KRÓLOWA SKANDYNAWSKIEGO KRYMINAŁU POWRACA Z NOWĄ SERIĄ

10.04.2019

Królowa skandynawskiego kryminału – Camilla Läckberg, powraca z nową serią. Znana ze swojego bestsellerowego cyklu o Fjällbace, autorka napisała pierwszy tom dylogii thrillerów psychologicznych pt. „Złota klatka”. Czy warto sięgnąć po tę nowość? Warto. Oj, warto.

Läckberg urodziła się w 1974 roku we Fjällbace, miasteczku położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Zanim zaczęła pisać, ukończyła studia ekonomiczne i pracowała w branży marketingowej. Jej wielkim marzeniem było pisarstwo. Pewnego roku jej najbliżsi sfinansowali jej kurs pisania kryminałów, podczas którego powstała jej debiutancka powieść pt. „Księżniczka z lodu”. Historia ta zapoczątkowała cykl o Fjällbace, który został przetłumaczony na wiele języków, przynosząc niezwykłą, globalną sławę autorce. W późniejszym czasie cztery pierwsze tomy serii zostały zekranizowane, a każda kolejna książka Läckberg od razu, szturmem zdobywała najwyższe miejsca na książkowych listach bestsellerów. Autorka od czasu premiery „Księżniczki z lodu” napisała łącznie 14 powieści i w tym roku ukazała się jej piętnasta książka, która rozpoczyna nowy cykl thrillerów psychologicznych.

„Złota klatka” to historia, której główną bohaterką jest Faye. Kobieta dorastała we Fjällbace, z której wyjeżdża, pozostawiając tam swój największy sekret. Faye rozpoczyna nowe życie w Sztokholmie, gdzie wiąże się z Jackiem, swoim przyszłym mężem. Niedługo później rodzi im się córeczka. Główna bohaterka wiedzie, na pozór, idealne życie u boku mężczyzny, który jest obiektem westchnień wielu kobiet. Życie Faye po niedługim czasie zaczyna przypominać trwanie w tytułowej złotej klatce, która jedynie z zewnątrz wydaje się ciekawa i interesująca. W rzeczywistości kobieta jest zmęczona ciągłymi próbami zadowolenia swojego wymagającego męża i ma już dość roli żony idealnej, która musi zawsze sprawiać nienaganne wrażenie. Kobieta nie wie jeszcze, że czeka ją traumatyczne wydarzenie, które odciśnie piętno na całym jej przyszłym życiu. Pewnego dnia bohaterka otrzymuje telefon z informacją, że jej ukochana córeczka zaginęła, a w domu jej męża ujawniono kałużę krwi. Czy Jack byłby zdolny do tego, aby zamordować ich wspólne dziecko?

Można odnieść wrażenie, że „Złota klatka” jest dla Camilli Läckberg dosłowną ucieczką od cyklu, który jednoznacznie kojarzy się z jej nazwiskiem. Główna bohaterka jej najnowszej powieści opuszcza Fjällbackę na dobre i niechętnie wraca do niej myślami. To właśnie tam zostawiła najgorsze lata swojego życia, o których nie chce pamiętać. Fjällbacka jest też miejscem, w którym na zawsze pozostanie jej największy sekret, którego bacznie strzeże i jest w stanie posunąć się do nawet mrożących krew w żyłach kroków, aby nikt się o nim nie dowiedział. Camilla Läckberg powróciła w świetnym stylu i napisała naprawdę dobrą książkę, która powinna zadowolić wszystkich tych, którzy tęsknili za jej piórem.

„Złota klatka” jest powieścią mówiącą o sile charakteru, niesamowitej determinacji i ogromnej chęci dokonania brutalnej zemsty. To książka pokazująca olbrzymią kobiecą siłę i wolę walki. Główna bohaterka jest wspierana przez grono najbliższych jej przyjaciółek i silnych kobiet, które udowadniają, że slogan „girl power” nie jest tylko pustym frazesem. Historia wciąga już od pierwszych stron i dosłownie do ostatniej kartki trzyma w niepewności. Läckberg jest mistrzynią sprawnego łącznia wątków obyczajowych z kryminałem, a tym razem też tematami psychologicznymi. Jej postaci są dopracowane i wywołują w czytelniku wiele emocji. Główna bohaterka budzi zaufanie, pomimo swojej nie do końca jasnej przeszłości, dzięki któremu jej losy obserwuje się z niesamowitym zaangażowaniem. Dzięki dokładnej analizie i szczegółowym opisom uczuć Faye, czytelnik śledzi jej losy z zapartym tchem i kibicuje jej w drodze ku wolności i samodzielności. Läckberg zdecydowanie zaskakuje wątkami z przeszłości Faye i udowadnia, że nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji, zawsze jest jakieś wyjście.

Najnowsza powieść Läckberg z pewnością będzie początkiem kolejnej drogi zakończonej sukcesem. Poznajcie autorkę od innej strony i przekonajcie się jak radzi sobie w nowej odsłonie. Jeśli zaś nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po żadną powieść Läckberg to premiera „Złotej klatki” jest idealną okazją ku temu, aby to zmienić.

Książkę kupisz od 11 kwietnia w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Camilla Läckberg „Złota klatka”, przeł. Inga Sawicka. Czarna Owca, Warszawa 2019

 

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora