KRĄG, DAVE EGGERS

14.06.2017
Krąg Dave Eggers

Współczesny świat nauczył nas już, że wszystko jest dostępne i na pokaz. Na Facebooku możemy podejrzeć jak się wiedzie praktycznie każdemu z nas, sprawdzić gdzie nasi znajomi spędzają wakacje i urlopy. Mamy nieograniczony dostęp do informacji. Na żywo relacjonujemy nasze codzienne życie. Już teraz prywatność to czasami pojęcie wręcz abstrakcyjne.

W książce Krąg Dave Eggers poszedł kilka kroków dalej i przedstawił nam jak w przyszłości będzie być może wyglądał nasz świat. Życie bez portali społecznościowych nie istnieje, wszystkim trzeba się podzielić. Każdej dziedzinie życia została przypisana kontrolująca ją aplikacja. W tym czasie Mae Holland otrzymuje pracę w Circle – największej firmie internetowej sprawującej faktyczną władzę nad światem. Jest zachwycona – są tam szalone imprezy, spotkania z ludźmi o tych samych zainteresowaniach, rozbudowane pakiety zdrowotne i socjalne, możliwość szybkiego awansu. Circle wymaga tylko ciągłej aktywności na różnorodnych portalach. Mae nie zauważa jak szybko traci swoje człowieczeństwo i indywidualność.

Powieść ,,Krąg” Dave’a Eggersa to wstrząsająca wizja świata, która przeraża tym bardziej, że nie dużo nam pozostało, aby stać się ludźmi z powieści. Świat został przedstawiony w tak sugestywny sposób, że włos się jeży na głowie. Podoba mi się sposób w jaki autor wprowadza niepokój. Najpierw pokazuje nam wszystkie ułatwienia jakie oferuje najnowsza technologia, by później  udowodnić, że istnieje też druga strona medalu. Ta gdzie internet i telefon z aplikacjami to rzeczy zabierające nam szansę na odczuwanie realnych przeżyć, zabierające nam czas i życie. Zainstalowanie kamer w każdym miejscu na świecie zwiększyłoby bezpieczeństwo. Co jednak z naszą prywatnością?

Z każdą kolejną stroną napięcie rośnie, Circle zatacza coraz szersze kręgi, a czytelnik zaczyna się zastanawiać czy nie stajemy się niewolnikami telefonów, internetu i komputerów. Czy człowiek jest w stanie posiąść wiedzę jaką dysponuje tylko Bóg? Czy jest na to gotowy? Czy mamy prawo do indywidualnych przeżyć? A może są one przejawem skrajnego egoizmu? Mogłabym jeszcze długo wypisywać takie pytania, ponieważ powieść zadaje ich mnóstwo. Zmusza dzięki temu do refleksji, gorzkich myśli nad kondycją ludzkich relacji i naszego postępowania.

,,Krąg” to książka niezwykle ważna i wyróżniająca się, ponieważ otwiera oczy na otaczającą nas rzeczywistość. Nic nie jest w niej czarno-białe. Autor nie neguje nowych technologii. Przedstawia nawet ich pozytywne strony. Sęk w tym, że nie mogą zdominować naszego życia. Świat idealny nie będzie tak magiczny i pasjonujący. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić tę powieść. Sama po napisaniu tej recenzji wyłączam komputer, telefon i idę porozkoszować się zabawą z dzieckiem, później pewnie poczytam. Idę posmakować prawdziwego, a nie wirtualnego świata.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora