Jak zrujnować królową, Jonathan Beckman

02.08.2017

Powieść ,,Jak zrujonować królową” na pierwszy rzut oka za sprawą okładki wydaje nam się lekką powieścią na lato. Po rozpoczęciu czytania okazuje się, że nie do końca tak lekko się czyta, ale jednak nie sposób jej nie polecać. Dlaczego?

Jonathan Beckman w swojej książce przedstawia nam bliżej kulisy afery naszyjnikowej. Maria Antonina była raczej znienawidzona przez lud. Była uczestniczką wielu intryg, uważano ją za rozrzutną i próżną. Tak naprawdę wyszła za mąż jako dziecko, nie znała innego życia poza tym w pałacu i nie mogła nauczyć się poprawnego postępowania. Afera naszyjnikowa to ogromne oszustwo finansowe rozegrane w imieniu królowej, jednak bez jej wiedzy. Przyczyniło się to pogorszenia nastrojów panujących w kraju i pośrednio do wybuchu rewolucji francuskiej.

Lato to okres kiedy mamy więcej czasu. Możemy całkowicie zatracić się w czytaniu i poświęcić się książce. Na powieść ,,Jak zrujnować królową” musicie zarezerwować sobie kilka dni. Przegryzać kolejne kartki, zatapiać się w tym klimacie. Autor używa niezwykle plastycznego języka, który pozwala przenieść się do XVIII wieku. Pełno w tej historii szczegółów, życie codzienne we Francji zostało znakomicie odwzorowane. Widać ogromne oczytanie i przygotowanie się autora do pisania powieści. Posiada on dużą wiedzę historyczną, a jednocześnie talent do jej przekazania w przystępny i nie męczący sposób. Na powieść trzeba poświęcić trochę czasu ze względu na brak dialogów, a jednak nie nuży i szybko się czyta.

Na uznanie zasługuje też niezwykle szerokie podejście do tematu afery naszyjnikowej, której tajemnica rozgrzewa umysły wielu osób już wiele lat. Każda postać, która miała jakikolwiek wpływ na przebieg tego incydentu została niezwykle szczegółowo i z naukową precyzją przedstawiona. Śledzimy ich dokładny życiorys, wydarzenia, które ukształtowały charaktery.

Podsumowując, książka ,,Jak zrujnować królową” to powieść dla prawdziwych koneserów. Jest prawdziwą perełką przedstawiającą burzliwą aferę naszyjnikową, dopracowanym dziełem przybliżającym losy Marii Antoniny i życie w XVIII-wiecznej Francji.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora