JAK SIĘ CZYTA W INNYCH KRAJACH?

15.07.2016
w innych krajach

Statystyki czytelnictwa w Polsce jednych przerażają, a innych doprowadzają na skraj rozpaczy. Bo rzeczywiście, dobrze nie jest. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Biblioteki Narodowej, w ciągu roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki.

Zdajemy sobie sprawę, że z naszym czytaniem jest źle. Ale ja wypadamy na tle innych? Może w innych krajach, np. u sąsiadów wcale nie jest tak dobrze, jak nam się wydaje?

Niestety Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o czytanie książek. Wyprzedzają nas Wszyscy nasi unijni sąsiedzi. W Niemczech według Eurobarometru książek nie czyta tylko 22 procent obywateli, w Czechach 18 procent, na Słowacji 32, a na Litwie 33.

Dla porównania, w badanym przez Eurobarometr okresie, w Polsce nie przeczytało książki 44 procent dorosłych mieszkańców. Ten wynik dał nam w badaniach czwarte miejsce od końca. Gorzej było tylko w Rumunii, Grecji i Portugalii.

Liderem rankingu okazała się Szwecja. W tym kraju tylko 9 procent mieszkańców przyznało się do nieczytania książek. W tym miejscu warto zatem polecić wspaniałą książkę o czytelnictwie i promocji czytania przygotowaną pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej „Szwecja czyta, polska czyta”. Jest to zbiór kilkunastu rozmów z ludźmi pracującymi w książkach – ze Szwedami i Polakami. Dzięki tej publikacji z pewnością dowiecie się, dlaczego to właśnie Szwecja zajęła pierwsze miejsce we wspomnianym rankingu. A poza tym znajdziecie w niej masę pomysłów na promocję czytelnictwa, przykłady ciekawych działań z książkami w tle, a poza tym dzięki tej książce będziecie mogli lepiej zrozumieć przyczyny, dlaczego w Polsce tak mało czytamy.

Na drugim miejscu rankingu Eurobarometru znalazła się Holandia (14. proc. nieczytających), a tuż za nią Dania (18 proc.).

Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja, jeśli popatrzymy na indeks World Culture Score. Tu mamy możliwość porównania  się z krajami z całego świata, choć w trochę innym kontekście.

WCS określa średni tygodniowy czas jaki mieszkańcy danego kraju spędzają na czytaniu (nie tylko książek). W tym rankingu pierwsze miejsce zajęły Indie. Mieszkańcy tego kraju spędzają w tygodniu średnio 10 godzin i 42 minuty na czytaniu. To około 1,5 godziny czytania dziennie. Drugie miejsce zajęli mieszkańcy Tajlandii – 9 godzin 24 minuty. A trzecie Chińczycy – 8 godzin.

Jak wypadła w tym rankingu Polska?  Tym razem nie na końcu, ale w środku stawki. Zajęliśmy 13 miejsce z wynikiem 6 godzin i 30 minut. Daje to niecałą godzinę czytania dziennie. Źle nie jest, ale mogłoby być lepiej.

 

Wyniki czytelnictwa w Polsce w infografice! Zobacz i podziel się opinią.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora