JEŚLI JESTEŚ CIEKAWY INNYCH LUDZI I ICH PASJI, PRZECZYTAJ ELEKTRYZUJĄCE HISTORIE MESSNERA I HERMASZEWSKIEGO!

18.10.2018

Są ludzie, którzy z życia czerpią garściami i mogliby swoim życiorysem obdzielić kilka innych osób. Co ich wyróżnia? Na pewno pasja, niezłomność charakteru, silna psychika i wyraźnie wyznaczony cel, który pragną osiągnąć. Bez tego Reinhold Messner z pewnością nie zdobyłby czternastu ośmiotysięczników, a Mirosław Hermaszewski nie poleciałby w kosmos!

 

O życiu, Reinhold Messner

Nazwisko autora na pewno jest znane większości z Was chociażby dlatego, że z włoskim alpinistą, himalaistą i podróżnikiem, pochodzącym z Tyrolu Południowego, współzawodniczył nasz Jerzy Kukuczka. To jednak Messner, a nie Polak, jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata! Zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat. Messner jest autorem wielu książek o tematyce górskiej, ale z okazji swoich siedemdziesiątych urodzin postanowił napisać książkę o życiu. W pierwszych rozdziałach opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie. Dalej nakreśla swoją drogę do stania się himalaistą.

„Dziś, z perspektywy czasu, nie jest dla mnie ważne, ile owianych złą sławą ścian udało mi się wówczas przejść. Liczy się doświadczenie, które z nich wyniosłem: dotyczące mnie i życia w ogóle.”

„O życiu” nie opowiada tylko o wyprawach wysokogórskich, a jest zbiorem przemyśleń autora na bardzo różne tematy m.in. Messner pisze o alpinizmie, himalaizmie, wspinaczce i polityce. Sporo miejsca przeznaczył także na filozoficzne rozważania o naturze człowieka, jego wartościach, ideach i wyzwaniach, które nadają życiu sens.

Messner bardzo dużo podróżował i podejmował ekstremalne wyzwania nie tylko w górach, ale także m.in. podczas podróży na Antarktykę i samotnej wędrówce po pustyni Gobi.

„Strach jest jednym z podstawowych stanów emocjonalnych ludzi aktywnych, nie tylko wspinaczy. Powinniśmy sobie to często uświadamiać. Strach uratował więcej ludzkich istnień niż wszyscy ratownicy górscy w historii razem wzięci.”

Podczas wielu lat wspinaczki wielokrotnie cudem uchodził z życiem, był świadkiem wypadków i tragedii w górach. Ogromnie przeżył śmierć brata na Nanga Parbat. Tę wyprawę opisał szczegółowo.

„Po tym, co się wydarzyło, nie byłem już tym samym człowiekiem.”

Reinhold Messner to bez wątpienia bardzo doświadczony człowiek, który dokonał w życiu niesamowitych rzeczy, a jego spojrzenie na siebie i świat ukształtowało życie związane z górami i naturą.

„Lawina, która się do nas zbliża, potrzebuje dużo więcej czasu, żeby do nas dotrzeć, niż nam się wydaje, a mimo to nie potrafimy przed nią uciec. Lot po odpadnięciu od ściany wydaje się wiecznością. Noc na biwaku w ścianie, gdy skuleni siedzimy na wąskiej półce, ciągnie się bez końca.”

Tych siedemdziesiąt krótkich rozdziałów, napisanych z okazji siedemdziesiątych urodzin, czyta się bardzo szybko i z ciekawością. „O życiu” to pouczająca oraz skłaniająca do rozmyślań książka.

„Dużo większy wpływ na postrzeganie rzeczywistości i czasu niż długość trwania ma jednak intensywność danego przeżycia. Emocje sprawiają, że czas się wydłuża. Do dziś są jednym z powodów, dla których się wspinam.”

Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski to autorzy wyśmienitej biografii Jerzego Kukuczki. Po sukcesie opowieści o naszym najsłynniejszym himalaiście, postanowili wspólnie przybliżyć inną wybitną postać, jakim jest Mirosław Hermaszewski. To, jak do tej pory, pierwszy i jedyny polski astronauta, który odbył lot w kosmos. Każdy zna jego nazwisko, ale niewiele wiemy o nim samym i o kulisach lotu. Książka traktuje temat bardzo szeroko. Po pierwsze poznajemy bliżej postać Mirosława Hermaszewskiego – skąd pochodził, jakie miał dzieciństwo, kim byli jego rodzice. Dalej autorzy skupiają się na drodze jaką musiał przebyć, by zostać astronautą i szczegółowo opisują towarzyszące temu okoliczności. Ich reportaż to skrót historii lotów w kosmos – m.in. wyścig między ZSRR i USA, katastrofy z udziałem astronautów, historia programu Apollo i Interkosmos.

„[…] Rosjanie ogłaszają, że program Interkosmos wchodzi w nową fazę. Mówią: „Bez człowieka kosmos będzie zawsze obcy”, a razem z Rosjanami na orbitę zaczną latać kosmonauci z bratnich krajów socjalistycznych.”

Dziennikarze przeprowadzili wywiady z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w tamte wydarzenia, m.in. Zenonem Jankowskim, Piotrem Klimukiem i polskimi naukowcami, którzy byli zaangażowani w lot Hermaszewskiego.

„Pamiętam swój pierwszy lot. Weszliśmy na orbitę i poczułem, jakbym pozbył się swojego ciała. Byłem jak pozbawiony rąk i nóg, nie czułem ich wcale, chociaż widziałem, że je mam. Wrażenie, jakbym się przeistoczył w nicość, jakby nie było mnie w fotelu statku kosmicznego, a trwał tylko mój umysł, który próbuje zrozumieć tę dziwną sytuację.” – Piotr Klimuk

Nie brakuje także tła politycznego, które miało ogromny wpływ na program kosmiczny.

„Pierwszą stację kosmiczną Związek Radziecki projektuje w 1964 oku dla tajnego wojskowego projektu „Ałmaz”, czyli „Diament”. Kosmonauci mieli fotografować z orbity amerykańskie obiekty wojskowe, lotniska, bazy morskie, poligony.”

Książkę czyta się jednym tchem. Autorom udało się oddać atmosferę tamtych czasów, istotę lotów kosmicznych, rywalizację pomiędzy pilotami, sytuację ich rodzin i życie w  Gwiezdnym Miasteczku.

„W Gwiezdnym Miasteczku kandydaci na kosmonautów i ich rodziny mieszkają w budynku, który Rosjanie nazywają profilaktorium. W budynku są świetnie wyposażone sale do opieki medycznej. Radzieccy kosmonauci, którzy wracają z orbity, przez okres około dwóch tygodni dochodzą tam do siebie.”

Wśród uczestników tamtych wydarzeń temat lotów kosmicznych wciąż budzi wielkie emocje, które odczuwa się czytając reportaż. Nie jest to historia jednego lotu, jak sugeruje tytuł, otrzymujemy dużo więcej – historię lotów kosmicznych, sporo ciekawostek i anegdot oraz mnóstwo zdjęć uzupełniających treść.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Reinhold Messner, „O życiu”. Agora. Warszawa 2018.

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos”. Agora. Warszawa 2018.

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora