CENA BAJKOWEGO ŻYCIA | JESTEM CÓRKĄ SZEJKA, LAILA SHUKRI

22.12.2021
jestem córką szejka laila shukri recenzja


Książek o żonach i partnerkach szejków jest wiele. Wiemy już, że ich życie podobne jest do złotej klatki – piękne, pełne przepychu i bogactwa na zewnątrz, zamknięte, pełne agresji i przemocy w środku. Kobiety szejków są ich ozdobami, traktowane są jak piękne przedmioty, którymi można się pochwalić. Nie mają natomiast żadnego wpływu ani na życie rodziny, ani na swoje. Jak natomiast wygląda życie córki szejka? Czy dziewczynka jest córeczką tatusia, rozpieszczana i noszona na rękach czy wychowuje się ją twardo, aby w przyszłości była posłuszna swojemu mężowi. Przekonacie się o tym w najnowszej powieści Laili Shukri „Jestem córką szejka”.

Bogactwo, które staje się przekleństwem

jestem córką szejka shukriBycie córką szejka wydaje się być bajkowe. Nieograniczone bogactwo rodziców sprawia, że każde marzenie, każda zachcianka dziecka może zostać spełniona. Huczna impreza w jednym z najdroższych hoteli w mieście na 10-te urodziny? Proszę bardzo. Dzikie zwierzę jako domowy pupilek? Nie ma problemu. Życie jakie prowadzą córki szejków jest lekkie, przyjemne i beztroskie. Podobne życie wiodła Amira. Ta pochodząca z jednego z wpływowych arabskich rodów dziewczyna od urodzenia przyzwyczajona jest do życia w przepychu. Wiedzie luksusowe życie w rezydencji rodziców w Dubaju, a w wolny czas spędza na zakupach w centrach handlowych. Jednak z biegiem czasu odkrywa, że to co z zewnątrz wygląda bajkowo, jest tak naprawdę złotą klatką. Cena, jaką trzeba zapłacić za przepych jest wysoka, bogactwo staje się przekleństwem. Zakochuje się w chłopaku, którego nigdy nie zaakceptuje jej ojciec. Spotyka się z nim potajemnie wiedząc, że może to przypłacić życiem…

„Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że wiele lat później bezgraniczny strach, że ja też mogę urodzić dziecko, stanie się największym horrorem mojego życia”.

Coraz bliższy Wschód

Wiemy już naprawdę sporo o kulturze Bliskiego Wschodu. Jedną z osób, która regularnie nam przybliża tamtejszą mentalność, jest Laila Shukri. Pisarka, jak mało kto, potrafi opowiadać o świecie arabskim. I choć stawia na powieści fabularne, a nie reportaże, to możemy mieć pewność, że to, o czym pisze, to sama prawda. Jak wiedzą bowiem fanki Laili, od wielu lat żyje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i zna tę rzeczywistość od podszewki.

Świat, który pokazuje nam Shukri w „Jestem córką szejka”, nie jest cukierkowy. Z pozoru piękny, bogaty, pełen przepychu, od środka okazuje się być bardzo brutalny i niebezpieczny, głównie dla kobiet. Pisarka w swoich książkach porusza wiele kontrowersyjnych i często przemilczanych tematów. To często od niej, po raz pierwszy, dowiadujemy się o zwyczajach arabskich, które przyprawiają o gęsią skórkę, o mentalności, która kobietę spycha do roli ozdoby, własności w rękach mężczyzn. Może właśnie dzięki temu, że Laila Shukri postawiła na literaturę kobiecą, informacje o kulturze arabskiej docierają do tak szerokiego grona odbiorców.

Ukryty świat arabskich kobiet

Po przeczytaniu książek Laili zawsze pojawia się w mojej głowie pytanie – czy ten świat, tak bardzo konserwatywny, broniący swoich wartości, a tak bardzo odbiegający od współczesnych zachodnich poglądów, ma prawo przetrwać? Czy arabskie kobiety, które mają coraz większy dostęp do świata zewnętrznego, będą dłużej chciały żyć w złotych klatkach?

To, co rzuca się w oczy to fakt, że kobiety robią wszystko, aby żyć inaczej niż wymagają tego od nich mężczyźni. Próbują robić to, co chcą, nawet jeśli jest to zakazane i surowo karane. Ale robią to za plecami mężczyzn. Jak długo więc społeczeństwo arabskie będzie żyło w kłamstwie utrzymując pozory? Czy arabskie kobiety zaczną w końcu masowo się buntować? To pytania, na które nie ma pewnych odpowiedzi, ale warto ich poszukać w książkach Laili Shukri. Bo nikt, tak jak ona, nie zna mentalności arabskich kobiet.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Laila Shukri „Jestem córką szejka”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora