MAXIMUM THRILLERA – NOWA KSIĄŻKA MAXA CZORNYJA

10.06.2020

Max Czornyj to polski autor, którego twórczość zdecydowanie zasługuje na dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Nie znam bowiem drugiego w Polsce autora, który tak dobrze wpisuje się w klimat brutalnych kryminałów i zagmatwanych śledztw.

Max Czornyj z zawodu jest adwokatem, który doświadczenie prawnicze zdobywał w Polsce i we Włoszech. Choć urodził się w roku 1989, zdaje się odrobinę nie pasować do swojej epoki – kolekcjonuje bowiem antyki, zabytkowe meble, uwielbia stare wino. Czytelnikom dał się poznać w roku 2017 za sprawą swojej debiutanckiej powieści kryminalnej „Grzech”, która pomogła mu zdobyć uznanie i fanów w całym kraju. Pozycja ta otworzyła serię o komisarzu Eryku Deryło, która finalnie liczy pięć tomów: Grzech, Ofiarę, Pokutę, Traumę oraz Klątwę. Niedługo możemy spodziewać się kolejnej części serii z Deryło, która nosić będzie tytuł „Zjawa”. Między tymi seriami Czornyj tworzył również inne, odrębne historie. Do takich książek zaliczają się: Najszczęśliwsza, Inna oraz Rzeźnik. Autor może się również pochwalić opowiadaniami, które ukazały się w zbiorach „Zabójczy pocisk” czy „Balladyna”. Niedawno swoją premierę miała najnowsza pozycja Czornyja – „Grób”, czyli kontynuacja serii z Lizą Langer oraz Orestem Rembertem, którą zapoczątkował „Ślepiec”. O tej pozycji zdecydowanie trzeba mówić więcej, tak jak o samym autorze.

Komisarz Liza Langer i profiler Orest Rembert zostają wyznaczeni do rozwiązania wspólnie nowej sprawy – pracownicy ekipy budowlanej odnajdują w lesie, w miejscu budowy, masowy grób. Wiele wskazuje na to, że zwłoki w nim pochowane pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat. Eksperci znajdują na ciałach ofiar dziwne ślady, które zdecydowanie wymagają wyjaśnienia. Śledczy jednak biorą pod uwagę dwie możliwości – w grobie znajdują się ciała ludzi, którzy padli ofiarą seryjnego mordercy, albo takich, którzy byli poddawani nieludzkim, potwornym eksperymentom przez nazistów. Która z opcji okaże się prawdziwa? Czy zbrodnie na pewno wydarzyły się w dalekiej przeszłości? W tym samym czasie znany przedsiębiorca mieszkający w okolicy dostaje wstrząsającą przesyłkę. Niestety, okazuje się, że otwarcie grobu, niczym otwarcie puszki Pandory, zapoczątkuje dopiero serię bestialskich wydarzeń…

Warto zaznaczyć, iż autor jest prawdziwym mistrzem w swoim fachu. Jego powieści są realne, dopracowane w najmniejszych szczegółach i pochłaniające czytelnika bez reszty. Niejednokrotnie czytając jego powieść można dostać gęsiej skórki lub wykrzywić się z obrzydzenia – tak, sceny zbrodni są przedstawione bardzo prawdziwie i zdecydowanie autor nie szczędzi nam brutalnych detali z nimi związanych. Motywy zbrodni również w każdej powieści są dopracowane i, co ważne, dobrze uzasadnione, więc czytelnik po lekturze nie odczuwa niewiedzy, ale satysfakcję. Doskonale widać też, że Czornyj zna się na polskim prawie i działaniu jednostek policyjnych. Śledztwa prowadzone są rzetelnie, choć, tak jak w prawdziwym życiu, zdarzają się w nich również pomyłki i mylne tropy. Autor pisze książki dynamiczne, w których nie brakuje akcji, a jeśli już na moment musi ona zwolnić, to tylko po to, by nabrać tempa jeszcze bardziej. Historie Czornyja są napisane w taki sposób, że utożsamiamy się z bohaterami, odczuwamy ich lęki, współczujemy im. Postaci są skrajnie różne i bardzo wyraziste, co mocno pasuje do całej otoczki powieści. Sprawia to, że niemożliwym jest, by czytać książkę w nieskończoność – nie da się jej odłożyć w trakcie, gdyż cały czas dzieje się coś istotnego dla fabuły. „Grób” to kryminał, który spełnia jednocześnie oczekiwania czytelnika jak i swoje zadanie – przeraża i intryguje. Nietuzinkowa historia, znaleziska prawdopodobnie sprzed kilkudziesięciu lat, ciągłe napięcie i jeszcze więcej niewiadomych. Czornyj najwyraźniej znalazł przepis na kryminały doskonałe. Koniecznie musicie je poznać, jeśli jeszcze ich nie znacie!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Max Czornyj, „Grób”. Wydawnictwo Filia, Poznań 2020.

Autor

Pamela Olejniczak
Pamela Olejniczak
Prowadzi blog i bookstagram o nazwie polish.bookstore. Najbardziej kocha kryminały i thrillery, ale czasem lubi wzruszyć się przy dobrym romansie. W życiu codziennym jest… doradcą w serwisie pojazdów ciężarowych!
Artykuły autora