Piąta część sagi „Millennium”!

18.08.2017

Najbardziej oczekiwana premiera tej jesieni! Dziewczyna z tatuażem wraca. A razem z nią 5. część znakomitej sagi „Millennium”. Już od 7 września na półkach w  Inmedio, Relay, Discover Poland, Virgin i 1Minute. Tylko my do każdej zakupionej u nas książki dołączamy naklejkę webcam blocker, dzięki której zabezpieczysz się przed niepożądanymi działaniami hackerów. Nawet Lisbeth Salander nic na to nie poradzi 😉

5. tom to również świetna okazja na konkurs!

Śledźcie nasz fanpage Czytam Wszędzie, już niedługo podamy szczegóły konkursu.

To nie koniec! 
Kup już teraz dowolną książkę w jednym z naszych salonów, a otrzymasz kupon rabatowy 10% na 5 tom sagi – „Mężczyzna, który gonił swój cień”.

REGULAMIN AKCJI 10%

WIEMY NA CZYM POLEGA FENOMEN SERII MILLENNIUM!

Powieści z serii Millennium zna chyba każdy. Stały się ogromnym sukcesem i bestsellerem na skalę światową! Sprzedaż trylogii osiągnęła 82 miliony egzemplarzy w 50 krajach świata sprawiając, że Larsson dołączył do najlepiej sprzedających się autorów, takich jak J.K. Rowling, Stephanie Meyer i Dan Brown.

Począwszy od pierwszego tomu, „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, powieści kolejno stawały się hitami, czytanymi z pasją na całym świecie. Niestety pisarz nie dożył sukcesu swoich powieści, zmarł w 2004 roku na atak serca i żadna z książek nie została opublikowana za jego życia.

Stieg Larsson był człowiekiem mocno zaangażowanym politycznie. Jako zadeklarowany lewicowiec sprzeciwiał się skrajnej prawicy, pisał o rasizmie i seksizmie w Szwecji. Z powodu jego dziennikarstwa przez wiele lat grożono mu śmiercią. Teorie spiskowe mówią o zaangażowaniu w jego śmierć jednego z przeciwników politycznych. Jednak najbardziej prawdopodobną jest śmierć spowodowana atakiem serca podczas wchodzenia na siódme piętro wieżowca, w którym pracował. Pisarz był w złym stanie zdrowia, wypalał 60 papierosów dziennie i był typowym pracoholikiem.

Ponieważ Larsson nigdy nie napisał testamentu i nie poślubił swojej życiowej partnerki Evy Gabrielsson, spadek i prawo do tantiemów po nim otrzymali ojciec i brat. Gabielsson posiada podobno czwartą, nieukończoną powieść Larssona. Odmówiła jednak przekazania jej spadkobiercom, nie pozwalając tym samym na publikację. Twierdzi, że  Larsson nie chciałby, by nieukończona powieść ujrzała światło dzienne. Walka dwóch stron o spuściznę po autorze miała szeroki rozgłos w mediach. Do dziś strony nie doszły do porozumienia.

W thrillerach Larssona widoczne są jego poglądy polityczne, porusza kwestie związane z problemami społecznymi, pisze nie tylko o przemocy wobec kobiet, ale także ich dyskryminacji. Dało to charakterystyczny, mroczny, a czasem wręcz przytłaczający klimat, który zawładnął wyobraźnią milionów czytelników. Tym co z pewnością dodatkowo ich urzekło jest nietuzinkowa główna bohaterka. Lisbeth Salander nie jest typem kobiety, która czeka na wybawienie z kłopotów przez rycerza na białym koniu. Powiedzieć, że jest twarda to mało. Jest jak nieoswojone, dzikie zwierzę, nie okazuje uczuć, nie pasują do niej typowe zachowania. Przeciwstawia się losowi z niebywałą siłą i skutecznością.

„Millennium” opowiada o wydarzeniach skupionych wokół dwóch postaci: Lisbeth Salander i Mikaelu Blomkviście. Lisbeth to młoda hakerka o dzikim wyglądzie, który powoduje, że większość ludzi wzdryga się na jej widok, i zachowaniu, które mówi „nie podchodź do mnie”. Sam autor opisywał ją jako dorosłą wersję Pippi Longstocking z książek Astrid Lindgren. Doszukano się także podobieństw do postaci Modesty Blaise z komiksów autorstwa Petera O’Donnella. Drugi bohater – Mikael to uznany dziennikarz śledczy, kawaler, który ma w sobie to coś, dzięki czemu nie narzeka na brak towarzystwa kobiet. Ceni niezależność dziennikarską, dzięki której może ujawniać najbardziej kontrowersyjne afery polityczne i społeczne skandale. Ta postać luźno odzwierciedla Larssona.

Bohaterów łączy specyficzny związek, nie są jednak parą. Lisbeth nie należy do osób, które pozwalają sobie na zbyt bliskie kontakty z ludźmi. Jednak ufają sobie i pomagają, a to w przypadku Lisbeth oznacza wyjątkową więź. Poprzez mroczne i intrygujące trzy części ten duet rozwiązał sprawę seryjnego mordercy kobiet, handlu kobietami oraz spisek związany ze szwedzką służbą bezpieczeństwa.

Pierwszy tom  „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to mroczny i momentami szokujący thriller. Poznajemy Mikaela i Lisbeth, akcja toczy się głównie na niewielkiej wyspie Hedeby, kilka godzin jazdy od Sztokholmu i koncentruje na rozwiązaniu tajemniczego zaginięcia Harriet Vanger, bratanicy Henrika Vangera, przedsiębiorcy stojącego na czele wielkiego koncernu.

 „Dziewczyna, która bawiła się ogniem” skupia się już na postaci Lisbeth, która próbuje odkryć tajemnice swojego dzieciństwa. Dziennikarze Millennium odkrywają grupę zajmującą się handlem ludźmi w Szwecji. W proceder zamieszani są ludzie piastujący wysokie stanowiska w społeczeństwie. Lisbeth prowadzi własne śledztwo i tropi swojego ojca. 

Ostatnia część “Zamek z piasku, który runął” to kontynuacja śledztwa inwigilującego branżę seksualną. Lisbeth dowiaduje się coraz więcej o swoim ojcu i o spisku przez który jej dzieciństwo wyglądało jak koszmar. Oba śledztwa łączą się, a odkryta prawda wstrząśnie rządem, Sapo i opinią publiczną.

W 2015 roku na prośbę spadkobierców kontynuacją trylogii zajął się pisarz David Lagercrantz. Podobnie jak Larsson jest dziennikarzem śledczym, pisał także biografie, z których najsłynniejsza opowiada o piłkarzu Zlatanie Ibrahimoviczu. Kiedy wydawca Stiega Larssona zapytał Lagercrantza czy rozważyłby napisanie czwartej części sagi „Millennium”, zgodził się bez wahania! Z zapowiadanej nowej trylogii powstały już „Co nas nie zabije” i „Mężczyzna, który gonił swój cień”.

W „Co nas nie zabije” Lisbeth wciąż bada przeszłość, by dowiedzieć się wszystkiego o swojej rodzinie. Wplątuje się w ryzykowny atak hakerów, by zdobyć więcej informacji. Do Mikaela zgłasza się profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, i prosi go o pomoc. Lisbeth i Mikaela znów połączy zagadka, którą wspólnie będą próbowali rozwikłać.

Lagercrantz na pewno starał się w jak największym stopniu oddać klimat, który mamy w trylogii Larssona. Udało mu się to, bo bardzo łatwo i szybko dajemy się znów wciągnąć w świat Millennium. Oczywiście da się odczuć, że czwartą część napisał inny autor. Powieści Larssona są mroczne i szokujące. Pierwsza część i zagadka rodziny Vangerów jest chyba najbardziej poruszającą częścią. Dwie kolejne równie mocno dają do myślenia. Historia Lagercrantza jest zdecydowanie łagodniejsza. To świetny thriller, wciągająca zagadka, ale ani bohaterowie, ani wydarzenia nie są tak jaskrawe jak u Larssona. Czy to dobrze czy źle, rozsądźcie sami!

Drugi tom napisany przez Lagercrantza „Mężczyzna, który gonił swój cień” będzie miał swoją premierę w Polsce i na świecie już 7 września! Akcja książki rozpoczyna się pobytem Salander w więzieniu. Mimo starań o nie wchodzenie w konflikt ze współosadzonymi, staje w obronie prześladowanej dziewczyny. To oznacza wojnę z przywódczynią więziennego gangu. Lisbeth wciąż będzie badała swoje dzieciństwo, a dzięki nowym dokumentom dostarczonym przez Holgera Palmgrena, będzie bliżej prawdy niż dotychczas. Razem z Blomkvistem rozpoczną śledztwo, które ujawni kolejną aferę na najwyższych szczeblach. Czy kolejna książka Lagercrantza będzie dorównywała Larssonowi przekonamy się już wkrótce!

info

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora