KOBIETY PEŁNE TAJEMNIC

04.03.2021

Piękne i niedostępne, pewne siebie i przebojowe, niezłomne i odważne. Ale przy tym chowają w sobie tajemnicę, której strzegą jak największego skarbu. To bohaterki naszych powieści. Jakie to tajemnice? Dlaczego nie chcą ich ujawnić? Dowiecie się, pod warunkiem, że sięgniecie po poniższe lektury.

„Firefly Lane” Kristin Hannah

Dwie zupełnie różne dziewczyny, dwa zupełnie inne życiorysy. Wydawało się, że nic ich nie łączy, a jednak połączyła przyjaźń na całe życie. Tully Hart i Kate Mularkey zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze, niemal nierozłącznym bytem. Kroczą ramię w ramię przez całe swoje życie – od szkoły średniej, przez studia, pierwsze kroki w świecie zawodowym, aż po kres życia. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zniszczyć tej przyjaźni. Jednak jeden sekret, jedna zdrada skruszyła fundamenty tej relacji. Czy da się ją uratować?
„Firefly Lane” to opowieść o kobiecej solidarności, wzajemnym wsparciu i bezgranicznej przyjaźni. Jest pełna emocji i wzruszeń, trosk i radości, dokładnie tak jak w życiu. Wydaje się, że temat jest dość popularny, poruszany wielokrotnie w literaturze. Jednak Kristin Hannah, jak nikt inny, potrafi wydobyć z niego esencję, to co najpiękniejsze i opisać w sposób, który dotyka naszych najgłębszych emocji.

„Powrót” Nicholas Sparks

Trevor Benson był chirurgiem, lekarzem marynarki wojennej. Nie wiązał swojego życia z New Bern, rodzinnym miastem. Jednak życie zdecydowało za niego. Kiedy został poważnie ranny podczas misji w Afganistanie, powrót do domu dziadka wydał się dobrym pomysłem. Tam poznał piękną i niedostępną Natalie oraz Callie – ponurą, tajemniczą nastolatkę. Trevor za cel obrał sobie poznanie tajemnicy, jakie noszą w sercu te dwie kobiety. Gdzie zaprowadzi go to „śledztwo”?

Choć „Powrót” to historia pisana z punktu widzenia mężczyzny, to Nicholas Sparks postawił na postacie kobiece. Na pierwszy plan wysuwa się zastępczyni szeryfa Natalie, piękna i powściągliwa, pogrążona w cichej rozpaczy, którą skrzętnie próbuje ukryć. Z kolei Callie jest zbuntowaną nastolatką, która niejedną bliznę nosi w duszy. Każda kobieta jest inna, każda nosi w sobie tajemnicę. Z jednej strony strzeże jej z całych sił, z drugiej pragnie się uwolnić od jej brzemienia.

„Powrót” to kolejna w kolekcji autora pełna ciepła i uroku opowieść. Historia jest wyważona – wciąga, ale nie pędzi na oślep, porusza i jednocześnie wnosi spokój. Zachwyci i oczaruje wszystkich fanów opowieści o miłości, tajemnicach i ludzkich dramatach, którym mimo wszystko trzeba stawić czoła.

„Chyłka. Rewizja” Remigiusz Mróz

Nie ma chyba bardziej intrygującej postaci kobiecej we współczesnej literaturze, niż Joanna Chyłka. Niepokorna, bezpośrednia, nie owija w bawełnę. Jednocześnie skrywa tajemnicę, którą próbuje zagłuszyć wypijając coraz większe ilości alkoholu. Kto przeczytał choć jedną część powieści o buntowniczej prawniczce, wie z kim ma do czynienia. Można ją kochać, można nienawidzić, ale nie da się być obojętnym wobec tej kobiety.

Żona i córka robotnika giną w tragicznych okolicznościach. Ich polisa na życie opiewa na wysoką kwotę. Jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce wypłacić odszkodowania. Więcej – prokuratura stawia robotnikowi zarzuty o zamordowanie rodziny. Robotnik prosi o pomoc w walce o uniewinnienie i honor Joanne Chyłkę. Prawniczka dopiero co pogrzebała własną karierę, więc ma nadzieję, że dzięki medialnej sprawie brutalnego mordu uda jej się odkuć.

„Rewizja” to trzecia, wznowiona niedawno, powieść z serii o Joannie Chyłce. To „powieść dynamit”, jak pisze Leszek Bugajski we „Wprost”. Na starcie mamy już podwójne morderstwo, a to dopiero początek. Każda kolejna strona wbija czytelnika w fotel. To lektura, od której trudno się oderwać. Warto po nią sięgnąć, jeśli jeszcze nie znacie Joanny Chyłki. Jeśli znacie ją bardzo dobrze, warto sobie przypomnieć 3 część serii, aby być na bieżąco oglądając serial „Chyłka”.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Kristin Hannah „Firefly Lane”. Przeł. Daria Kuczyńska-Szymala. Świat Książki. Warszawa 2021

Nicholas Sparks „Powrót”. Przeł. Maria Olejniczak-Skarsgard. Albatros. Warszawa 2021

Remigiusz Mróz „Chyłka. Rewizja”. Czwarta Strona. Poznań 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora