KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY NA POWRÓT DO SZKOŁY

12.09.2018

Wrzesień to koniec wakacji i powrót do szkoły, który dla większości uczniów jest trudnym przeżyciem. Trzeba wcześnie wstawać, odrabiać prace domowe i uczyć się na sprawdziany. A może by tak uprzyjemnić ten czas lekką lekturą? Proponuję dwie książki, które mają w sobie wakacyjny klimat i sprawią, że młodzież bezboleśnie wejdzie w nowy rok szkolny!

the-kissing-booth-w-iext52910965

The kissing booth Beth Reekles to historia przenosząca nas do typowej szkoły w Stanach Zjednoczonych. Są grupki, szkolne hierarchie i wyraźne podziały między uczniami. Rochelle Evans jest ładna i popularna, ale jeszcze nigdy się nie całowała. Podczas szkolnego balu postanawia otworzyć budkę z całusami. Nie spodziewa się jednak, że znajdzie się w niej jako pierwsza i przeżyje swój pocałunek z najprzystojniejszym chłopakiem w szkole – Noah. Co z tego wyniknie?

Książka The kissing booth to typowa, lekka młodzieżówka. Idealna do poczytania na rozluźnienie i zrelaksowanie się po ciężkim dniu w szkole. Została napisana prostym i przyjemnym językiem, dlatego szybko się ją czyta. Jej autorka w chwili tworzenia powieści miała tylko 17 lat i myślę, że właśnie dla takiej grupy docelowej można zadedykować tę książkę. Opowiada o problemach tego okresu, gdzie często jakaś błahostka urasta do rangi kłopotu nie do rozwiązania. Jest tu pierwsze zauroczenie, nastoletnia miłość, nieśmiałe pocałunki. Wszystko to, co w tym wieku mocno się przeżywa, by po latach wspominać z rozrzewnieniem. Myślę też, że powieść ta zwraca uwagę na szczerość, bez której jakakolwiek relacja nie ma szansy przetrwać – czy to miłość, czy przyjaźń. Kłamstwo mocno tutaj namiesza i będzie miało swoje bolesne konsekwencje.

first-love-w-iext52877476

First Love Jamesa Pattersona oraz Emily Raymond to znacznie smutniejsza i poważniejsza opowieść o nastolatce – Axi, która postanawia uciec z domu i wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.  Ma to być dla niej rozliczenie i pogodzenie się ze swoją trudną przeszłością. Podczas wyprawy towarzyszy jej najlepszy przyjaciel – Robinson, który boryka się z wieloma problemami i który z tą podróżą również wiąże ogromne nadzieje.

First love – książka, którą ogromnie szybko się czyta. Ma dość dużą ilość dialogów, oprócz tego została urozmaicona fotografiami ilustrującymi wydarzenia. To lekka wakacyjna powieść drogi, gdzie bohaterowie w trakcie swojej podróży wiele się o sobie dowiadują, próbują przepracować wydarzenia ze swojej przeszłości i oczywiście stopniowo się w sobie zakochują. Spodobało mi się obserwowanie tego rodzącego się nieśmiało uczucia. Zostało bardzo delikatnie i subtelnie nakreślone. W pewnym momencie atmosfera zaczyna się zagęszczać, wiele wątków się wyjaśnia, by po prostu złamać nam serce i doprowadzić do łez. Muszę przyznać, że po lekkim rozpoczęciu powieści nie spodziewałam się tutaj aż tylu emocji. Nie chcę zdradzić zbyt wiele, ale mogę napisać, że to historia nie tylko o pierwszej miłości, ale też o stracie i pogodzeniu się z rozstaniem z ukochaną osobą. Niby powieść dla młodzieży, lekko i przyjemnie się czyta, można skończyć ją w jeden wieczór, ale mówi o ważnych sprawach i wywołuje emocje.

The kissing booth i First loveDwie książki na rozpoczęcie roku szkolnego. W powieściach szukamy oderwania się od rzeczywistości, odprężenia i relaksu, a więc z pewnością sprawdzą się we wrześniu, gdy wolelibyśmy spędzać czas na plaży, a nie w szkole. To na pewno będzie miła odskocznia od obowiązkowych lektur. Idealne na prezent dla młodzieży J

 

Beth Reekles „The kissing booth”, tłumaczenie: Olga Siara, wydawnictwo Insignis, 2018.

James Patterson, Emily Raymond „First Love”, tłumaczenie: Andrzej Goździkowski, wydawnictwo: Feeria Young, 2018.

 

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora