JASNA I CIEMNA STRONA ŻYCIA

01.07.2021
życie

Życie potrafi sprawiać, że unosimy się w chmurach, a czasem potrafi rzucić nami o twardą podłogę. Nie ma jasnej granicy między dobrem a złem. Wszystko się miesza, przenika, wpływa na siebie nawzajem. Nie ma także ludzi skrajnie złych, jak i krystalicznie dobrych. Życie po prostu nie jest czarno-białe. I chyba nikt, tak dobrze jak literaci, nie jest w stanie opisać tej mieszaniny dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i bólu. Jeśli chcecie poznać prawdziwe oblicze życia, ze wszystkimi jego barwami i odcieniami, koniecznie sięgnijcie po poniższe pozycje.

Miasto z mgły, Carlos Ruiz Zafón

Trudno uwierzyć w to, że Carlos Ruiz Zafón już niczego więcej nie napisze. Trudno pogodzić się z tym, że ten wyjątkowy opowiadacz historii nie zaprosi nas już więcej do swojego świata. Pożegnał się ze swoimi czytelnikami książką „Miasto z mgły”. Czytając ją ma się pewien niedosyt – jest bowiem niewielkich rozmiarów, składa się z 11 krótkich opowiadań, które tak naprawdę są (mogłyby być?) zalążkiem nowych powieści. Jednak Zafón już nigdy ich nie dokończy…. Być może pisarz właśnie w ten sposób chciał się pożegnać ze swoimi czytelnikami – pokazując, że ktoś powoli znika we mgle, odchodząc na zawsze.

„Porzekadło głosi, że człowiek powinien iść, póki ma siłę w nogach, mówić, póki staje mu głosu, i marzyć, póki jeszcze tkwią w nim resztki niewinności, bo i tak wcześniej czy później nie będzie już mógł ustać o własnych siłach, oddechu mu całkiem zabraknie, a marzyć będzie jeno o wiecznej nocy zapomnienia”.

Carlos Ruiz Zafón zaprasza nas na ostatni spacer po Barcelonie. I jest to doświadczenie wyjątkowe i niezapomniane. Idziemy ulicami miasta nie wiedząc, kogo spotkamy za rogiem, kto przebiegnie nam tuż przed nosem. Miasto jest mgliste, mroczne i niepokojące, czyli dokładnie takie, jakie zapamiętaliśmy z innych powieści pisarza. Jest także świetnym tłem do opowieści o życiu, jego blaskach i cieniach, o śmierci, o początkach, o końcach, o pierwszych wielkich przyjaźniach, miłościach, o stracie, czyli o wszystkim tym, co charakterystyczne dla prozy tego autora. To wszystko okraszone jest niezwykle magiczną, baśniową atmosferą, nieco nieuchwytną, ukrytą między słowami.

Jeśli kochacie Zafóna, musicie sięgnąć po powieść „Miasto z mgły” i pożegnać się w ten sposób z pisarzem. Jeśli nigdy wcześniej nie czytaliście jego prozy, „Miasto z mgły” jest doskonałym początkiem, pozwala posmakować tej charakterystycznej atmosfery i wyjątkowego stylu Zafóna.

informacja zwrotnaInformacja zwrotna, Jakub Żulczyk

„Stało się coś strasznego. Zupełnie nie pamiętam co”. Marcin Kania, były muzyk, alkoholik leczący się w ośrodku „Jutro”, budzi się i wie, że coś się wydarzyło. Jednak nie może sobie przypomnieć co, bo… zapił. Nie po raz pierwszy, nie po raz ostatni. Jednak jego syn zniknął bez śladu i zostawił po sobie wyłącznie zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że widział się z nim poprzedniego wieczoru. Jednak nic z tego spotkania nie pamięta i jego umysł nie chce z nim współpracować. Wyrusza więc w niezwykłą odyseję po mieście, podróż po jego najmroczniejszych zaułkach. Odkryje tajemnice, których nie chciał poznać, zobaczy rzeczy, których nigdy nie chciał widzieć i przede wszystkim zmierzy się twarzą w twarz ze złem, które sprowadził na swoich najbliższych.

„To powieść o facecie, który nazywa się Marcin Kania i który zgubił swojego syna. A tak naprawdę, zgubił wszystko (…) Ale – być może – właściwą tajemnicą wcale nie jest odpowiedź na pytanie, co się stało. Może to nigdy nie jest żadna tajemnica” – tak zapowiadał swoją książkę autor.

Jakub Żulczyk zaprasza nas na wyprawę – mroczną, tajemniczą, pełną kłamstwa i zła. Ale nie jest to tylko wycieczka po mieście i jego brudnych zakątkach. To także podróż po meandrach zniszczonego alkoholem umysłu, gdzie myśl gubi się nagle i bezpowrotnie, dziury w pamięci są nie do załatania, a rzeczywistość miesza się z pijackimi omamami. To nie jest miła i przyjemna wędrówka. To droga pełna kłamstwa i cierpienia, ale również prawdy o ludziach.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Carlos Ruiz Zafón “Miasto z mgły”. Przeł. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas. Muza. Warszawa 2021
Jakub Żulczyk “Informacja zwrotna”. Świat Książki. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora