LEKKIE KSIĄŻKI IDEALNE NA WAKACYJNY ODPOCZYNEK

14.08.2019

Czy może być lepszy moment na czytanie książek niż wakacje? Według nas nie, poza tym, że każdy moment na czytanie jest dobry 😉 Wakacyjne lektury są zwykle nieco inne, niż te, po które sięgamy na co dzień. Mają wprawić nas w dobry nastrój, zaprowadzić na rajską plażę i rozbawić do łez. Jeśli takich książek szukacie na letnie dni, sięgnijcie po poniższe pozycje.

Maria Semple „Gdzie jesteś Bernadette”

Uważaj, czego pragniesz, bo może się to kiedyś spełnić. Taka refleksja powinna przyjść do Bernadette Fox i jej męża, kiedy chcieli zachęcić córkę Bee do nauki. W zamian za najlepsze stopnie obiecali, że będzie mogła sobie zażyczyć,czego dusza zapragnie. Gdy przyniosła świadectwo z samymi najwyższymi ocenami, zażyczyła sobie rodzinną wyprawę… na Antarktydę. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że Bernadette nie lubi ludzi i boi się otwartych przestrzeni. „Na Antarktydę można się dostać jedynie statkiem. Najmniejszy z nich zabiera 150 pasażerów, co oznacza, że zostanę uwięziona ze 149 osobami, które będą doprowadzać mnie do szału swoim grubiaństwem, bałaganiarstwem, idiotycznymi pytaniami, nieustannym trajkotaniem, osobliwymi wymaganiami kulinarnymi, nudnymi anegdotami itp.”. Wbrew swoim uprzedzeniom Bernadette zabiera się za organizację wycieczki. Zmuszając się do życia, którego nigdy dla siebie nie chciała, powoli osuwa się w obłęd, aż w końcu znika. Bee próbując odnaleźć matkę, coraz więcej się dowiaduje o jej przeszłości. Jak wpłynie to na ich relację?

Bernadette nie jest doskonała, daleko jej też do powszechnie przyjętego ideału matki. Jednak łączą ją z córką wyjątkowe i silne więzi. I o tym właśnie jest książka „Gdzie jesteś Bernadette”. To wciągająca, zabawna i wzruszająca opowieść o więzach rodzinnych, bliskich relacjach i miłości córki do niedoskonałej matki.

Autorką tego światowego bestsellera (przez rok figurowała na liście bestsellerów New York Timesa!) jest Maria Semple, amerykańska pisarka i scenarzystka, która współtworzyła m.in. serial Beverly Hill 90210. Jej styl jest wyjątkowy, humor lekki i niebanalny, a książkę pochłania się w całości. O jej potencjale świadczy też fakt, że doczekała się ekranizacji, a w rolę Bernadette wcieliła się Cate Blanchett. My nie potrzebujemy lepszej rekomendacji!

Sue Roberts „Moje wielkie greckie wakacje”

Jeśli uciekać, to tylko do miejsca, gdzie niebo jest błękitne, morze lazurowe, a piasek mieni się w słońcu jak złoto. Tak zrobiła Mandy, beztroska trzydziestoparolatka. Kiedy dowiedziała się o zdradzie męża, bez zastanowienia wskoczyła w samolot i wylądowała na jednej z greckich wysp. Słońce, woda i pyszne drinki – dostała tu wszystko, co potrzebne jest do wyleczenia zranionej duszy. Jednak okazuje się, że w raju też zdarzają się problemy, a romans niekoniecznie jest sposobem na zapomnienie.

Sue Robert zabiera nas do raju. Pozwala wierzyć, że jest gdzieś miejsce, w którym problemy znikają (przynajmniej na chwilę). Daje nadzieję, że druga szansa zdarza się każdemu i wszyscy mamy prawo do szczęścia. Podnosi nas na duchu, poprawia humor i wzrusza. Czy można więc znaleźć lepszą książkę na wakacje?

Artur Górski, Andrzej Gryżewski „Macho. Instrukcja obsługi”

Dla jednych jest obiektem drwin, dla drugich obiektem marzeń. Niektóre kobiety go pragną, inne nie chcą go spotkać na swojej drodze. Niektórzy uważają go za nadętego pajaca, który kiepsko gra przyjętą rolę, inni traktują go jako doskonałe uosobienie prawdziwej męskości. Dla niektórych to wymuskany, zadbany do przesady, człowiek w garniturze od Hugo Bossa, dla innych umięśniony do przesady gość, który relaksuje się oglądając walki KSW. Choć różny jest jego wzór i różne jego postrzeganie, jedno jest pewne – macho istnieje w każdej kulturze, w każdym miejscu na świecie, pod każdą szerokością geograficzną.

Rzecz w tym, że macho prawie nigdy nie jest tym, za kogo się podaje. Seksuolog Andrzej Gryżewski i „spowiednik mafii” Artur Górski w książce „Macho. Instrukcja obsługi” dzielą się z czytelnikami swoimi doświadczenia w kontaktach z twardzielami. Jeśli chcesz zobaczyć, kto tak naprawdę kryje się za ciemnymi okularami, górą mięśni i żądzą władzy, sięgnij po tę książkę. Zobaczysz, że miękkie podbrzusze macho jest znacznie większe niż jego przypakowane bicepsy.

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Maria Semple „Gdzie jesteś Bernadette”. Przeł. Maciej Potulny. W.A.B. Warszawa 2019

Sue Roberts „Moje wielkie greckie wakacje”. Przeł. Grażyna Woźniak. Świat Książki. Warszawa 2019

Artur Górski, Andrzej Gryżewski „Macho. Instrukcja obsługi”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora