Książki o gorących krajach na długie i zimne wieczory

07.03.2016

Zima w tym roku nie pokazuje pazurów, ale mimo wszystko czasem na dworze można mocno zmarznąć. Na rozgrzewkę z pewnością dobra będzie gorąca herbata, zwłaszcza taka, którą pije się pod kocem podczas czytania jakiejś gorącej lektury.

Oto kilka książek, których akcja rozgrywa się w gorących zakątkach naszej planety. Ciepły klimat tych lektur na pewno dobrze wpłynie na nasze samopoczucie.

“All inclusive” Mirosław Wlekły

W tej książce autor zabiera nas na tropikalne Karaiby, a konkretnie na Dominikanę. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autor opisuje życie i kulturę tego niewielkiego kraju, w którym “seks jest bogiem” – jak głosi podtytuł książki. W drugiej części dowiadujemy się o pewnym wstydliwym sekrecie, który skrywa Dominikana…

“Głosy starego morza” Norman Lewis

Jeżeli uwielbiacie Hiszpanię, to ta książka jest dla was. Norman Lewis, brytyjski reporter, opisuje swoje życie w Hiszpanii, która nie jest jeszcze turystyczną mekką. Tuż po II wojnie światowej kraj Pabla Picasso i Salvadora Dalego nie przyciągał do siebie tak wielu przybyszów z całego świata. Nadmorskie miasteczka żyły swoim powolnym życiem, które wyznaczał rytm przypływów i odpływów. “Głosy starego morza” to idealna książka na ponure zimowe dni, która może nam dostarczyć trochę hiszpańskiego słońca.

„Wielki przypływ” Jarosław Mikołajewski

Akcja tej niewielkiej książki rozgrywa się na małej wyspie leżącej w południowej części Morza Śródziemnego. Lampedusa jest skrawkiem lądu, który należy do Włoch, choć geograficznie i klimatycznie bliżej jej do Afryki. Wyspa jest pierwszym przystankiem uchodźców, którzy z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu płyną przeładowanymi łodziami do Europy. Mikołajewski w swoim reportażu opisuje życie mieszkańców Lampedusy i ich wysiłki na rzecz pomocy imigrantom.

“Grecja gorzkie pomarańcze” Dionisios Sturis

Grecja jest obecnie jednym z ciekawszych krajów w Europie – pogmatwana sytuacja polityczna i gospodarcza, a do tego problemy z uchodźcami z Bliskiego Wschodu sprawiają, że na ojczyznę Homera zwrócone są dziś oczy całego świata. W książce “Grecja gorzkie pomarańcze” polski dziennikarz greckiego pochodzenia, wyjaśnia, co i dlaczego dzieje się w Grecji. Opowieść o swojej drugiej ojczyźnie przeplatana historią ze swojego życia – tłumaczy, jak znalazł się w Polsce i jak wyglądało jego ponowne spotkanie z Grecją. Świetna książka na zimne wieczory, ale także do czytania na wakacjach na Krecie.

“Seks, betel i czary” Aleksandra Gumowska

Kilka lat przed śmiercią Ryszard Kapuściński zapragnął pojechać na Wyspy Trobrianda, by opisać życie miejscowej ludności. Niestety reporter nie zrealizował swojego pomysłu. Kilka lat po jego śmierci wyzwanie podjęła młoda polska reporterka Aleksandra Gumowska. Pojechała na Trobriandy i opisała, jak żyje dziś ludność tych wysp. Gorące słońce świeci nad tą książką, jak nad żadną inną w tym zestawieniu. Gumowska opisuje, czym zajmują się Trobriandczycy, jak wygląda ich kultura, a także seks. Gorąca książka!

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora