MODLITWA O DESZCZ, WOJCIECH JAGIELSKI

16.04.2016
Modlitwa o deszcz

Właśnie ukazało się nowe wydanie „Modlitwy o deszczWojciecha Jagielskiego, za którą autor w 2002 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. To bardzo ciekawy i wciąż aktualny reportaż, dlatego warto go dziś przypomnieć.

„Modlitwa o deszcz” to jedna z najważniejszych książek Wojciecha Jagielskiego, a według niektórych jest to też książka najlepsza. Reportaż opowiada o Afganistanie, kolebce talibów, oraz o afgańskich przywódcach, którzy przez dziesięciolecia rządzili tym krajem.

Po atakach na USA, które 11 września 2001 roku przeprowadzili terroryści al-Kaidy, Afganistan stał się krajem, na którym skupiła się uwaga całego świata. Amerykańska interwencja wojskowa w tym kraju, która skończyła się niepowodzeniem, i której skutki widzimy do dziś, była kolejną wojną, która nawiedziła niezdobyty Afganistan. Wcześniej próbowali m.in. Brytyjczycy i Związek Radziecki.

W swoim reportażu Wojciech Jagielski próbuje wytłumaczyć fenomen Afganistanu i poniekąd dać odpowiedź na pytanie, dlaczego nadal pozostaje on niezdobytym krajem. Czy tylko góry, które okalają Afganistan i są dla niego jak naturalna forteca, sprawiły, że tak trudno wziąć go w posiadanie? A może to coś innego?

Jagielski przemierza Afganistan, poznaje go i bada, żeby lepiej zrozumieć. Spotyka się z ważnymi osobistościami i próbuje zajrzeć w duszę Afgańczyków. Dociera tam, gdzie przed nim nie było nikogo i do ludzi, którzy nigdy nie rozmawiali z zagranicznymi reporterami. To niewątpliwie wielki atut tej książki.

Jednak chyba największym wyróżnikiem, który sprawia, że „Modlitwa o deszcz” na tle innych reportaży to książka wyjątkowa, jest język. Jagielski pisze ten reportaż trochę jak opowieść, a nawet, można się pokusić o stwierdzenie, że jak baśń (przypomniał mi się od razu „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego).

Może się wydawać, że taki język w ogóle nie pasuje do książki, której głównym tematem jest wojna. Okazuje się jednak, że sprawdza się on świetnie. Przede wszystkim, gdy trzeba wytłumaczyć czytelnikowi, kto jest kim (Jagielski opisuje m.in. działalność Osamy bin Ladena, czy Mułły Omara) i dlaczego jedno wydarzenie jest ważniejsze od drugiego.

Dlaczego warto przeczytać „Modlitwę o deszcz”? Po pierwsze, dlatego że mimo upływu lat jest to książka cały czas aktualna. Po drugie, dlatego że Jagielski świetnie tłumaczy, dlaczego współczesny Afganistan (a nawet cały region) wygląda dziś tak, jak wygląda. Po trzecie, dlatego że „Modlitwa o deszcz” to po prostu dobra literatura. Rzadko zdarza się by książki reporterskie były napisane w ten sposób.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora