Książki w cieniu filmów

13.12.2015

Istnieją takie tytuły filmowe, które choć zostały dobrze odebrane na dużym ekranie, to jednak nie powstałyby, gdyby nie ich pierwowzór książkowy. Czasem nawet najwięksi fani filmów przyznają się do tego, że chociaż kochają daną pozycję, to nigdy nie sięgnęli po samą książkę. Poniżej przedstawiamy Wam listę pięciu pozycji, które zostały przyćmione przez swoje ekranizacje filmowe.

2

1. James Bond – Autorem książek o słynnym szpiegu jest Ian Fleming, który napisał ich aż 15! Pierwsza z nich – „Casino Royale“ powstała w 1952 roku. Co ciekawsze, pierwsze wydanie ukazało się tylko w liczbie 4750 egzemplarzy i sprzedało się niemal natychmiast. Nic dziwnego – na zachodzie, po dziś dzień książki z serii o Agencie 007 cieszą się niesłabnącą popularnością.

1

2. Sherlock Holmes – Chociaż zbiór opowiadań zatytułowany „Przygody Sherlocka Holmesa“ napisany przez Conana Doyle’a ukazał się dopiero w roku 1892, sama postać błyskotliwego detektywa pojawiła się już w powieści „Studium w szkarłacie“ kilka lat wcześniej. Geniusz mieszkający przy Baker Street został bohaterem aż w 9 książkach, takich jak: „Znak czterech“, „Wspomnienia Sherlocka Holmesa“, „Pies Baskerville’ów“, „Powrót Sherlocka Holmesa“, „Dolina trwogi“, czy „Jego ostatni ukłon“. Poza nie kończącymi się ekranizacjami, detektyw z Londynu został także bohaterem gier komputerowych i spektakli teatralnych.

4

3. Zmierzch – Seria książek dla nastolatków o przygodach Belli Swan i jej chłopaku wampirze zyskała niebywałą popularność w 2008 roku, kiedy to do kin weszła jej filmowa adaptacja. Producenci filmowi widząc, jak szybko sama książka zyskuje rozgłos w Internecie, podjęli niemal natychmiastową decyzję o nakręceniu filmu, co spowodowało, że następne części książkowej sagi nie sprzedawały się już tak dobrze.

3

4. Ojciec Chrzestny – Słynna dziś książka Mario Puzo po raz pierwszy została wydana w 1969 roku i już 3 lata później powstała ekranizacja, która rozsławiła Ojca Chrzestnego na całym świecie. Historia sycylijskiej rodziny mafijnej aż do dnia dzisiejszego rozpoznawana jest głównie jednak dzięki filmowi.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora