KRYMINAŁY NIGDY SIĘ NIE NUDZĄ

03.07.2019

Miłośników kryminałów przybywa. To jedne z najlepiej sprzedających się książek w ostatnich latach. Mroczne tajemnice, zemsta, ludzkie słabości prowadzące do tragedii, przyciągają coraz większe rzesze czytelników. Ich antyfani uważają jednak, że kryminał to nie literatura i porównują je z harlequinami. Cokolwiek by o nich nie myśleć, jedno jest pewne – przyczyniają się do wzrostu czytelnictwa w Polsce. I choćby z tego względu zasługują na szczególną uwagę.

Camilla Läckberg “Złota klatka”

Przed pisarzami, którzy odnieśli sukces tworząc serię książek, w pewnym momencie staje pytanie – odcinać kupony od sukcesu czy przerwać żyłę złota i napisać coś innego. Przed takimi samymi wątpliwościami stanęła Camilla Läckberg, królowa szwedzkiego kryminału. Pisarka zdobyła ten tytuł pisząc serię powieści o Fjällbace. Jednak po wielu latach zdecydowała się na odważny krok – skończyła z Fjällbacką i przeprowadziła się literacko do Sztokholmu. Jakie są efekty tej decyzji?

Piękna, inteligentna Faye ma wszystko – wspaniałego mężą, ukochaną córkę, pieniądze. Obraca się wśród sztokholmskiej elity, bogatych ludzi sukcesu. Ma to, o czym zawsze marzyła, choć miejsce jej pochodzenia nie dawało na to szans. Jednak coś tutaj zgrzyta… Okazuje się, że pozory mylą, a życie, które toczy Faye to złota klatka, z której trudno się wydostać. Faye w rzeczywistości desperacko próbuje zadowolić męża, który dręczy ją psychicznie. Kiedy zostaje przez niego zraniona i oszukana, postanawia odmienić swój los, a życie męża zamienić w piekło… Odwet szykuje miesiącami, planuje go w szczegółach i realizuje krok po kroku. Takiej zemsty nikt się nie spodziewał.

Faye to zupełnie nowy typ osobowości w twórczości Camilli Läckberg. Przyzwyczailiśmy się, że jej postaci są sympatyczne, kierują nimi pozytywne pobudki, a nawet jeśli zdarza się im zrobić coś złego, to nadal ich lubimy. Faye jest zupełnie inna – ambitna i zdeterminowana, nie przebiera w środkach, aby osiągnąć swój cel. To urodzona kobieta sukcesu. Wie czego chce i bez skrupułów po to sięga. Bierze to, co jej się należy, usuwa ze swojej drogi wszelkie przeszkody, nikomu nie wybacza ani nie odpuszcza. Jest silna i bezwzględna. Z drugiej strony pod spodem kryje się ogromna potrzeba bycia kochaną i docenioną. Zgodzi się na wszystko, aby zatrzymać przy sobie ukochanego. Jest więc wiele sprzeczności w postaci Faye. Jednak to kobieta, która nie zna letnich uczuć. Jeśli kocha to na zabój (dosłownie!), jeśli nienawidzi, to do żywego. Do czego jest zdolna?

“Złota klatka” to trzymający w napięciu thriller o determinacji i brutalnej zemście. Nie ma tu miejsca na skrupuły czy wybaczanie. “To wyzwanie, które rzuciłam sobie i całej swojej twórczości. Wcześniej nie miałam odwagi tego napisać” pisze Camilla Läckberg. Czy było warto porzucać Fjällbackę na rzecz Sztokholmu? Przekonaj się i sięgnij po książkę.

Tana French “Wiedźmie drzewo”

Podobno każda rodzina ma swojego trupa w szafie. Skrzętnie skrywane tajemnice, o których nikt nie chce rozmawiać zakopywane są głęboko w ludzkiej pamięci. Chowane przed światem tak, aby nikt się o nich nie dowiedział. W książce Tany French przysłowiowy trup znajduje się jednak w… drzewie, i to dosłownie! Co więcej, zostaje przez przypadek znaleziony.

Toby to rozpieszczony przez los lekkoduch, który prowadzi beztroskie życie. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy zostaje pobity przez włamywaczy. Aby dojść do siebie i odpocząć, wyjeżdża na wieś do domu swojego wuja. Jednak okazuje się, że pobyt na wsi nie będzie sielanką. Toby przypadkowo odkrywa szkielet w jednym ze starych przydomowych drzew. Badania dowodzą, że kości należą do jednego z jego szkolnych kolegów. Toby próbuje dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się przed laty w gospodarstwie wuja. Im dalej szuka, tym odkrywa więcej rodzinnych sekretów. Czy to, co zapamiętał z dzieciństwa, to jedynie jego wyobrażenia? Jaka jest prawda o nim samym i jego rodzinie?

“Wiedźmie drzewo” to powieść, która mocno skupia się na psychice głównego bohatera. Poznajemy jego życie, śledzimy jego przemianę, odkrywamy jego historię. Kiedy dochodzimy do wątku kryminalnego, akcja nabiera tempa, a fabuła staje się niezwykle ciekawa. Tana French wie, jak przykuć uwagę czytelnika. Nie bez powodów magazyn “People” nazwał jej książkę “nieodkładalną”. Tajemnicza atmosfera, ciekawe niuanse, sekrety z przeszłości to niezwykle intrygujące połączenie, które nie pozwala odłożyć książki ani na moment. Czyżby Tana French chciała sięgnąć po tytuł królowej irlandzkiego kryminału? Wiele wskazuje na to, że jest na dobrej drodze.

 

 

Wymienione książki kupisz niedługo w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Camilla Läckberg “Złota klatka”. Przeł. Inga Sawicka. Wydawnictwo Czarna Owca. Warszawa 2019

Tana French “Wiedźmie drzewo”. Przeł. łukasz Praski. Wydawnictwo Albatros. Warszawa 2019

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora