ogólnie – np. będę czytać 4 książki miesięcznie. Ale jeszcze lepsze jest planowanie szczegółowe, czyli wyznaczani sobie konkretnych godzin na czytanie. Realizowanie założeń sprawi, że czytać będziemy regularnie, a każda regularność pomaga w mobilizacji i utrzymaniu tempa czytania.

Ci, którzy lubią rywalizację mogą pokusić się o zawarcie zakładu ze znajomymi lub podjęcie czytelniczego wyzwania, których pełno jest w internecie – zwłaszcza po nowym roku. Taki zakład z pewnością wpłynie motywująco i przynajmniej na początku będziemy czytać więcej książek.

Kup czytnik e-booków

Wszystkie badania wskazują na to, że osoby, które czytają książki na czytnikach e-booków, czytają więcej. Co ciekawe jeżeli ktoś przed kupieniem czytnika czytał dużo, to po jego zakupie okazywało się, że czytał jeszcze więcej.

To zasługa samych czytników, które są wygodnym narzędziem. Można je zabrać wszędzie ze sobą i czytać tam, gdzie duża książka nie zawsze się mieści. Ponadto e-booki są tańsze i dzięki temu możemy kupić ich więcej wydając mniejsze pieniądze.

Korzystaj z komunikacji miejskiej

Czas spędzany w komunikacji miejskiej to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut, które można spędzić produktywnie. Owszem, można słuchać muzyki, ale słuchawki na uszach można mieć także podczas spaceru. W autobusie czy tramwaju można więc usiąść z książką i trochę poczytać.

A jeśli ktoś dużo jeździ samochodem, powinien w tym czasie słuchać audiobooków, które skutecznie wypełnią czas podczas długich postojów w korkach.

Kupuj na zapas

Nic tak nie motywuje do czytania jak stosik książek czekający na przeczytanie. Kupuj więc książki na zapas. Postaw w widocznym miejscu i spraw, żeby działały. Takie kupowanie książek na zapas sprawi też, że nie zapomnisz o przeczytaniu książek, które cię zainteresowały – kupujesz je od razu i stawiasz na kupkę do przeczytania.

Zapisz się na kurs szybkiego czytania

To najprostsza rada i chyba najlogiczniejsza – chcesz więcej czytać, czytaj szybciej. A żeby czytać szybciej musisz się tego nauczyć. Możesz to zrobić na kursie, ale możesz też zaopatrzyć się w podręcznik, który wprowadzi cię w tajniki szybkiego czytania.

Taka unikatowa umiejętność przyda się nie tylko przy czytaniu książek, ale również w pracy czy w szkole. Dlatego warto w nią zainwestować.

Miej książkę zawsze przy sobie

Wykorzystuj każdą chwilę do czytania książki – na przystanku autobusowym, w poczekalni u lekarza, wieczorem przed zaśnięciem. Dlatego ważne jest, żeby mieć książkę zawsze przy sobie. Zawsze oznacza zawsze. Bez wyjątku. Wtedy bardzo szybko wyrobisz sobie nawyk czytania i będzie to dla ciebie naturalne. A wtedy książki z kupki do przeczytania będą znikać szybciej niż ci się wydaje.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora