KSIĄŻKI PRZYRODNICZE DLA NAJMŁODSZYCH

10.05.2018

Książki przyrodnicze pojawiają się ostatnio jak grzyby po deszczu. Ssaki, ptaki, pszczoły, mrówki są coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, że powstają też książki dla dzieci, które bawią i uczą miłości do przyrody.

a9fea48-wielka-ksiega-ssakow

Dla ciekawskich najmłodszych z pewnością sprawdzi się książka Wielka księga ssaków Yuval Zommer. To naprawdę ogromna gabarytowo lektura, która zajmie dzieci na długie godziny. Jest wprost stworzona, aby wylegiwać się z nią w łóżku lub na dywanie ipoznawać ciekawostki ze świata zwierząt. Bohaterami księgi są między innymi wilki, niedźwiedzie, lwy czy bobry. Jest tu mnóstwo informacji o zwierzakach  oraz przepięknych, kolorowych ilustracji i zdjęć. Wielka księga ssaków to jednak nie tylko  nauka, ale też świetna zabawa. Możemy liczyć zwierzęta, zgadywać, co właśnie robią, czy szukać ukrytych tropów. Z tą książką dziecko z pewnością nie będzie się nudzić.

i-intymne-zycie-zwierzat-katharina-von-der-gathen

Intymne życie zwierząt Kathariny von den Gathento książka dla starszych czytelników, którzy wchodzą w okres zainteresowania rozmnażaniem i zaczynają zadawać pytania – skąd się biorą małe zwierzęta. Książka ta została napisana prostym, przystępnym językiem, z ogromną dawką humoru. Od zalotów, aż po poród i życie rodzinne. Bez tematów tabu, a jednocześnie ze smakiem i zrozumiale. Można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć i piszę to z mojej perspektywy – studenta biologii. Jest tu ogrom ciekawostek na temat seksu, zalotów i zachowań rodzinnych w świecie zwierząt. Czytamy o różnorodnych organizmach od słoni i żyraf, aż po pluskwiaki czy muszki owocowe.

Renata-Kijowska-Kuba-Niedźwiedź.-Historie-z-gawry-recenzja1

Trzecią książką, którą chciałabym zaprezentować jest opowieść Renaty Kijowskiej – Kuba niedźwiedź. Historie z gawry. To książka, która po przeczytaniu zaledwie kilku stron, doprowadziła mnie do łez. Opowiada o rodzinie niedźwiedzi przygarniającej małego liska, którego matkę zabili kłusownicy. Uczy miłości i szacunku do przyrody. Przypomina, że człowiek nie jest sam na świecie, jest tylko częścią środowiska, w którym żyje i powinien o tym pamiętać. Oprócz poruszającej i dojrzałej historii, autorka wplotła mnóstwo informacji, które uzyskała podczas rozmów z ekspertami na temat niedźwiedzi .

Natura, jej ochrona i zrozumienie są ogromne ważne i myślę, że warto od najmłodszych lat podsuwać dzieciom książki o zwierzętach. Wielka księga ssaków, Intymne życie zwierząt i Kuba niedźwiedź. Historie z gawryto trzy pozycje wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora