KRYMINAŁ, SCIENCE FICTION, POWIEŚĆ I THRILLER! 4 KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

13.11.2018

Znani autorzy i bestsellerowe tytuły, w czterech różnych gatunkach. Wybraliśmy dla Ciebie te najlepsze! Przeczytaj nasze recenzje i sprawdź, które z książek mogą Ci się spodobać. Potem koniecznie podziel się z nami opinią!

THRILLER: Dziewczyna w niebieskim płaszczu, Monica Hesse

Jest 1943 rok. W Amsterdamie trwa niemiecka okupacja. Hanneke podczas inwazji straciła ukochanego. Teraz dostarcza towary z czarnego rynku. Jej klientami są głównie bogaci Holendrzy, dla których zdobywa dobra luksusowe, takie jak kosmetyki czy jedzenie. „Większość ludzi uznałaby, że zajmuję się nielegalnym handlem. Ja wolę nazywać siebie znalazcą. Znajduję różne rzeczy. Znajduję dodatkowy zapas ziemniaków, mięsa i smalcu.”Jedną z jej klientek jest pani Janssen. Pewnego dnia namawia Hanneke, by została u niej na chwilę i napiła się kawy oraz zjadła tradycyjne ciastko stroopwafel. Hanneke jest głodna, trudno też jej odmówić prośbie staruszki, dlatego wbrew swoim zasadom przyjmuje zaproszenie. Żałuje już po chwili… Pani Janssen zleca jej bowiem odnalezienie zaginionej osoby. To żydowska dziewczyna, Mirjam Roodveldt, którą Pani Janssen ukrywała w swoim mieszkaniu. Pewnego dnia dziewczyna po prostu zniknęła… W jaki sposób udało się jej niepostrzeżenie opuścić mieszkanie? Mimowolnie ta historia wciąga Hanneke. „To zbyt niebezpieczne. Liczy się przede wszystkim przetrwanie. To moje wojenne motto. […] Przede wszystkim przeżyć, i tylko przeżyć.”Szukanie zaginionej dziewczyny nie leży w jej interesie. Mimo to podejmuje się tego zlecenia. Ta opowieść na pewno Cię wciągnie!

POWIEŚĆ: Do wszystkich chłopców, których kochałam, Jenny Han

Bohaterkami powieści są siostry Song: najstarsza Margot zwana Gogo, środkowa i zarazem główna bohaterka Lara Jean i najmłodsza, dziewięcioletnia Kitty alias Kicia. Są pół Koreankami, pół Amerykankami. Wychowuje je samotnie ojciec, z zawodu ginekolog. Sześć lat wcześniej ich matka zmarła, a po jej śmierci dowodzenie w domu przejęła Margot. Teraz dziewczyna wybiera się na studia aż do Szwajcarii i zostawia dom pod opieką Lary. Lara Jean bardzo obawia się wyjazdu siostry. Jak sobie bez niej poradzi? Dodatkowo zaraz zaczyna przedostatni rok nauki w college’u i wie, że będzie miała mnóstwo nauki. Całe szczęście ma przyjaciółkę Chris, choć układ między nimi jest specyficzny. Chris to dziewczyna zbuntowana i mówi zawsze to co myśli. „Chris i ja rozumiemy się, co moim zdaniem liczy się znacznie bardziej, niż się wszystkim ludziom wydaje.”Tuż przed wyjazdem Margot zrywa ze swoim chłopakiem Joshem, który jest także przyjacielem rodziny – przepadają za nim wszystkie siostry, a nawet ich ojciec. Swego czasu Lara nawet była w nim zakochana. On jednak wybrał Margot. Wówczas Lara napisała do niego list. Taki miała zwyczaj. W sumie napisała pięć listów miłosnych do chłopaków, w których się podkochiwała. Nie były to tradycyjne listy miłosne, bo napisała je tak, jakby nigdy nie miały zostać przeczytane. Niczego w nich nie zataja, przelewa na papier każdą myśl. „Nie są to klasyczne listy miłosne. Piszę je kiedy nie chcę już być zakochana. Na do widzenia. […] Jeśli porównamy miłość do opętania, to moje listy przypominają egzorcyzmy. Dają mi wolność.” Przechowywała je w tajemnicy, bo nikt inny nie miał ich czytać… i tak było do czasu, gdy ktoś bez jej wiedzy wysłał listy i trafiły one do adresatów! Ten fakt wywrócił życie Lary do góry nogami! Jeśli spodoba Ci się książka, obejrzyj serial, który powstał na jej podstawie.

SCIENCE FICTION: Zabójcze maszyny, Philip Reeve

Bohaterami tej książki są Tom i Hester. On mieszka w Londynie, ona w mniejszym mieście, które zostaje zaatakowane przez miasto Toma i przez nie wchłonięte. Taka rzeczywistość panuje w świecie stworzonym przez Philipa Reeva. Miasta to przemieszczające się, ruchome obiekty, które polują na siebie, by przetrwać. Podczas ataku Londynu na miasto Hester, gdy młodzi poznają się, stoją po przeciwnych stronach barykady. Splot różnych wydarzeń sprawia, że razem zostają wyrzuceni z pędzącego miasta. Wtedy zaczyna się ich wspólna wędrówka i próba przetrwania w niebezpiecznym, postapokaliptycznym świecie. Powieść Reeva ma bardzo ciekawy klimat, będący połączeniem wizji świata po zagładzie ze steampunkiem. To pierwszy z czterech tomów cyklu. Ekranizacja powieści w reżyserii Petera Jacksona już w styczniu 2019 roku w kinach!

KRYMINAŁ: Theodore Boone: Afera, John Grisham

Theodore Boone to bohater cyklu kryminałów prawniczych napisanych przez Johna Grishama, popularnego pisarza tego gatunku. Ten cykl przeznaczony jest jednak głównie dla młodzieży. Theo to młody chłopak zafascynowany prawem i chcącym zrobić karierę w tym zawodzie. Póki co czekają go jednak ważne egzaminy. By zbliżyć się do realizacji marzenia o zawodzie prawnika, musi także wygrać konkurs międzyszkolny. Wybucha jednak afera, która może zagrozić jego celom. Rozwiązanie tej zagadki będzie trudne, ale zapalony prawnik na pewno da sobie z nią radę! Poza wciągającą akcją, fabuła porusza także kwestie realizacji swoich marzeń, przyjaźni i lojalności.

 

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora