Morderstwo w… Shinkansen | Bullet train. Zabójczy pociąg, Kotaro Isaka

17.10.2022

Można się spierać, co jest lepsze – film czy książka (choć wśród fanów Czytam Wszędzie wynik byłby oczywisty…). Jednak faktem jest, że film nakręcony na bazie powieści przywraca książkę znów do życia lub sprawia, że trafia ona do znacznie szerszego grona odbiorców. Taka właśnie sytuacja spotkała powieść napisaną przez Kotaro Isakę “Bullet train, Zabójczy pociąg”. Za sprawą filmu z Bradem Pittem w roli głównej rozszerza swój zasięg na Europę i Stany Zjednoczone. Dzięki ekranizacji mamy okazję przeczytać ją w języku polskim po raz pierwszy.

Szybki jak japoński pociąg

bullet train kotaro isakaUsiądźcie i złapcie się czegoś mocno, ponieważ wsiadamy do pociągu Shinkansen rozpędzającego się do ponad 300km/h. Jednak nie będziemy podróżować w pojedynkę. Razem z nami wsiadają do niego zawodowi mordercy i jeden amator, wcale nie mniej groźny od nich.
Ktoś pragnie zemsty za krzywdę syna, ktoś inny – dowieźć do celu syna bossa japońskiej mafii, a ktoś zrealizować zlecenie. Wszystkich łączy chętka na tajemniczą walizkę ukrytą gdzieś w pociągu…

Wszyscy zamknięci w pędzącym pociągu pełnym ludzi chcą osiągnąć swój cel. Jednak czy dotrwają do końca podróży?

Koledzy po fachu

Japoński pisarz Kotaro Isaka zaprasza nas w ekspresową podróż. Tutaj nic nie dzieje się powoli. Wszystko pędzi na złamanie karku – i pociąg, i fabuła. Akcja toczy się błyskawicznie niczym pociąg Shinkansen, przenosząc się z wagonu do wagonu. Ścieżki bohaterów krzyżują się powodując chaos. Pełno tu też niespodziewanych zwrotów akcji.

Mocnym atutem powieści “Bullet train. Zabójczy pociąg” są wyraziste i dopracowane w szczegółach postaci. Poznajemy tu Cytrynę, połowę duetu najlepszych płatnych zabójców w Japonii. Racjonalnego do szpiku kości, lubującego się w rosyjskiej literaturze. Druga połowa duetu czyli Mandarynka to jego przeciwieństwo. Stawia na instynkt bez wielkich refleksji i sentymentów. Biedronka to kolejna ciekawa postać, bo choć pech go nie opuszcza, to ma niemniej “sukcesów” na swoim koncie niż koledzy po fachu. Książę z kolei, choć najmłodszy z całej grupy, przejawia najbardziej psychopatyczne cechy. Jego zachowanie budzi ogromny lęk i wywołuje najwięcej refleksji.

Każda z postaci będzie musiała zweryfikować swoje plany i improwizować, aby osiągnąć cel. Do końca nie wiadomo jednak, komu się to uda i kto wyjdzie z tego przypadkowego starcia cało.

Japońska wersja Agathy Christie?

Jeśli jednak spodziewacie się krwawych scen i trupów ścielących się gęsto, możecie być zawiedzeni. To klimat rodem z powieści Agathy Christie okraszonej surrealistycznymi elementami typowymi dla japońskiej literatury. Do tego dołóżcie absurdalne i zarazem zabawne momenty przesiąknięte czarnym humorem i wyjdzie Wam iście wybuchowa mieszanka.

“Bullet train. Zabójczy pociąg” to ciekawa powieść, która może być dla wielu czytelników początkiem przygody z literatura japońską. Warto po nią sięgnąć szczególnie teraz, kiedy na ekranach kin gości film na jej podstawie. To mocna, dynamiczna powieść z elementami czarnego humoru. Nic dziwnego, że Hollywood się nią zainteresowało!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Kotaro Isaka “Bullet train. Zabójczy pociąg”. Zysk i S-ka. Poznań 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora