KATARZYNA GROCHOLA, PRZEZNACZENI

03.06.2016
przeznaczeni

Katarzyna Grochola to polska pisarka i dziennikarka. Jej powieści zdobyły ogromną popularność. Na podstawie jednej z nich – „Nigdy w życiu!” powstał nawet film. Pierwsza powieść pisarki ukazała się w 1997 roku, w 2016 roku po 4 latach przerwy fani jej twórczości doczekali się dwunastej powieści – „Przeznaczeni”. To powieść, która otrzymała bardzo przychylne recenzje – zarówno od krytyków, jak i czytelników. Przez wielu uznana została za najlepszą powieść pisarki!

„Przeznaczeni” to misternie skonstruowana opowieść o losach pięciu bohaterów. Wielowątkowa powieść toczy się w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Poplątane losy, niepowodzenia i sukcesy opowiedziane są poważnie, ale także z humorem i sporą dawką optymizmu. Książka wzbudza emocje, bo w wielu momentach odzwierciedla codzienność wielu z nas – opisuje sytuacje takie jak konieczność chodzenia do znienawidzonej pracy, poszukiwanie miłości, trwanie w wyniszczającym związku, alkoholizm i trudne relacje z rodzicami.

Dzięki zmysłowi obserwacji i analizy ludzkiej natury Grochola w przekonywujący sposób przedstawiła punkt widzenia różnych bohaterów, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dzięki temu postaci stają się wiarygodne.

Książka jest skonstruowana w ciekawy sposób. Losy bohaterów łączą się ze sobą za sprawą różnych zbiegów okoliczności. Dzięki płynnym przejściom opisów poznajemy sposób postrzegania danej sytuacji na bieżąco z perspektywy osób w niej uczestniczących. Dopracowane zdania, ciekawe porównania i dające do myślenia spostrzeżenia gwarantują przyjemność z czytania, nie tylko ze względu na samą historię, ale także oryginalność językową. Mnogość wątków i punktów widzenia dostarcza wielu przeżyć, ale jednocześnie powoduje, że musimy czytać w skupieniu.

Książkę docenią nie tylko fani dotychczasowej twórczości Katarzyny Grocholi. Zdecydowanie polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora