JEŚLI JESTEŚ WIELBICIELEM LITERATURY AMBITNEJ I WYJĄTKOWEJ, TE DWIE POWIEŚCI MUSISZ PRZECZYTAĆ!

20.09.2018

„Ameryka w ogniu” i „Do zobaczenia w zaświatach” to powieści, których już same tytuły intrygują i zachęcają do przeczytania, ale książki te oferują znacznie więcej! Pisarze: Omar El Akkad i Pierre Lemaitre, opowiadają w nich o przyszłości i przeszłości. W obu książkach toczy się wojna, która ma destrukcyjny wpływ na ludzi i zmusza ich do przyjmowania skrajnych postaw, a dążenie do zemsty jest motorem napędowym ich działania. Przeczytaj recenzję i zarezerwuj czas na lekturę!

678867-352x500

Ameryka w ogniu, Omar El Akkad

Omar El Akkad to kanadyjski dziennikarz i pisarz egipskiego pochodzenia. „Ameryka w ogniu” to przejmująca dystopia opowiadająca o Ameryce 2. połowy XXI wieku, pogrążonej w drugiej wojnie secesyjnej. Cały świat nękają różne katastrofy ekologiczne. Podnosi się poziom wód i temperatur, wiele rejonów przestaje nadawać się do życia. Część lądu, na którym znajdowały się Stany Zjednoczone, zalany został przez ocean. Stany północne podpisały projekt o zakazie wykorzystywania paliw kopalnych, z którym nie zgadzają się stany południowe. Konflikt daje początek trwającej około dwadzieścia lat wojnie. Stany Zjednoczone dzielą się na Niebieskich – stany północne i Czerwonych – stany południowe. Amerykę ogarnia przemoc, wojna wymyka się spod kontroli i prowadzona jest bez poszanowania jakichkolwiek zasad humanitarnych.

Tuż przed rozpoczęciem wojny poznajemy główną bohaterkę – Sarę Chestnut. Dziewczynka ma zaledwie kilka lat i wraz z rodziną mieszka w Luizjanie, którą w dużej części pochłonęła woda. Teren ten znajduje się na styku dwóch spierających się stron – północy i południa. Ojciec chce, by rodzina przeprowadziła się do bezpieczniejszej północy. Niestety ostatecznie zostają zmuszeni do osiedlenia się w obozie dla uchodźców na terenie stanu południowego.

Powieść pokazuje wpływ wojny na ludzi, a także to, jak destrukcyjna jest chęć zemsty. Sarat, bo tak dziewczyna chce, by ją nazywać, jest postacią skomplikowaną i tragiczną. W trakcie powieści przechodzi całkowitą metamorfozę. Trudno jest się z tą bohaterką utożsamiać i zgadzać, bo podejmuje decyzje, których większość z nas nigdy by nie podjęła. Widzenie świata z jej perspektywy jest jednak bardzo ciekawe i pouczające. Choć nie da się jej usprawiedliwić, jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje. Mamy świadomość, że to wojna przeobraziła niewinne dziecko w żądną zemsty kobietę. Autor w ten sposób podkreśla, że to sytuacja, w jakiej się znajdujemy, sprawia, jakim człowiekiem jesteśmy, na kogo wyrastamy i jakie decyzje podejmujemy. Przyszłość opisana przez pisarza jest niepokojąca, bo wydaje się być całkiem realna. Szczególnie, że akcja ma miejsce już w 2074 roku, a nie w odległej przyszłości, więc tym bardziej historia do nas przemawia.

Wizja ponownego konfliktu północy i południa, kwestie związane ze zmianą klimatu, pozycja Bliskiego Wchodu i losy Unii Europejskiej, dają do myślenia. Opisana w książce sytuacja bardzo przypomina położenie, w jakim obecnie znajduje się wielu ludzi na świecie, gdzie domem jest kontener albo namiot w obozie uchodźców. To bardzo ciekawa, mądra i przede wszystkim wzbudzająca refleksje lektura!

T196854

Do zobaczenia w zaświatach, Pierre Lemaitre

Pierre Lemaitre to francuski pisarz znany z powieści kryminalnych. Tym razem napisał książkę, która jest czymś więcej niż sensacją, choć i takie wątki posiada. Akcja toczy się we Francji 1918 roku, czyli tuż przed zawieszeniem broni i zaraz po zakończeniu I wojny światowej.

Wojna na zawsze łączy losy trójki głównych bohaterów. Albert i Edouard są żołnierzami i cieszą się, że wojna dobiega końca, marzą o powrocie do domu. Jednak porucznik Pradelle ma w planach awans i zarobienie wielkich pieniędzy, dlatego mimo końca wojny, każe swoim żołnierzom przeprowadzić ostatni atak. Zdezorientowani żołnierze zastanawiają się nad sensem takiego działania, ale Pradelle posługuje się podstępem, by ich zmobilizować. Podczas tej ostatniej akcji Albert omal nie ginie, a Edouard, który go ocalił, zostaje poważnie ranny.

Po wojnie Albert i Edouard żyją z dnia na dzień. Albert z ledwością utrzymuje siebie i okaleczonego Eduarda. Ten pierwszy pochodzi z niższej sfery, drugi jest dzieckiem z bogatego domu, który do czasu wojny, traktował życie jako zabawę. Gdyby nie wojna, prawdopodobnie tych dwoje nigdy nie spotkałoby się, a na pewno nigdy nie zamieszkałoby razem. W tym samym czasie znienawidzonemu przez nich Pradelle’owi doskonale się powodzi, poślubia bowiem córkę bogatego i wpływowego człowieka. Albert i Edouard żyją w nędzy i nic nie zapowiada poprawy ich losu. Jednak pewnego dnia Edouard wpada na szalony pomysł, dzięki któremu zdobędą fortunę. Pradelle również realizuje plan, który ma mu dać wielkie pieniądze. Cała trójka wykorzystuje wojnę, cierpienie rodzin poległych i pamięć ofiar do własnych celów.

W powieści bardzo ważną rolę odgrywają portrety psychologiczne bohaterów. Nie tylko głównych, ale także szeregu drugoplanowych oraz relacje między nimi. Pradelle to człowiek bez skrupułów, który traktuje ludzi przedmiotowo i wykorzystuje ich do osiągnięcia egoistycznych celów. Albert i Edouard to mężczyźni okrutnie doświadczeni przez wojnę, którzy powinni być traktowani jak bohaterowie, jednak zostali zapomniani i wyrzuceni na margines społeczeństwa. Tego typu postaci w powieści jest więcej. Pisarz prezentuje ludzi, których psychikę, a czasem także ciało, zniszczyła wojna. Państwo kompletnie o nich nie dba, bo czci zmarłych bohaterów, a tym żyjącym nie ma praktycznie nic do zaoferowania. Książka napisana została w tempie sensacji, dużo się tu dzieje, więc czyta się ją z zapartym tchem! Zekranizowania tej rozbudowanej i wielokrotnie nagradzanej powieści podjął się Albert Dupontel. Film można zobaczyć w kinach od 17 sierpnia.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

 

Omar El Akkad, „Ameryka w ogniu”. Przeł. Jacek Żuławnik. W.A.B. Warszawa 2018

Pierre Lemaitre, „Do zobaczenia w zaświatach”. Przeł. Joanna Polachowska, Oskar Hedemann. Albatros. Warszawa 2018

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora