JEJ WYSOKOŚĆ, DETEKTYW | Tajemnica morderstwa w Windsorze, S.J. Bennett

13.05.2024
tajemnica morderstwa w winsorze js bennett

W Pałacu w Windsorze dochodzi do zbrodni. Królowa nie zamierza czekać na wynik śledztwa i zaczyna prowadzić własne. Nie wiemy jakim cudem S.J. Bennett wpadła na taki pomysł, ale okazał się bardzo trafiony, a lektura… bardzo przyjemna!

ŹLE SIĘ DZIEJE W PAŃSTWIE KRÓLOWEJ

tajemnica morderstwa w windsorze s.j. bennetZaproszenie na bal u królowej to spełnienie marzeń nie tylko księżniczek z bajki. W prawdziwym życiu też jest to życiowa okazja. Dla jednego z gości, jedyna i ostatnia. Po balu pianista zostaje znaleziony martwy w swoim pokoju. Wszystkie służby z policją, wywiadem, kontrwywiadem na czele zostają postawione w stan alarmu i każda ma inną hipotezę roboczą. Dwór huczy od plotek, a jednocześnie wszyscy starają się zachować szczegóły zdarzenia w tajemnicy przed światem, a szczególnie prasą.

Przez ten cały bałagan spokojnie kroczy królowa. Jest wybitnie spostrzegawcza i nie jest to jej pierwsze rodeo. Dokładnie wie co robić i jak rozwiązać zagadkę. Do pomocy zaprasza młodziutką asystentkę Rozie. Dla tej drugiej to już większe wyzwanie. Bo jak ma prowadzić śledztwo w tajemnicy? Jak może przesłuchiwać świadków bez przesłuchiwania świadków? Na szczęście okazuje się, że słowa „na polecenie królowej” działają o wiele bardziej skutecznie niż detektywistyczne groźby w rodzaju „bo zamkniemy Cię na 48 godzin”. Królowa zaś dobrze wie, że najciemniej jest pod latarnią – bycie w centrum uwagi to świetny kamuflaż. To więc nietypowe podejście do prowadzenia śledztwa, ale jakież interesujące!

HERBATKA Z KRÓLOWĄ, JANE AUSTEN I AGHATĄ CHRISTIE

S.J. Bennett, choć umiejscawia akcję „Tajemnicy morderstwa w Windsorze” w czasach współczesnych, pisze głównie (poza małymi wyjątkami w dialogach) językiem bardzo literackim, można powiedzieć, że dystyngowanym. W końcu mówimy tak, jak przystało na wyższe sfery. Przypomina nieco styl XIX powieści.

Bohaterowie krążą zaś nie tylko po oficjalnych salach, ale też po zakamarkach pałacu. Możemy poczuć tę atmosferę, poznać ludzi i sekrety samego budynku. Po drodze spotykamy fikcyjne postacie i te rzeczywiste, na przykład znanych z pierwszych stron gazet polityków. W tym świecie, to po prostu „koledzy z pracy” królowej.

„Tajemnica morderstwa w Windsorze”, mimo że jest pełnowartościowym kryminałem ze skomplikowaną zagadką, można porównać do przyjemnego w dotyku kocyka. Tą opowieścią można się dosłownie otulić. Królowa jest dystyngowana, a jednocześnie bardzo ciepła. Rozie wzbudza sympatię, bo podchodzi do swoich zadań z wielkim entuzjazmem i z „szeroko otwartymi oczyma”. Pracownicy szanują szefową. Służby są oddane sprawie. A śledztwo toczy się jak w klasycznych powieściach mistrzyni gatunku – Aghaty Christie.

Aż chciałoby się, by ta powieść się nigdy nie kończyła…

Spokojnie drugi tom będzie miał swoją premierę już w czerwcu. Tym razem tematem będzie „Zbrodnia w Pałacu Buckingham”.

wyszukiwarka niebieska

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Tajemnica morderstwa w Windsorze”, S.J. Bennett, Wydawnictwo Kobiece 2024

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora