Książki, które inspirują do podróży dalekich i bliskich

22.03.2017
książki o podróży

Kiedy wybieramy się w podróż, często pakujemy do torby różnego rodzaju przewodniki. A gdyby tak zamiast przewodnika zabrać ze sobą książkę o miejscu, do którego jedziemy? Taka podróż mogłaby być o wiele ciekawsza! Zobacz najciekawsze książki o podróży i o interesujących miejscach.

Zacznijmy od podróży za granicę. Do Hiszpanii z książką „Głosy starego morza” Normana Lewisa. Jeżeli jeździcie na Costa Brava, np. do Lloret del Mar, gdzie wypoczywa wielu polskich turystów, powinniście przeczytać właśnie tę książkę. To opowieść właśnie o tym wybrzeżu, ale z czasów, kiedy nie było ono tak popularne wśród turystów. To wcale nie było tak dawno. Ledwie 50 lat temu.

Egipt? Świetną książką, która z pewnością wzbogaci podróż i zainspiruje do obrania nowych, nietypowych kierunków będzie książka Piotra Ibrahima Kalwasa „Egipt: haram halal”. To reportaż o kraju faraonów, który pokaże wam to, czego nie zobaczycie na wycieczce z biurem podróży. A przy okazji to bardzo dobry tytuł – nominowany rok temu do Nike.

A może Grecja? Tu z kolei warto się zaopatrzyć w książkę „Grecja. Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, Polaka greckiego pochodzenia, który nie tylko świetnie opisał swój kraj, jego współczesne realia, a także zawarł w książce osobistą historię.

Czas na podróże nieodległe, czyli lokalne po Polsce, która z turystyką się nie kojarzy. Przewodnikiem po mniejszych miejscowościach będzie Filip Springer, autor książki „Miasto Archipelag”, w której reporter podróżuje po byłych miastach wojewódzkich. Książka nie tylko pokazuje problemy, z którymi mierzą się mieszkańcy mniejszych miast, jest też świetnym przewodnikiem po ciekawych miejscach, wydarzeniach oraz inicjatywach, które warto zobaczyć w byłych miastach wojewódzkich. „Miasto Archipelag” niejako odkrywa niektóre miejscowości na nowo i zachęca do ich odwiedzenia.

Niedawno Wydawnictwo Czarne wystartowało z nową serią, która niezwykle inspiruje do podróżowania. „Miasta”- taki tytuł nosi ta seria, a jej bohaterami były już Stambuł, Mekka, Odessa i Bagdad. O ile do niespokojnego Bagdadu wycieczki bym odradzał, o tyle do Stambułu, Odessy a nawet Mekki warto pojechać. Książki te mogą być nietypowymi przewodnikami po tych miastach, dzięki którym zobaczycie miejsca, które normalnie pewni byście pominęli na swojej turystycznej mapie. Polecam wszystkim, którzy od swoich wojaży wymagają trochę więcej.

A teraz nietypowo. Bo chcę wam napisać nie tyle o książce, co o komiksie. „Kroniki jerozolimskie” Guya Delisle to coś w rodzaju rysunkowego pamiętnika z pobytu autora w najciekawszym mieście Izraela. Jest to komiks całkowicie oparty na faktach. Delisle pokazuje w nim, jak wyglądały jego początki pobytu w Jerozolimie, aklimatyzacja i próby zrozumienia obcego kraju, w którym ścierają się dwie różne kultury i religie. Przy okazji autor przedstawia miejsca, które odwiedził nie tylko w Jerozolimie, ale całym Izraelu. „Kroniki jerozolimskie” to książka, z którą pod pachą można zwiedzać Izrael.

I na koniec chciałbym wam zaproponować podróż bez konkretnego celu, za to w konkretnym kierunku. Na wschód. Śladami dwóch ostatnich książek Andrzeja Stasiuka. Najlepiej, tak jak Stasiuk, samochodem. Bo to właśnie wtedy można poczuć całkowitą wolność, można w każdej chwili zjechać z głównej drogi, kiedy najdzie nas na to ochota. Takie podróżowanie Stasiuk opisuje m.in. w książkach „Wschód” oraz najnowszej „Osiołkiem”, a także w nagrodzonej w 2005 roku Nagrodą Nike „Jadąc do Babadag”. Jest coś niezwykle pociągającego w takim swobodnym pokonywaniu odległości samochodem. Po przeczytaniu jednej z tych książek z pewnością poczujecie chęć jazdy w siną dal.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora