KOLOROWANKI – książki po których możecie bezkarnie rysować!

21.12.2015

Pierwsze skojarzenie z kolorowankami to dzieciństwo i miłe chwile spędzone na beztroskim wypełnianiu konturów kolorem. Na rynku zaczęły pojawiać się jednak kolorowanki nie dla dzieci, a dla dorosłych. Szaleństwo kolorowania powoli dociera do Polski. I dobrze! Kolorowanki dostarczają artystycznych przeżyć i pomagają ochłonąć po stresującym dniu.

Dlaczego kolorowanki dla dorosłych stały się tak popularne?

W świecie, w którym cały czas gdzieś pędzimy, kolorowanie jest tą chwilą, w której musimy zwolnić. Jest to sytuacja zupełnie odmienna od tej, którą znamy na co dzień, czyli elektronicznego świata smartfonów, tabletów i Internetu, który wypełnia nasze życie, a od którego trzeba czasem odpocząć.

kolorowanki_Antystresowe

Czy to rzeczywiście działa?

Według psychologów kolorowanie skomplikowanych wzorów jest jak mantra. Powtarzanie czynności polegających na wypełnieniu konturów jest formą medytacji, która jak wiemy ma pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł. Skupienie się na prostej i powtarzającej się czynności sprawia, że zapominamy o niepokojach i stresach.

Kolorowanki  Johanny Basford.

Wśród kolorowanek dla dorosłych ogromną popularnością cieszą się publikacje szkockiej rysowniczki Johanny Basford. Ilustratorka do tworzenia swoich czarno-białych prac używa tradycyjnych ołówków i cienkopisów, a nie komputera! Twierdzi, że prace tworzone ręcznie posiadają energię i specyficzny charakter, którego nie oddadzą piksele.

Tajemny ogród i Zaczarowany las.

Pierwsza książka Johanny ,,Tajemny ogród.” osiągnęła wielką popularność, została wydana w 14 krajach i sprzedana w ponad milionie egzemplarzy! W tym roku ukazała się kolejna pozycja ,,Zaczarowany las”, a już niedługo ukaże się trzecia kolorowanka, tym razem inspirowana głębiami oceanu.

Mnogość książek do kolorowania może przyprawić o zawrót głowy i przysporzyć sporego kłopotu przy wyborze. Wszystkie zawierają piękne, bajkowe ilustracje, których samo oglądanie dostarcza miłych wrażeń estetycznych. Wśród kolorowanek dostępne są głównie motywy roślinne i zwierzęce, ale także modowe oraz prostsze, relaksujące zabawy typu „połącz kropki”.

W Internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji i opisów technik kolorowania. . .ale możecie też sięgnąć po kredki i po prostu zacząć kolorować 🙂 Gwarantujemy doskonałą zabawę!

Kolorowy_Chillout-1024x728

Polecamy:

„Kolorowy chillout – kolorowanka dla dorosłych w oparciu o metodę Mindfulness”
„Święty spokój – kreatywne kolorowanie dla dorosłych”
„Antystresowe kolorowanki dla dorosłych. Mandala – wzory do kolorowania”

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora